Érdemes még a levéltetves rózsát lepermetezni?

Agrofórum Online

Érdeklődni szeretnék arról, hogy van-e még értelme ősszel lepermetezni a rózsát a levéltetvek miatt? Válaszukat hálásan köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A rózsákon az egyik leggyakoribb kártevőnek számítanak a levéltetvek, melyek szívogatásukkal nemcsak gyengítik a növényeket, hanem vírusokat is terjeszthetnek. Emellett szennyezésükkel, ürített mézharmatukkal és az azon megjelenő korompenésszel ugyancsak dísznövényeink szépségét rontják. Szívogatásuk már tavasszal, a fiatal hajtások megjelenésekor megkezdődik, majd pedig az egész vegetációs időszakban folyamatos, de változó mértékű károsításuk és szaporodásuk figyelhető meg.

Melegkedvelők a levéltetvek, így kedvező feltételek mellett számos nemzedékük jöhet létre évente. A kerti rózsákon áttelelésük tojás alakban lehetséges, az ősanyák által létrejövő szárnyas alakok vannak segítségül terjeszkedésükben. Az őszi időszakban szaporodásuk a hideg időjárás miatt már lassúnak mondható, de jelenlétüket így sem szabad elhanyagolnunk. A nagyobb, látható részeken kialakuló kolóniákat érdemes ilyenkor ősszel lemetszeni, majd pedig megsemmisíteni.

A levéltetvek egyedszámának gyérítésére a hideg időszakban is jó hatékonysággal alkalmazhatók az olajtartalmú lemosó szerek. A lemosást ugyanis nemcsak a gyümölcsfák és a szőlő, hanem dísznövények esetében is indokolt lehet alkalmaznunk. Az olajos hatóanyagok a levéltetvek mellett az esetleges pajzstetvek, kabócák telelő alakjai ellen is eredményesen bevethetők. A kén és a réz hatóanyagok permetezése is indokolt lehet a rózsa esetében, hiszen a lisztharmat és más levélfoltosságot okozó kórokozók fertőzése is gyakori a rózsákon.

A lemosó kezelés mellett a lomb összegyűjtését is érdemes elvégeznünk, valamint a súlyosan kártevőkkel és kórokozókkal fertőzött növényeken tavasszal se felejtsük el megismételni a lemosó kezelést! A lemosó kezelést nagy lémennyiséggel végezzük, ügyelve arra, hogy minden hajtásra és vesszőre kerüljön permetlevünkből! A kártevők és kórokozók számának csökkentése a rózsa tavaszi metszésével is csökkenthető, így ennek elvégzését minden évben, időben ajánlatos megtenni. A levéltetvek egyedszáma főként a hajtásnövekedés időszakában válik látványossá, így kezelésük már ekkor indokolttá válik, erre pl. Mospilan 20 SG, Teppeki 50 WG is felhasználható.

Kiemelt kép: Pixabay

Levéltetű: pár nap és 100 százalékos a fertőzöttség

2018. május 22. 11:16

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is jó feltételeket teremtenek.

Mik lehetnek a hibiszkuszon látható, vékony száron elhelyezkedő tojások?

2020. február 12. 07:36

G. Nikoletta kérdése: A hibiszkuszomon nagyon sok a levéltetű, de mellettük hosszú száron apró, fehér színű tojásokat is észrevettem. Mik lehetnek ezek?

Védekezés levéltetvek ellen

2024. február 26. 10:40

Az idei enyhe, sokszor melegrekordokkal kísért tavaszi időjárás hatására a növények fejlődése felgyorsult és néhány kultúra fenológiailag „sokkal előrébb jár”, mint ahogy azt a korábbi évek során megszokhattuk.

Mi legyen a tetves, atkás leanderrel?

2019. augusztus 9. 12:06

S. Sándor kérdése: Leanderem levelei ragacsosak, itt-ott sárgulnak, és az egész növény "kókadt" annak ellenére, hogy folyamatosan öntözöm, tápoldatozom. Mi okozhatja ezt?