Érdemes védekezni az almán károsító aknázómolyok ellen?

Agrofórum Online

Szeretném kérdezni, hogy érdemes-e egyáltalán védekezni az almán károsító aknázómolyok ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az aknázómolyok jelentős kártevői lehetnek az almának, hiszen kémiai védelem nélkül akár jelentős mértékű levélvesztést, így korai lombhullást is okozhatnak. A korai lombhullás pedig az évi termésmennyiség mellett a fák kondícióját, a termőrügyek számának alakulását, így a következő évi termésmenyiséget is negatívan befolyásolja. Az almafák mellett azonban a szilva-, cseresznye-, birs-, illetve körtefákon egyaránt, mint nem kívánatos vendégek lehetnek jelen.

A védekezést az is nehezíti, hogy nemcsak egy, hanem több molyfaj hernyói is táplálkozhatnak a leveleken, ezeket a károsítókat az elkészített aknák kinézete alapján tudjuk megkülönböztetni. Az almafákon rendszerint az almalevél aknázómoly, almalevél-sátorosmoly, almalevél-törpemoly és a lombosfa-fehérmoly fordulnak elő. Az almalevél aknázómoly lárvája ellipszis alakú aknájáról ismerhető fel, mely először a levél fonáki oldalán vehető észre. A sátorosmoly ezüstszínű, ovális alakú foltaknát készít, ezekben a foltokban barna csík húzódik. Az almalevél-törpemoly kanyargós és vékony aknát hoz létre, míg a lombosfa-fehérmoly kör alakú aknájában csigavonalban elhelyezkedő ürülékcsíkot figyelhetünk meg.

Az aknázómolyoknak fajtól függően több, de akár négy nemzedéke is lehet évente. A nőstények által lerakott tojásokból kelő lárvák rágnak be a levelekbe, majd táplálkozásuk során készítik el jellemző megjelenésű aknájukat. A permetezéssel a legnagyobb hatékonyságot akkor tudjuk elérni, ha azt megfelelő időben, a tojásból kelő lárvák ellen végezzük el. Az aknázómolyok megjelenési idejének meghatározásában, így a permetezés időzítésében feromoncsapdák felhasználása is segítségünkre lehet.

Kisebb levélfelület mellett, korai védekezés esetében ajánlatos még kontakt hatású készítménnyel permetezni, viszont a későbbi időszakban már felszívódó szert alkalmazni. A kontakt készítmények közül pl. a Karate Zeon 5 CS, Full 5 CS, Decis használhatók fel az almában. A felszívódó szerek közül a Mospilan 20 SG, NeemAzal-T/S már nagyobb lombfelületen való alkalmazásra is bevethetők, az aknákban táplálkozó lárvák ellen is kipermetezhetők.

Kiemelt kép: Pixabay

Javítanának az almapiaci helyzeten

2019. május 28. 08:33

Javaslatként felmerült az almaültetvények felszámolását követő területpihentetés támogatása is, amihez az új uniós finanszírozási időszak alatt akár célzott támogatásokat lehetne igénybe venni.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Permetezhetünk akár sziromhullás után is – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. április 4. 09:10

Minden gyümölcstermő növényünk virágzik, vagy már elvirágzóban van, a növényvédelmi károsítók sorra jelentkeznek a gyümölcsösökben és a szabadföldi zöldségkultúrákban.

Már biztos a terméskiesés a csapadékhiány miatt

2019. május 4. 06:38

A 100 millimétert sem elérő 4 havi csapadék és a téli csapadékhiány miatt már biztosra vehető a tetemes terméskiesés, szántóföldön és kertészetekben egyaránt. Május elején talán kicsit több jut az égi áldásból.