Alig van málna, azt is károsítja valami

Agrofórum Online

K. Miklósné kérdése: ezt a képet a kertemben készítettem a málnabokron. Mi lehet ez, és hogy lehet ellene védekezni?

Aki válaszol:
Németh Zoltán, okleveles kertészmérnök, növényvédelmi szakmérnök

A málna-gubacsszúnyog

Ritkán kapok ilyen felvételt, amelyen egyértelműen be lehet azonosítani a kártevőt. Amit a képen látunk az a málna-gubacsszúnyog (Lasioptera rubi) kártétele, mely kártevő tápnövényei a termesztett és a vadon élő Rubus fajok, tehát a málna és a szeder. Egy kis rendszertan: a faj a kétszárnyúak (Diptera) rendjébe, a fonalascsápú kétszárnyúak (Nematocera) alrendjébe és a gubacsszúnyogok (Cecidomyiidae) családjába tartozik.

Egész Európában elterjedt, így hazánkban is régóta megfigyelhető, már a XIX. század végén megfigyelték, leírták. Pozitív hír azonban, hogy a károsítási aránya nem számottevő, 10 % alatti.

A lárva károsít, a málnavesszőn 1-3 cm hosszú, gömbölyű megvastagodás keletkezik, melynek felszíne az idő előrehaladtával megrepedezik. A gubacs feletti részek gyengén fejlődnek, hosszabb idő után akár el is száradhatnak. A lárva kifejletten 3-4 mm nagyságú, színe világos narancsvörös. A báb is ilyen méretű, fehér színű. Az imágó 1,5-2 mm méretű, fekete alapszínű, a rásimuló pikkelyszőröktől ezüstösen csillog.

Ugyan egy nemzedékes faj, de a problémát elhúzódó rajzása okozza. A lárva telel át a gubacsban, a kifejlett rovarok (imágók) április vége, május elejétől akár augusztusig is rajzanak. A nőstény 10-15 tojást helyez el egyszerre a rügyek és az oldalhajtások tövéhez. A lárvák 8-10 nap múlva kelnek ki, behatolnak a vessző bőrszövete alá és ott kezdenek el táplálkozni. 5-6 hét után alakulnak ki a jellegzetes gubacsok. Érdekesség, hogy némelyik lárva csak 2 év után alakul át kifejlett rovarrá.

Az imágók ellen a vegyszeres védekezésnek nincs értelme, az említett elhúzódó rajzás és a folyamatosan érő málna miatt. Szerencsére károsítása nem tömeges, ezért a vegyszermentes megoldás az un. mechanika védekezés, tökéletesen elegendő a kártevő féken tartására. Praktikusan ez azt jelenti, hogy akár a kiskertekben, akár az üzemi ültetvényekben a nyár végi metszés alkalmával, a letermett vesszők eltávolításával egyidejűleg, a fertőzött vesszőket is begyűjtjük. Mivel a gubacsokban ott rejtőzködnek a lárvák, az elégetés során megszabadulhatunk tőlük.

Amennyiben a birtok erdő mellett helyezkedik el, az ott található vad szederbokrokról is érdemes eltávolítani a gubacsos vesszőket és a többivel együtt elégetéssel megsemmisíteni.

Milyen károkat okoznak a fülbemászók a növényeken?

2022. augusztus 2. 04:37

Az idei évben rengeteg fülbemászót lehet látni a kertemben. Ezek a rovarok károsítják a növényeket? Ha igen, akkor milyen károkkal kell számolnom?

Milyen lárva károsít a tulipánfa vesszőjében?

2022. november 22. 04:36

Nyáron vásárolt tulipánfám csúcsa elhalt. Visszavágtam, és a vesszőben járatot találtam, barna színű morzsalékos anyagot, az alján egy lárvát is, ami a vágás során kissé megsérült. Megállapítható, hogy mi volt az? Mit tudok tenni, védekezhetek-e ellene?

Hogyan védekezhetünk a szamóca szürkerothadása ellen?

2019. május 13. 09:05

A. Lilla kérdése: Kertemben szépen fejlődő szamócára az elmúlt időszakban sok csapadék hullott. Félek, hogy sok termés tönkre fog menni a szürkerothadás miatt. Mit tegyek ellene?

A házikertekben is megjelenhet a hagymavész?

2020. július 13. 07:16

Évek óta nevelek hagymát családi fogyasztásra. Tavasszal a zöldhagymák levelein, később a fokhagyma leveleken is ugyanolyan apró vörösbarna foltok fejlődtek. Mik lehetnek ezek és hogyan lehet ellene védekezni?