Miért nem hozott bimbót a karácsonyi kaktusz?

Agrofórum Online

A karácsonyi kaktusz nem hozott bimbókat. Mi lehet a probléma?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A karácsonyi kaktusz a Schlumbergera nemzetség egyes fajainak általános elnevezése, melyek a kaktuszok családjába (Cactaceae) tartoznak. Brazília tengerparti erdeiből származnak, ahol epifitaként élnek nagyméretű fákon. A szobai körülmények között nevelt karácsonyi kaktuszok kizárólag hibridek. Virágaik többféle árnyalatban is pompázhatnak, leggyakrabban narancsos, rózsaszín és piros, de fehér fajtái is ismeretesek. E növények nem szeretik a közvetlen déli napsütéses helyeket, de világos helyen érzik magukat a legjobban. Nyáron a szabadban is tarthatók egyedeik félárnyékos helyen.

Nem lehet kijelenteni azt, hogy a karácsonyi kaktuszok rövidnappalos növények, ugyanis egyes esetekben akár hosszúnappalos körülmények között is fejleszthetnek virágot. Ezek a kaktuszok 20 fok feletti hőmérsékleten csak rövidnappalos körülmények között, míg alacsonyabb, 15 fok körüli hőmérsékleten nappalhossztól függetlenül is képesek bimbókat fejleszteni. Egy kinti vagy hűvös hálószobai elhelyezés ezért számít jónak az őszi bimbóképződés serkentésére. Egy másik fontos dolog, ha virágoztatni szeretnénk, akkor az augusztus vége és szeptember eleji időszaktól érdemes mérsékeltebben öntözni és virágbimbói megjelenéséig abbahagyni főként a nitrogénnel való tápoldatozását. A bimbók megjelenése után a növényt nem szabad megforgatni, mert gyakran kinyílás előtt akár az összes bimbót lehullatja, ha az elmozdított növény más irányból kapja a fényt, és így fényhez való viszonya megváltozik. Ennek megelőzése érdekében a növény edényét be is lehet jelölni.

A legjobb, ha a karácsonyi kaktuszt jó minőségű, jó vízáteresztő képességű közegbe ültetjük át, akár beszerzése után is, azért hogy megelőzzük gyökereinek pangó vízben állását, erre ugyanis nagyon érzékenyen reagálnak. Az elvirágzás utáni időszakban lehetőségünk van dugványozással történő szaporításukra is, egy-két szártagból álló növényrészből. Ekkor savanyú tőzeg és homok keverékéből előállított közegbe ültessük, melyben már egy hónap alatt is bekövetkezhet gyökeresedésük.

Miről ismerem meg, hogy vírusos a paradicsom?

2020. július 29. 07:08

Miről ismerem meg, hogy vírusos a paradicsom növényem? Hogyan védekezhetek ellene?

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

2023. február 17. 04:37

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

Mi okozhatja fehér közepű, barna szegélyű foltok kialakulását a körtefa levelein?

2020. augusztus 3. 07:36

Zs. Norbert kérdése: Körtefám levelein apró fehér közepű, barna szegélyű foltokat találtam. Mi okozza ezt? Mit lehet tenni ellene?

Mikor és hogyan végezzem el az őszi lemosó permetezést?

2018. október 25. 13:16

S. Ferencné kérdése: Sokat olvastam arról, hogy az őszi lemosó permetezésnek kiemelt a jelentősége. Kezdő kertészkedő vagyok, így azt kérdezném, mikor és hogyan kell elvégezni?