Érdemes a burgonyát már előcsíráztatni?

Agrofórum Online

Idén szeretnék megpróbálkozni a burgonyatermesztéssel is. Érdemes a burgonyát már előcsíráztatni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A burgonya gumójának előcsíráztatásával a növény fejlődése meggyorsítható, ezzel tehát termésének betakarítása is előrébb hozható. Jellemző, hogy a burgonya gumói a talajban meglehetősen lassan indulnak csírázásnak, általában megfelelő feltételek mellett is legalább három hétre van ehhez szüksége. A nem optimális környezeti feltételek rendelkezésre állása a csírázást nemcsak lassítja, hanem vontatottabbá is teszi.

Az előcsíráztatás nélküli gumók ültetéséhez kedvező körülmények általában március közepe után teljesülnek, akkor amikor a talaj 10 cm-es felső rétegének hőmérséklete már meghaladja a 8 fokot. A csírázást száraz időjárás esetében öntözéssel feltétlenül segítsük elő! A terület megválasztásának is kiemelt szerepe van, hiszen a könnyen felmelegedő, aprómorzsás és laza szerkezetű talaj jó hatással van gyökereik fejlődésére. Az ültetés mélysége a csírázásra ugyancsak hatással van, hiszen nem szabad a gumókat túlzottan mélyre helyezni, vagyis érdemes 8 cm-nél sekélyebben ültetni.

A lassú csírázás kiküszöbölése érdekében érdemes lehet a gumókat előcsíráztatni, mellyel nemcsak a burgonya tenyészidőszakát csökkenthetjük le, hanem biztosabb csírázást is elérhetünk. Először is a gumókat át kell válogatni, és csak az egészséges, 4-8 cm átmérőjű gumókat előhajtatni. A gumókat ezután helyezzük el egymás mellé úgy egy faládába, vagy papírral bélelt rekeszbe, hogy minél több fény érje azokat, és helyezzük el legalább 10 fok feletti hőmérsékletű helyre. Magasabb páratartalmat pedig lyukakkal ellátott zacskóval való takarással biztosíthatunk számukra.

A megadott feltételek mellett pár hét elteltével a gumókon rövid, kb. 2-3 cm hosszú, zömök, zöldes-lila csírák fognak képződni, melyek ezáltal már kiültetésre alkalmassá válnak. Fontos, hogy kellő fényben történjen meg a csíráztatás, hiszen a sötét körülményben fejlődő csírák túl vékonyak lesznek, ezáltal ültetésük a csírák letörése nélkül nem vihető véghez. Az előcsíráztatott gumókat április eleje után ültethetjük ki, melyből már nyár elejére friss korai burgonyát tudunk felszedni.

Kiemelt kép: Pixabay

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (IV. rész)

2020. július 22. 04:36

A nagy területen gazdálkodó farmerek, a termelési körülmények változásához igazodva a közeljövőben várhatóan növelik keresletüket az önjáró burgonyakombájnok iránt.

Több krumpli veszett a sárba Nyugat-Európában, mint a magyar össztermés

2024. február 12. 07:10

Magyarországon nagyjából 8000 hektáron vetjük a burgonyát – a kiadós esőzések miatt most ennél jóval több krumpli fulladt a sárba Nyugat-Európában. Hollandia a legnagyobb vesztes.

Spárgát is vethet az ősz első hónapjában - szeptemberi kerti munkák

2019. augusztus 13. 04:36

Szeptember az a hónap, amikor a zöldségeskertekből a legtöbb zöldségnövény betárolásra kerül, a gyümölcsösben pedig a nyári metszési munkálatok lezárásáról szól ez az időszak.

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?