Alkalmas mulcsnak a tiszafa és a fenyő lemetszett ága?

Agrofórum Online

Érdeklődni szeretnék arról, hogy alkalmas-e mulcsnak a tiszafa és a fenyő lemetszett ága?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Mulcs készítése céljából többféle faanyag is megfelelőnek tekinthető, mely akár kertünkből is származhat a metszés, fakivágás által. Ez azt jelenti tehát, hogy nemcsak a kertben lehullott lombot, vásárolt fakérget, így kész mulcsot, hanem a saját magunk által elkészített faaprítékot is felhasználhatjuk kertünkben mulcsolásra. Az aprítógép segítségével ledarálva remek mulcsozó anyagot készíthetünk a fenyőfélékből, hiszen rendelkezésre állása miatt olcsó, emellett pedig mutatós is.

A fából készült aprítékra továbbá lassabb bomlás is jellemző, mint pl. a kéregmulcsra, így ritkábban is kell a kívánt területet újonnan takarni a mulcsréteg hosszabb tartóssága miatt. A faaprítékból készült mulcsnak számos előnye ismeretes, hiszen elnyomja a gyomokat, emellett megakadályozza a talaj túlzott vizesedését és kiszáradását is, véd az eróziótól, a szél és az eső által okozott talajtömörödéstől. Sajnos azonban a faaprítékok, azok kijuttatásának vastagságától is függően, nitrogént vonnak el a talajból, ezért pl. a zöldségágyás mulcsozása szempontjából nem tekinthetők a legalkalmasabb mulcsanyagnak. Téli takarásra, hidegtől való védelemre azonban kiválóan felhasználható, pl. az évelő ágyásaink takarására.

A tiszafa lemetszett részeit is lehet aprítani, abból mulcsot készíteni, annak mérgező anyagai azonban csak több hónap elteltével bomlanak majd le. Ezt szem előtt kell tartani, főként gyermekes családok kertjében való felhasználáskor, hiszen a tiszafának nemcsak magjai, hanem fás részei, illetve tűlevelei is tartalmaznak mérgező anyagokat.

Megoldást jelenthet a fás részek komposztálása is, amennyiben nagy mennyisége, illetve mérgező hatása miatt nem tudjuk kertünkbe kijuttatni. A komposztáláshoz is érdemes minél kisebb részekre darabolni a lemetszett növényeket, akár ezeket is aprítani, mellyel a komposztban való lebomlásuk segíthető elő. A fűnyírási időszak megindulásával, a fűből származó nyesedék halomba keverésével a fás részek lebomlása akár elő is segíthető, gyorsítható.

Kiemelt kép: Pixabay

Mi lesz a karácsonyfákkal? Sok a gond a kártevőkkel

2018. június 8. 07:37

H. László kérdése: komolyabb felületen termesztek karácsonyfa-előállítás céljából nordmann fenyőt. Egyre több gondom van a kártevőkkel. Mit tegyek?

A csapadékos nyár már a fenyőültetvényeket sem kíméli?

2018. június 29. 06:04

P. János kérdése: a kártevők mellett sok gondot okoznak a nordmann fenyő ültetvényemben a gombás megbetegedések ezen a csapadékos nyáron. Hogy védekezzek ellenük?

Mi pusztítja tömegesen a fenyőféléket?

2020. május 6. 09:28

Erdeifenyőfám leveleit érdekesen mozgó lárvák tömege rágja, a leveleket tövig csonkolják. A szomszédban lévő fenyőn már nincs ép levél. Mi ez a hernyó, tudok-e még tenni valamit a fámért?

Hogyan ültessük ki a gyökeres fenyőfát?

2021. január 4. 08:48

Karácsonyfának gyökeres fenyőt vásároltunk. Hogyan ültessük ki, hogyan végezzük szakszerűen, hogy megeredjen?