Érdemes a gyomokat ősszel is eltávolítani a kertből?

Agrofórum Online

Miért fontos a gyomokat ősszel is eltávolítani a kertből? Köszönöm segítségüket!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyomnövények kertünkben való megjelenése és növekedése szinte egész évben folyamatosnak tekinthető. A termesztett növények körül való eltávolításuk, így a vízért és tápanyagokért való versengésük megakadályozása a termések minősége és mennyisége szempontjából is fontos feladat. A gyomirtás viszont nemcsak abban az esetben tekinthető kiemelt jelentőségűnek, ha az adott területen kultúrnövényt is termesztünk, hanem azok lekerülése utáni időszakban is.

Gyakori probléma, hogy a termesztett növények felszámolása utáni időszakban, ősszel a terület nagyon hamar elgyomosodik, eltávolításukra pedig már csak tavasszal, a magágyak előkészítése alkalmával kerül sor. Fontos szempont azonban az, hogy a gyomnövények mihamarabbi eltávolításáról gondoskodjunk, azok minél fiatalabb fejlettségi állapotában. Az ősszel csírázó gyomnövények pl. pásztortáska, tyúkhúr, galaj, enyhe tél esetében gond nélkül képesek fejlődni, tavasszal pedig gyorsan virágozni, termést érlelni.

A gyomnövények meglehetősen hatékony fennmaradási stratégiával rendelkeznek, így szaporodásuk és terjedésük is csak úgy csökkenthető eredményesen, hogy szaporítószerveik képződését, magjaik fejlődését minden esetben próbáljuk hatékonyan megakadályozni. A gyomnövények sokféleségéből adódóan azok életformája, fejlődése, megjelenése sem tekinthető egyformának. A nagyon nehezen irtható, főként évelő gyomnövények esetében ősszel, jó lehetőségként szolgál a totális gyomirtó szerek alkalmazása.

A mezei aszat, apró szulák is ezen gyomfajok közé tartoznak, jelenlétük sajnos minden kertben sok bosszúságot tud okozni, hiszen állandó kihúzásuk, kikapálásuk ellenére is újbóli visszanövésük tapasztalható. A totális gyomirtó készítmények levélen keresztül, minden növényre hatással vannak, így felhasználásuk csak termesztett növénytől mentes területen lehetséges. Kémiai módszer hiányában sem érdemes a gyomokat meghagyni, ajánlatos a mechanikai gyomirtás mellett dönteni, semmiképpen sem hagyni a gyomokat magot érlelni.

Kiemelt kép: Pixabay

Legújabb generációs gyomirtó szer a Corteva kínálatában

2023. szeptember 13. 05:40

Az eredeti sebforrasztó zsombor specialista! Tekintse meg a Corteva új termékinformációs kiadványát!

Kukorica gyomirtásra készülve szakértői szemmel

2021. május 17. 09:28

A talajok gyommagtartalma kimeríthetetlennek látszik. Ráadásul a magok gyakran elfekszenek 15-20, de nem ritka, hogy 40 évig is, megőrizve csírázóképességüket. Csírázásuk mostoha körülmények között is bekövetkezik, kezdeti fejlődésük jóval gyorsabb a kapás kultúrnövényeknél.

Súlyos termésveszteségek okozója a parlagi ecsetpázsit

2018. április 4. 13:55

A szántóföldi monitoring vizsgálatok eredménye arra utal, hogy a rezisztencia szintje szoros korrelációt mutat a populációsűrűséggel.

A magas termésszintek záloga az időben elvégzett gyomirtás

2024. március 11. 14:40

A gyomnövények jelentősen csökkenthetik a kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét, ezért a gazdálkodók jövedelmezősége nagymértékben függ a komoly terméskiesést okozó fajok elleni védekezés eredményességétől.