Elszáradnak az arizónai ciprus egyes ágai – megmenthető még a növény?

Agrofórum Online

Tanácsot szeretnék kérni a képen látható kék arizónai ciprussal kapcsolatban. Ősz végén ültettük el (akkor tudták kézbesíteni) földlabdás állapotban. Most, hogy lassan tavaszodik, a növény látványa nem bíztató. Mit csináljak vele? Azt veszem észre, hogy egyes ágai (pl. a képen egy hosszú ágvég) elszáradnak. Itt ott kis ágak is. Öntöztük, ma is kapott Amalgerol oldatos öntözővizet. Van esélye még vagy engedjem el?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az ősszel elültetett arizónai ciprus (Cupressus Arizonica) növénye, annak gyökere is, lényegében olyan állapotban van most is, mint ültetéskor. Az oldalágának elhalása még szállítás során keletkezett sérülésből is származhat. Telepítés után szakemberek javasolják a növények visszametszését, és ez bevált gyakorlat is, aminek célja a lombfelület csökkentése, közvetve a gyökérfejlődés segítése. Ha ősszel elmulasztotta, még most, tavasszal pótolja! Növénye nem igényes, nem kényes faj. Az első, új helyén eltöltött év után lehet csak megállapítani a telepítés sikerét, most nem.

A fás cserjéket magasságuk szerint árazzák, minél nagyobb egy növény, minél több cm, annál drágább. Ezért gyakran indok nélkül öntözik és tápozzák, hogy eladás előtt nagyra nőjenek. Közben a fák, cserjék nem tudnak felkészülni a télre, nem fásodnak be a vesszőik, ezért télen könnyen elfagynak. Azok a vesszők a fagyállók, melyeknek a szárazanyag-tartalmuk magas, a szöveteik nem lazák, sejtjeik telve vannak tartalék cukortartalommal. Ha ősszel bőségesen kap vizet egy fás növény, sokat öntözik, vagy gyakori az eső, a növény hajtásnövekedése nem áll le, folyamatos, ezek a hajtások zölden mennek bele a télbe. Jellemzően a hajtások végei ilyenek, a téli vagy kora tavaszi fagy ezeket károsítja.

Arizónai ciprus oldalága elhal
Arizónai ciprus oldalága elhal (fotó: a kérdező felvétele)

Az arizónai ciprus nem fokozottan vízigényes növény, az első 1-2 évben kell a talaját kiegészítő öntözésben részesíteni a gyökerek bedúsulása érdekében. Az első évi fokozott vízellátás azért is fontos, mivel a faiskolában a rendszeres, napi öntözéshez szoktatták, és a rendszeres tápoldatozáshoz, intenzíven nevelték. Az ettől merőben eltérő kezelés új helyén a kertben, sokkhatást vált ki a növénynél, azt megsínyli. Tehát fokozatosan érdemes gondozásában az átállást bevezetni.

Javaslom a lombjának „merész” visszavágását, ez történhet a hajtások harmadáig is, és ezekkel együtt a sérült hajtásokat, ágakat is távolítsa el! Az idei évben gondoskodni kell róla, eső hiányában rendszeres öntözést igényel. Tápanyaggal is – talajba juttatott tápoldat vagy lombpermetezési formában – lássa el, mivel a gyakori öntözés a talajból kimossa a beültetésnél az ültetőgödörbe adagolt trágyát. Augusztus végétől a tápanyagpótlást fejezze be, a vízpótlást is kizárólag tartósan száraz időszakokban végezze! Így jár el helyesen a téli fagyokra való felkészítésében.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Visszavágjuk az íriszeket elvirágzás után?

2023. július 20. 05:37

Az íriszek tipikusan azok a növények, melyek abban a pár hétben mutatnak csak igazán, amikor virágzanak.

Évelők felkészítése a télre

2022. szeptember 21. 05:37

Nagy hiba azt gondolni, hogy egy évelőre nem kell odafigyelni, azért évelő, hogy fenntartási teendők nélkül csak úgy ellegyen.

Van-e teendőm a bazsarózsával elvirágzás után?

2022. június 19. 04:36

Arról szeretnék érdeklődni, hogy a bazsarózsa elvirágzását követően, milyen teendőm van a növényekkel?

Mit tehetünk, ha az őszibarackfa törzse elfeketedett és fehér gombák is megjelentek rajta?

2023. március 7. 04:38

Az őszibarackfáim törzsének és vázágainak egy része tavaszra elfeketedett és fehér gombák sűrűn rátelepedtek, ráadásul az ágak meg is vannak repedve. Kérdésem, hogy mit lehet tenni a drótkefézésen túl? A választ előre is köszönöm.