A szerves trágya vagy a műtrágya jobb a növények számára?

Agrofórum Online

Jobb a szerves trágya a növénynek, mint a műtrágya?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tápanyagok pótlásának legrégebbi és legtermészetesebb formája az állati eredetű szerves trágyák használatán alapul. A szerves trágyák nagy előnye, hogy nemcsak a növények számára nyújtanak kedvező táplálást, hanem a talaj szerkezetét is javítják alkotóelemeikkel. A kötött és a homoktalaj szerkezetét egyaránt kiválóan javítják, emellett pozitívan hatnak a talaj víz- és levegőgazdálkodására is, így támogatva a talajéletet, a hasznos mikroorganizmusok szaporodását.

A friss trágya kertben való felhasználásra még nem alkalmas, hiszen sok olyan anyagot tartalmaz, mely nem kellően érett, vagyis lebomlott ahhoz, hogy a talajéletet fokozza, ilyen állapotban azt inkább csak hátráltatja. Az éretlenül vásárolt trágyát ezért felhasználása előtt legalább néhány hónapig összerakva érlelni szükséges. Ezen időtartam alatt baktériumok segítségével olyan bomlási folyamatok mennek benne végbe, melyek segítségével megfelelő érettségi állapotba kerül, így felhasználhatóvá válik. Kijuttatását lehetőleg ősszel kell elvégezni, majd ásással a talajba kell dolgozni, így ugyanis tavaszra megfelelő mennyiségű tápanyag juthat majd a növények gyökereihez. A szerves trágyák jótékony hatása miatt érdemes legalább 2-3 évente kerti talajba való kijuttatásuk.

A műtrágyák ezzel ellentétben, kiszereléstől függően akár szilárd és folyékony halmazállapotban egyaránt elérhető késztermékek, melyeket mesterségesen hoznak létre az arra kifejlesztett üzemekben. A műtrágyák koncentráltan tartalmaznak megfelelő mennyiségű tápanyagokat, akár mikro- és makroelemeket is, sőt akár az egyes növényfajok igényeihez igazodva rendelkezhetnek a megadott mennyiségű és minőségű elemekkel. A műtrágyák tehát, a szerves trágyákkal ellentétben csak a növényeink tápanyagának utánpótlására tesznek jó szolgálatot. Az állattartásból származó trágyamennyiség sajnos az utóbbi időszakban meglehetősen lecsökkent, így a műtrágyák felhasználására is szükség van a mezőgazdaságban. Nagy előnyük a szerves trágyával ellentétben a tárolhatóság, szállíthatóság és könnyebb kijuttatás, valamint pontosabb az adagolásuk is.

Sokkal kevesebb a nitrogén? Tegyünk mellé ATS-t!

2022. február 14. 06:52

Nem csökkennek a nitrogénárak, és késő tavaszig sem várható változás. Lassan mindenhol kialakul a vetésterv és az input technológia. Országosan 20–50%-kal kevesebb nitrogént használunk, ami hatalmas kockázatot rejt.

Idén tovább csökkenhetnek a műtrágyaárak

2023. március 17. 15:03

A gazdálkodók a csökkenő műtrágyaárak előnyeit tapasztalhatják világszerte és Észak-Amerikában, amikor idén tavasszal vetik a növényeiket.

A Hunfert NPS immunMAX komplex műtrágyával drága kísérletezés helyett tervszerű a jó termés a kénigényes kultúrákban

2022. szeptember 29. 10:34

Szakszerűen összeállított tápanyagterv – egy alapvetés, ami elválasztja a drágán vett tápelemek pazarlását a nyereséges mezőgazdasági munkától, ma mégis sok helyen hiányzik.

Dömpingellenes vámot vetnének ki az import műtrágyára

2019. április 8. 09:47

Az Európai Bizottság dömpingellenes vámot vetne ki az Oroszországból, Trinidadból és Tobagóból, valamint az Egyesült Államokból származó karbamid- és ammónium-nitrát (UAN) keverékeinek behozatalára.