Díszkáposzta szaporítása

Agrofórum Online

Jövőre szeretnék kertembe díszkáposztát ültetni. Hogyan szaporítsam és termesszem?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A díszkáposzta egyre nagyobb mértékben elterjedt, mutatós, különlegesnek számító növényünk, mellyel az őszi időszakban is díszíthetjük kertünket akkor, amikor már csak kevesebb növényben gyönyörködhetünk. Nem csak a virágágyakba, hanem balkonládákba, dézsákba és cserepekbe is ültethető. A díszkáposzta (Brassica oleracea) alapvetően kétéves növényünk, mely több színű, fodros leveleivel akár egész télen át díszítheti kertünket. Mivel az alapfaja a közönséges káposzta, ezért levelei is ehetők.

Példányai 10-20 cm magasra nőnek meg, egyszerűen gondozhatók. Fényigénye közepes, bírja a tűző napot is, viszont ilyen körülmények között nem megfelelő a színeződése. Árnyékos körülmények között sokkal szebb és színesebb leveleket fejlesztenek egyedei. A hőigénye is közepes, vagy inkább kicsi, 8-12 fok alatt színesedik a legtökéletesebben, viszont teljesen kifejlett állapotban a magasabb hőmérsékletet is jól tűrik. Talajban sem válogatós, viszonylag igénytelen növény, de a laza, morzsalékos, jó vízáteresztő képességű talajokat kedveli. Közepes vízigényűek, száraz időszakban az öntözést meghálálja. A díszkáposzták mérsékelten fagytűrőek és közepesen tápanyagigényesek.

Díszkáposzták vásárlására a kertészetekben is lehetőségünk van, de magunk is szaporíthatjuk egyedeit. Magvainak vetését májustól júniusig végezhetjük el, mivel korábbi vetése esetében, nyári kiültetéssel magszárba megy. A csírázáshoz 6-8 nap szükséges, optimális ekkor számára a 15 fokos hőmérséklet. A vetés után kb. egy hónappal következhet a tűzdelésük egyesével, nagyobb cserepekbe, ekkor már hűvösebb, 10-12 fokos hőmérsékleten érzik jól magukat fiatal példányai, magasabb hőmérsékleten ugyanis túlnyúlnak palántái. Kiültetésükre az egynyáriak után, szeptember végétől szokott sor kerülni, ekkor biztosítható számára az optimális alacsonyabb hőmérséklet is. Ügyeljünk arra, hogy a növényeket ne trágyázzuk túl, mert levelei színének kialakulását ez is hátráltathatja. Öntözésükről a fagyok beálltáig szükséges gondoskodnunk.

Neveljünk télen díszkáposztát!

2024. december 12. 14:40

Virágkompozíciókban és karácsonyi dekorációkban a díszkáposzta csodásan fest, főként a nagyobb cserepekben, ládákban.

Mikor kell elvetni a díszkáposzta magjait?

2023. november 29. 12:40

Jövő ősszel szeretnék díszkáposztát ültetni a kertembe. Mikor kell ehhez elvetni a magjait?

Az őszi kert 5 legszebb virága

2023. november 2. 10:40

Még ősszel sem kell lemondanunk a virágszínekről, hiszen a krizantémtól egészen a díszkáposztán át az árvácskáig, rengeteg szín és forma vesz minket körül.

Hogyan termesszünk díszkáposztát cserépben és ágyásokban?

2022. szeptember 4. 05:32

Ez a színpompás növény ugyanis nem csak a virágágyások, de a konténerek, cserepek és balkonládák színesebbé tételére is kiválóan alkalmas.