18℃ 8℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm

Érdemes virágzás végén még védekezni a monília ellen?

Agrofórum Online

Érdemes-e virágzás végén még védekezni a kajszi- és meggyfáknál a moníliás betegség ellen? Mivel és hogyan?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az idei év a monília fertőzése mellett a fagyról is szól. Kajszi-, őszibarack- és meggyfákat, valamint mandulát, cseresznye- és szilvafákat is megtámadják a virág- és hajtásfertőző moníliák. Különösen olyan időjárásnál veszélyesek, amikor tartósan, napokig nedvesek a növények, párás a levegő, és hűvös, alacsony a hőmérséklet. Ilyen körülmények között a virágzás elhúzódó, így a kinyíló virágok tartósan ki vannak téve a moníliagomba fertőzésének.

Jelen esetben a virágzások lassan befejeződnek, de nem szabad a gomba elleni védekezéssel leállni. Folytatni kell a fák kezelését.

Virágzás végétől, a sziromhullástól a moníliagomba a fiatal hajtásokba nő, azok lankadását, hervadását majd elhalását okozza. Onnan továbbhalad a gomba micéliuma a fás vesszőben. Ezt a folyamatot kell, lehet megállítani a sziromhulláskor, tehát a virágzás végén alkalmazott permetezéssel. A gombaölő szer a zöld fiatal leveleken szívódik fel, ameddig azok élnek, és ott hatástalanítja a gombát. Ugyanazok a szerek alkalmasak erre, mint a virágzásnál javasoltak, a szabad forgalmúak közül jelenleg engedélyezettek a Chorus 50WG, Fontelis 20EC, Kenja (Kryor, Zenby), Prolectus, Signum EG, Switch 62,5 WG, Teldor 500 SC, Texio.

Moníliás meggyhajtás
Moníliás meggyhajtás (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

Az egyre népszerűbb, élő antagonista mikroorganizmus hatóanyagú készítményeket is érdemes kipróbálni, mint az Amazon, Tyra és a Tricho Immun. Hatásuk széles körű, nem kifejezetten monília elleni anyagok, de az ellen is alkalmazhatók. Megfelelő hatásukhoz enyhe, felmelegedő idő szükséges, ami a napokban már bekövetkezik. Mivel emberre, állatokra nem mérgezők, élelmezésügyi várakozási idejük nincs, házikertekben előnyösen használhatók. A hajtásfertőzés leállításához gyors beavatkozás indokolt.

Mi a teendő, ha megtörtént a hajtásfertőzés, és elkésett a kezelés? 

Erre is van megoldás, a fertőzött részek visszavágása, eltávolítása. A visszametszés akkor éri el célját, akkor mentesíti a fát, ha nem csupán a már fertőzött fás részt metsszük le, hanem az alatta lévő ép, egészséges fás résszel együtt távolítjuk el, ami érje el a 20 cm-t. Ezt az indokolja, hogy a gombafonál a tünetes helyeket elhagyva a vastag ágak, törzs irányába növekedik, gyakran tünetet sem okozva él a faszövetben.

Minél később történik meg a moníliás részek visszavágása, annál távolabbra hatol a gomba, és annál erősebb csonkolásra lesz szükség. A mentesítést fiatal vessző korban és a tünetek korai észlelésekor érdemes végrehajtani. A faszövetben élő moníliagomba, jelenlegi tudásunk szerint, nem hatástalanítható, benn növekedik, szaporodik, és a fa pusztulását okozza, időzített bomba.

A fagy okozta kárelhárítási és moníliás elhalások metszési mentesítési munkái idén tavasszal komoly feladatokat jelentenek, összehangoltan kell végrehajtani, csak úgy lesz eredményes.

Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele

Az őszibarack metszése szakszerűen - Ezzel a módszerrel lehet sok termés a nyáron

2019. március 19. 08:57

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az őszibarack fát, hogy bő termésünk legyen? Az Agrofórum metszésiskolája hasznos tippeket ad dr. Szalay László közreműködésével.

Gyümölcs Videó

Meddig fertőzi a tafrina az őszibarackfákat?

2024. április 3. 04:37

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meddig fertőzheti a tafrina az őszibarackfáimat?

Levéltetvek a meggy- és cseresznyefán

2018. május 3. 08:05

G. István kérdése: Hogyan védekezzek a gyümölcsfákon, első sorban a meggyen és a cseresznyén megjelenő levéltetvek ellen?

Mitől szárad a barackfa hajtásvége?

2019. május 1. 08:53

B. Krisztina kérdése: Őszibarack fáimon száradó hajtásvégeket figyeltem meg. Lehetséges, hogy valami rovar okozta? Hogyan védekezzek?