Borsó nagyságnál lehullik az összes cseresznye – mi okozhatja ezt a jelenséget?

Agrofórum Online

Szeretnék érdeklődni, hogy mi baja lehet a cseresznyefának. Szépen virágzott, most pedig mintegy borsó nagyságú, de megpirosodik és lehullik az összes apró cseresznye.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A gyümölcsök lehullásának számos oka lehet, mint pl. a külső környezet hatása, betegségek és kártevők jelenléte, de a fa önszabályozó képessége is kiválhatja ezt a folyamatot. Az  sem kizárt, hogy az okok közül egyszerre több tényező alakítja a nem kívánt tüneteket.

A gyümölcsök érése előtti időszakban a fák termésének kisebb mennyiségű lehullása a természetes folyamat részének is tekinthető, hiszen csak annyi gyümölcsöt hagy magán a fa, amennyit fel is tud nevelni, ezzel védve magát a túlterheléstől. Érdemes a fát jobban szemügyre is venni, a levelek egészségéről, megfelelő színezetéről is meggyőződni, hiszen a betegségtől, kártevőktől szenvedő fák nemcsak terméseiket, hanem leveleiket is gyorsan képesek lehullatni. A tápanyaghiányban, betegségtől vagy kártevőtől szenvedő fát ajánlatos mihamarabb kezelni, a fa erőnlétének visszanyerését elősegíteni.

A gyümölcsök hullását emellett nemcsak az adott környezeti körülmények, hanem a virágzáskor uralkodó időjárás egyaránt befolyásolhatja, melynek hatása a későbbi időszakban mutatkozik meg. A cseresznye és a meggy esetében sem ritka, hogy a virágzáskor tapasztalt tartósan hideg időjárás, akár fagyponthoz közeli hőmérséklet, de a szeles és esős időjárás is kiválthat nem megfelelő termékenyülést. Ebben az esetben előfordulhat, hogy a gyümölcs ugyan megtermékenyül, de a bennük fejlődő embrió később elpusztul. Az ilyen termésekre jellemző, hogy még aprók, színük kezdetben sárgászöld, majd sárgás-pirosas lesz, végezetül pedig kocsánnyal együtt lepotyognak, így bennük csonthéj nem alakul ki, a magházban a mag apró és összetöppedt.

Ki kell védenünk a stresszt!

Az ilyen nem kívánatos környezeti behatások ellen nem könnyű megvédeni a virágokat, a fejlődő terméseket. A kereskedelemben azonban megvásárolható olyan termésnövelő készítmény, az Atonik, melyet a virágzás időszakában két alkalommal használhatunk fel, és segítségére van a fának a környezet káros hatásai által okozott stressz kivédésében. A készítmény ugyanis a virágzáskor a fát ért nem kívánatos behatások általi kiváltott virág- és terméselrúgás mérséklésére hat pozitívan. Emellett serkenti a növény tápanyagfelvételét egyaránt, valamint a több és a jobb minőségű termés elérését is.

Kiemelt kép: Pixabay

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erősödött a varasodás és a levéltetű invázió

2022. június 1. 11:39

Rengeteg a szárnyas levéltetű alak, így további erősödő fertőzésre kell számítani.

Nem baj, ha a madaraknak a fán hagyjuk a túlérett cseresznyéket?

2024. június 19. 04:40

Cseresznyefám termései leértek. Sok gyümölcs maradt azonban a fán, nem baj, ha rajta marad, és a madarak eszik meg?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.