A szerves trágya vagy a műtrágya jobb a növények számára?

Agrofórum Online

Jobb a szerves trágya a növénynek, mint a műtrágya?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tápanyagok pótlásának legrégebbi és legtermészetesebb formája az állati eredetű szerves trágyák használatán alapul. A szerves trágyák nagy előnye, hogy nemcsak a növények számára nyújtanak kedvező táplálást, hanem a talaj szerkezetét is javítják alkotóelemeikkel. A kötött és a homoktalaj szerkezetét egyaránt kiválóan javítják, emellett pozitívan hatnak a talaj víz- és levegőgazdálkodására is, így támogatva a talajéletet, a hasznos mikroorganizmusok szaporodását.

A friss trágya kertben való felhasználásra még nem alkalmas, hiszen sok olyan anyagot tartalmaz, mely nem kellően érett, vagyis lebomlott ahhoz, hogy a talajéletet fokozza, ilyen állapotban azt inkább csak hátráltatja. Az éretlenül vásárolt trágyát ezért felhasználása előtt legalább néhány hónapig összerakva érlelni szükséges. Ezen időtartam alatt baktériumok segítségével olyan bomlási folyamatok mennek benne végbe, melyek segítségével megfelelő érettségi állapotba kerül, így felhasználhatóvá válik. Kijuttatását lehetőleg ősszel kell elvégezni, majd ásással a talajba kell dolgozni, így ugyanis tavaszra megfelelő mennyiségű tápanyag juthat majd a növények gyökereihez. A szerves trágyák jótékony hatása miatt érdemes legalább 2-3 évente kerti talajba való kijuttatásuk.

A műtrágyák ezzel ellentétben, kiszereléstől függően akár szilárd és folyékony halmazállapotban egyaránt elérhető késztermékek, melyeket mesterségesen hoznak létre az arra kifejlesztett üzemekben. A műtrágyák koncentráltan tartalmaznak megfelelő mennyiségű tápanyagokat, akár mikro- és makroelemeket is, sőt akár az egyes növényfajok igényeihez igazodva rendelkezhetnek a megadott mennyiségű és minőségű elemekkel. A műtrágyák tehát, a szerves trágyákkal ellentétben csak a növényeink tápanyagának utánpótlására tesznek jó szolgálatot. Az állattartásból származó trágyamennyiség sajnos az utóbbi időszakban meglehetősen lecsökkent, így a műtrágyák felhasználására is szükség van a mezőgazdaságban. Nagy előnyük a szerves trágyával ellentétben a tárolhatóság, szállíthatóság és könnyebb kijuttatás, valamint pontosabb az adagolásuk is.

Csökken a föld foszforkészlete, újrahasznosítás lehet a megoldás

2024. augusztus 22. 09:40

A foszfor széles körben használt nyersanyag. A készletek azonban csökkennek, ezért az újrahasznosítása szükséges, például szennyvíziszapból.

Magas búzahozam – hatékony tápanyag-utánpótlás

2022. március 16. 07:37

A sikeres búzatermesztés a gondos tervezéssel kezdődik. A növények fejlődése szempontjából legfontosabb a harmonikus tápanyagellátás. Ősszel vetés előtt lehetőleg jó minőségű, granulált komplex műtrágyát érdemes kijuttatni. A tavaszi fejtrágyát pedig osztott adagokban, a növény igénye szerint kell adagolni.

A műtrágyák ára folyamatosan csökken Németországban

2022. november 16. 08:04

Az EU nitrogéntermelése tovább növekszik, mivel az enyhe időjárás továbbra is alacsonyan tartja a földgázárakat.

Növényvédő szerek: kisebb forgalom, emelkedő árak

2018. március 2. 14:48

Emelkedtek a növényvédő szerek értékesítési árai januárban, pedig folyamatosan csökken a kereslet.