Borsó nagyságnál lehullik az összes cseresznye – mi okozhatja ezt a jelenséget?

Agrofórum Online

Szeretnék érdeklődni, hogy mi baja lehet a cseresznyefának. Szépen virágzott, most pedig mintegy borsó nagyságú, de megpirosodik és lehullik az összes apró cseresznye.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A gyümölcsök lehullásának számos oka lehet, mint pl. a külső környezet hatása, betegségek és kártevők jelenléte, de a fa önszabályozó képessége is kiválhatja ezt a folyamatot. Az  sem kizárt, hogy az okok közül egyszerre több tényező alakítja a nem kívánt tüneteket.

A gyümölcsök érése előtti időszakban a fák termésének kisebb mennyiségű lehullása a természetes folyamat részének is tekinthető, hiszen csak annyi gyümölcsöt hagy magán a fa, amennyit fel is tud nevelni, ezzel védve magát a túlterheléstől. Érdemes a fát jobban szemügyre is venni, a levelek egészségéről, megfelelő színezetéről is meggyőződni, hiszen a betegségtől, kártevőktől szenvedő fák nemcsak terméseiket, hanem leveleiket is gyorsan képesek lehullatni. A tápanyaghiányban, betegségtől vagy kártevőtől szenvedő fát ajánlatos mihamarabb kezelni, a fa erőnlétének visszanyerését elősegíteni.

A gyümölcsök hullását emellett nemcsak az adott környezeti körülmények, hanem a virágzáskor uralkodó időjárás egyaránt befolyásolhatja, melynek hatása a későbbi időszakban mutatkozik meg. A cseresznye és a meggy esetében sem ritka, hogy a virágzáskor tapasztalt tartósan hideg időjárás, akár fagyponthoz közeli hőmérséklet, de a szeles és esős időjárás is kiválthat nem megfelelő termékenyülést. Ebben az esetben előfordulhat, hogy a gyümölcs ugyan megtermékenyül, de a bennük fejlődő embrió később elpusztul. Az ilyen termésekre jellemző, hogy még aprók, színük kezdetben sárgászöld, majd sárgás-pirosas lesz, végezetül pedig kocsánnyal együtt lepotyognak, így bennük csonthéj nem alakul ki, a magházban a mag apró és összetöppedt.

Ki kell védenünk a stresszt!

Az ilyen nem kívánatos környezeti behatások ellen nem könnyű megvédeni a virágokat, a fejlődő terméseket. A kereskedelemben azonban megvásárolható olyan termésnövelő készítmény, az Atonik, melyet a virágzás időszakában két alkalommal használhatunk fel, és segítségére van a fának a környezet káros hatásai által okozott stressz kivédésében. A készítmény ugyanis a virágzáskor a fát ért nem kívánatos behatások általi kiváltott virág- és terméselrúgás mérséklésére hat pozitívan. Emellett serkenti a növény tápanyagfelvételét egyaránt, valamint a több és a jobb minőségű termés elérését is.

Kiemelt kép: Pixabay

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Mitől foltosodik a még éretlen meggy?

2018. május 18. 07:39

T. Zsolt kérdése: A meggy kezdeményeken apró kis barna foltok vannak, a közepük feketés és lyukas. Az alsó leveleken pedig apró elszíneződések vannak. Mi okozza?

Már tömegesen szaporodnak a molytetvek

2019. június 18. 08:37

A borsót most az akácmoly és a borsómoly veszélyezteti, még a zöldborsó állományokban is, a termés megrágásával.

A Germersdorfi és a Katalin cseresznyefák fejtenek-e ki egymásra kölcsönös beporzó hatást?

2022. június 15. 04:38

Ha a Germersdorfi és a Katalin cseresznyefa egymás mellett vannak - fejtenek-e ki egymásra kölcsönösen beporzó hatást?