4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Érdemes megpróbálni magról szaporítani a sztéviát?

Agrofórum Online

Van egy stevia növényem a lakásban, magokat is képez. Érdemes próbálkozni magjai vetésével? Szaporítani szeretném, hogy tavaszra legyen kiültethető palántaméretű növényem.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A sztévia (stevia, sztívia), más néven jázminpakóca (Stevia rebaudiana), Dél-Amerikában őshonos növény. Ott az évi csapadék 1600-1800 mm, évi átlaghőmérséklet 20-21 °C, általában kötött és kissé savanyú talajokon fordul elő. Évelő, fásodó szárú növény, levelei többféle édesítő anyagot tartalmaznak, melyek édesítő hatása sokszorosa a cukorénak, ezért cukor helyettesítésére alkalmazzák. A mellékízmentes, magas édesítő hatást a rebaudiozid A nevű szteviol-glikozid adja.

A sztévia nevelését a melegigényessége határozza meg, mely hasonló a paprikáéhoz. Májustól szeptemberig szabadban is tartható, ha az éjszakai hőmérséklet nem csökken 15 °C alá, és a nappali hőmérséklet 18-30 fok között ingadozik. Nagy melegben öntözését biztosítani kell, nem kifejezetten tápanyagigényes. Fényigényes, hosszúnappalos növény, 12-16 órás világos nappalok szükségesek növekedéséhez. Hazai körülmények között ezek a feltételek a nyári meleg hónapokban biztosítottak számára.

A sztévia magról is és dugványozással is szaporítható

Magvetéshez, hazánkban ez palántaneveléssel történik, olyan helyet kell választani, ahol legalább 12 óráig közvetlen napfény éri majd a kibújt növényt, és a minimálisan szükséges 20 °C is biztosítva legyen. Talajigénye: laza, vízáteresztő, szerves anyagban (komposztban) gazdag. A palánták neveléséhez alkalmazott különböző lyukhelyes szaporítótálcák beváltak, a palánták gyökérzete ezekben elkülönítve fejlődik, és a földlabdával együtt sérülésmentesen átültethetők.

Sztévia dugványozással is jól, könnyen szaporítható. Előnye, hogy gyorsabban kapunk gyökeres és fejlett új növényeket, mint a magvetéssel. A növényéről 10-15 cm-es zöld hajtásokat vágjon le éles ollóval, az alsó levél alatt kb. 1 cm-rel! A levágott hajtás, azaz dugvány alján legalább 2-3 levélhelyről távolítsa el a leveleket, ezeknél fognak kibújni a gyökerek! A felső részen lévő leveleket félbe kell vágni, illetve egy részét eltávolítani, hogy kisebb levélfelülettel rendelkezzenek, kevesebb vizet párologtassanak.

A sztéviadugványok hamar meggyökeresednek
A sztéviadugványok hamar meggyökeresednek

A gyökereztetés történhet csak vízbe állítással, de nedves tőzegbe, kókuszba vagy perlitbe duggatva is. Gyökérfejlődés ideje alatt ne érje erős napfény, mivel az fokozott párologtatásra serkenti a gyökér nélküli dugványokat, ami pusztulásukat okozhatja. Egyenletes 22-24 °C-os meleg és nedves gyökereztető közegben a gyökérképződés néhány hét alatt végbemegy.

A két módszer közül az egyszerűbb, gyorsabb és sikeresebb dugványozási szaporítást javaslom február közepi indítással.

Ha bármilyen ok miatt a növénye télen elpusztulna, vagy a szaporítás sem lenne sikeres, kora tavasszal vásárolhatók (weboldalakon is hirdetik) sztéviadugványok kisebb és nagyobb méretben is, javaslom, nézzen utána!

A téli rövidnappalos, fényhiányos hónapok (december-február) alatt a fűtött lakásban teleltetett kifejlett sztévianövények nem érzik jól magukat, megnyúlnak, anyagcseréjük nem a megszokott. Hűvösebb körülmények között, egyenletes 13-15 °C mellett tartva, csökkentett öntözéssel a fényhiány okozta károsodásuk megelőzhető, teleltetésük biztosítható.

Miként lehet szaporítani általában a szobanövényeket?

2023. december 23. 04:38

Abban kérném a segítségüket, hogy hogyan lehet szaporítani általában a szobanövényeket?

Amit a bazsarózsáról tudni érdemes

2023. április 23. 10:37

Nézzük a bazsarózsa ápolásáról szóló tudnivalókat!

Milyen növényeket érdemes hamarosan dugványozni?

2023. március 20. 05:36

A dugványozás nem egy nagy ördöngösség, pár dologra odafigyelve igen hatékony szaporítási mód lehet.

A krizantém gondozásának aranyszabályai

2019. november 21. 13:39

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?