A tavalyi almatermések húsa belül megbarnult, a héjon semmi tünet nem látható, ránézésre egészségesnek látszanak a gyümölcsök. A barnulás a magok körül fejlődött ki, nem egyenletes a megjelenése. Mi lehet a baj? Szeretném a jövőben megelőzni a betegséget.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Az almatermések húsának barnulását sok tényező okozhatja, gyakoriak a kártevők is – különböző gyümölcsmolyok, poloskák szívásai -, de kórokozók fertőzése is, közülük legismertebbek a moníliás rothadások. A termés belsejében képződött, kívülről nem észlelhető barnulások anyagcsere betegségek következményei.
A barnulások kiváltásában szerepet játszanak a termés megtermékenyülésétől a betakarításig rá ható környezeti körülmények: az aktuális termelési év időjárása, a fák tápanyagellátása, a betakarításkor fennálló időjárás egyaránt. Megfigyelések szerint a nagyobb gyümölcsméret, a darabos termés, a kisebb faterhelés, a virágzást követő hűvös időjárás, a betakarítás előtti meleg hőmérséklet, valamint a megkésett szüreti időpont mind segíti a gyümölcshús barnulásának kifejlődését. A tápanyagellátásnál a magas nitrogén- és alacsony kalciumtartalom fokozza a barnulást. Általában megfogalmazható, hogy a talaj arányos és növény számára hozzáférhető N-, P-, K-, Ca- és mikroelem-tartalma mellett a húsbarnulás nem gyakori.
A húsbarnulást a tárolási körülmények is befolyásolják. A túlérett alma húsának barnulása többször előfordul, mint a féléretten, tárolásra alkalmas állapotban szüretelt és betárolt almánál. Tehát fontos a helyes betakarítási idő megválasztása. A meleg időjárásnál szüretelt, felmelegedett termések anyagcseréjét a hűvös, alacsony hőmérsékletű tároló le tudja lassítani, állítani. Erre a 2-4 °C-os tároló lenne ideális. Házikerti körülmények között ilyen lehetőségek viszont általában nem állnak rendelkezésre. Az ennél magasabb léghőmérséklet nem képes kellően megállítani az utóérési folyamatot, ami az alma húsának barnulásában nyilvánul meg.
Úgy vélem, hogy az Ön esetében a gyümölcsben keletkező elváltozást a szokásostól eltérő csapadékbőségű és magas átlaghőmérsékletű vegetációs időszak váltotta ki, ez volt jellemző a tavalyi évre. A fokozott víz hatására a talajban lévő tápanyagok bőséggel ki tudtak oldódni, a sok víz hatására erős volt a növekedés, a szövetek gyarapodása a termésben is fokozott volt.
Köztudott, hogy a laza szövetű alma húsa sérülékeny, kevésbé elálló. Mindehhez járulhatott a meleg őszi időjárás, ami a gyümölcsök fán érését is felgyorsította, a szüret időpontja valószínűleg kissé elkésett. A szüretre alkalmasságot az alma magok színe alapján lehet megállapítani, megbarnulásuk jelzi szedésre érettségüket.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele