Át kell ültetni a kaktuszokat? Mikor és hogyan?

Agrofórum Online

Az a feltevés, hogy a kaktuszok igénytelen növények, aligha van igényük arra, hogy ápolják őket tévesnek bizonyul. Nevelésük során pár dologra nem árt odafigyelni, többek között időnként átültetni őket.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kaktuszok pozsgás növények, általában lassú növekedésűek, ezért nem túl gyakran, de kb. 2-5 évente érdemes átültetésükről gondoskodnunk. Az ültetés szükségességét egyrészt már a növény mérete is jelezheti. Abban az esetben, ha a kaktuszunk már kinőtte cserepét biztosak lehetünk abban, hogy elérkezett az átültetés ideje. A másik eset, amiből szintén tudhatjuk, hogy át kell ültetnünk az az, amikor a gyökerek az edény alján lévő lyukakból kinőttek.

A növény talaja egyaránt jelezheti az átültetés szükségét, ha az kiszáradt és tömődött. A kaktuszok átültetésének optimális ideje februárban és márciusban van. Az átültetés tervezett ideje előtt pár napig már lehetőleg ne öntözzük meg növényünket, így könnyítve meg cserépből történő kiszedését a későbbiekben. A folyamathoz érdemes vastagon bélelt kesztyűt húzni, hogy megkíméljük magunkat a szúrásoktól.

Előzetesen készítsük elő a kaktusz számára megfelelő közeget és az új cserepet is. A talaj esetében a legfontosabb, hogy legyen jó vízáteresztő képességű. A szaküzletekben választhatunk speciális kaktuszoknak szánt közeget is, de a föld, homok, tőzeg és agyag keveréke is megfelelő számukra. Alakjuktól függően a kaktuszok különböző ültető edényeket igényelnek. Az oszlopos növekedésűeknek nehéz cserépre van szükségük, hogy megakadályozzuk felborulásukat, míg a gömb alakúak esetén legalább két-három centiméter távolságot kell hagyni az edény szélétől.

Arra is mindig ügyeljünk, hogy a kaktusz számára választott edények alján mindig legyenek lyukak, ahol a felesleges víz távozhat, megelőzve ezzel gyökerének rothadását. Miután a kaktuszt kiemeltük régi edényéből óvatosan rázzuk le róla a gyökéren maradt talajdarabokat, majd kicsit lazítsuk is meg gyökérlabdáját. Az ültetés mélysége legyen ugyanolyan, mint amilyen eddigi közegében is volt, majd töltsük fel talajjal a növény körüli részeket, először csak lazán, majd pedig, ha a kaktusz a kívánt helyzetben van, nyomkodjuk körbe talaját. A frissen átültetett kaktuszt csak pár nap elteltével öntözzük meg, addig a friss talaj elegendő nedvességet biztosít számára.

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Mitől lehetnek kinövések a mogyoró vesszőin?

2023. január 13. 04:39

Mitől alakultak ki kisebb golyók, duzzanatszerű kinövések a mogyoró vesszőin?

Mi okozhatja fehér csomók kialakulását a szőlővesszőkön?

2018. november 29. 15:33

H. Antalné kérdése: A szőlő vesszőin fehér színű, puha csomókat vettem észre. Milyen kártevő okozhatja a vattaszerű képletek kialakulását? Hogyan védekezhetek a károsító ellen?

Hogyan védekezzek az őszibarackon megjelenő levélfodrosodás ellen?

2019. március 30. 05:37

V. Csaba kérdése: Rendszeres probléma az őszibarack levélfodrosodása kertemben. Hogyan védekezhetnék ez ellen?