6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Okozhat problémát a facsemete fejlődésében a vakond túrása?

Agrofórum Online

Két hete ültetett cseresznye gyümölcsfa-csemete törzse mellett közvetlenül feltúrt a vakond. Jelenhet problémát a fa fejlődésében, a gyökerek erősödésében? Tavasszal ültessem át máshová miatta, vagy ne bántsam?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A vakond (Talpa europaea) ugyan a talajban él, de rovarokkal, apró talajban élő lárváikkal táplálkozik, tehát állati fehérjét fogyaszt, élő növényi részeket, így például fagyökereket nem.

A vakond egész évben aktív, nem alszik téli álmot. Télen is megjelennek túrásai nyomán az új földkupacok, a nap folyamán végig aktív, éjjel-nappal „dolgozik”, napjában testsúlyával megegyező, vagy azt meghaladó tömegű eleséget gyűjt össze. Gyakran feljön a föld felszínére is.

vakondtúrás-gyep-kert
Vakondtúrások a kertben

Kifejezetten hasznos állat, a talajban élő és növények gyökereit károsító, azok pusztulását okozó pajorokat gyűjti össze. Hatékonyan megkeresi a cserebogárpajorokat, a bagolylepkék, bársonylegyek, lószúnyogok lárváit. Talajban folytatott életvitele miatt ugyan a látása redukálódott, szaglása kiváló, annak segítségével találja meg eleségét.

A talaj kártevőmentesítése mellett kellemetlenséget, kárt is okoz. Kertekben kitúrja az egyéves növényeket – zöldségeket, virágokat a helyükről -, és a fák gyökerei közötti talajt is átrendezi, széttolja azt, amivel a gyökerek részleges kiszáradását okozza. Frissen telepített facsemetéknél lehet ez kifejezetten veszélyes, mivel a talajszemcsék légmentes gyökerekhez tapadását megakadályozza, ami a fa megeredésének alapfeltétele. A talaj szerves anyagának szorgalmas készítőit, a földigilisztákat is vadássza és fogyasztja, ezzel viszont kifejezett kárt idéz elő. Mérlegelve tevékenységét több a haszna, mint az általa okozott kár, örüljön, hogy a talajlakó kártevők elleni biológiai védelmet vegyszer mentesen Ön helyett ellátja.

vakondtúrás-gyep-kert
Vakondtúrások

A vakond csak olyan területen telepedik meg, ahol a talajban talál rovarokat, táplálékot magának, azok hiányában a területről elvonul. A vakond védett állat, elpusztítani tilos, ha zavaró a jelenléte, sérülés nélküli megfogása és áttelepítése a helyes megoldás! Ehhez hatékony élve fogó vakondcsapdák kaphatók.

Facsemeték ültetésénél az eredés feltétele a talaj légmentes tömörítése a gyökerekhez. Ezt segíti az alapos beöntözés, vagy a jelenlegi bőséges csapadék is, valamint a talaj fatörzs körüli lábbal taposása. Az ültetési gödörnél megjelent vakondhalmok észlelése esetén minél előbb végezze el a földhalom betaposását, az eredeti állapot visszaállítását. A facsemetét nem szükséges átültetni, ha a vakond újabb túrásait figyeli meg, időben tömörítse annak helyét!

A csapdázás természetvédelmi célokat is szolgálhat

2020. április 13. 04:37

Hajas Péter Pál vadbiológussal a csapdázás céljáról, hatályos rendeletekről, kímélő és élvefogó eszközökről, sőt, még a műszőrme-bundákról is beszélgettünk.

Hogyan lehet a zöld cserebogár ellen védekezni szőlőben?

2019. június 21. 08:36

K. Vilmos kérdése: Szőlőmben zöld színű bogarak rágják a leveleket. Mit tehetek ellenük?

Beszámoló a Növényvédelmi Klub „Fás részeket károsító kártevők előrejelzése csapdázással” témájú előadásáról

2019. szeptember 12. 04:36

A Magyar Növényvédelmi Társaság Növényvédelmi Klubja által szervezett 397. előadáson vettünk részt szeptember 2-án, a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának Budaörsi úti telephelyén.

Mi teszi tönkre a mandula terméseit?

2022. szeptember 17. 04:37

A mandula terméseinek belsejében kicsi fehér lárvákat találtam. Milyen kártevő lehet ez?