Mit kell kezdenünk a fákon maradt gyümölcsmúmiákkal?

Agrofórum Online

Segítségüket, tanácsukat kérem! Kell-e valamit kezdenünk a gyümölcsfákon maradt mumifikálódott termésekkel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfákon maradt moníliás, mumifikálódott terméseket minden esetben érdemes a fákról leszedni, összegyűjteni. A legnagyobb mértékben a csonthéjas gyümölcsfajok esetében kell számítanunk a moníliafajok fertőzésére, de az almatermésűek gyümölcsein egyaránt gyakran láthatók a tüneteik a fákon maradt terméseken. A növekvő termések már korán, a kötődést követően fertőződhetnek, de a fertőzés kialakulására egészen a szüreti időszak végéig számítanunk kell.

A kórokozó főként sebzéseken keresztül jut be a termésbe (kivéve a M. fructicola), így a sérülések kialakulásának megelőzésének, az időben történő szüretnek is kiemelt szerepe van a monília elleni védekezésben. A kórokozó számára a csapadékos és párás időjárás kedvez a terjedésben, ilyen időszakban akár az egész gyümölcs felületén megjelenhetnek képletei. Az őszi periódusban, illetve a nyár végére is fennmaradt, túlérett gyümölcsök a legtöbb esetben moníliával fertőzöttek. A betegség nyomán a termések rothadnak, idővel elveszítik nedvességtartalmukat, összeszáradnak, szürkésfekete múmiává válnak, mumifikálódva a fán maradnak. Ezek a termések elég mennyiségű képletet hordoznak felületükön ahhoz, hogy a következő év tavaszán újra elindítsák a fertőzésüket.

A moníliás betegség megelőzésének nagy szerepe van, melynek alapját a mumifikálódott gyümölcsök maradéktalan eltávolítása képezi. Ez megelőzhető a fák teljes gyümölcsmennyiségének alapos leszüretelésével, vagyis a termések kellően érett állapotban való leszedésével. A talajra hullott gyümölcsök beforgatásával egyaránt érdemes foglalkozni, hiszen ezzel is hozzájárulunk a betegség terjedésének akadályozásához.

Tavasszal a kórokozó fertőző képletei légmozgással valamint víz segítségével a beteg részekről könnyedén az egészséges felületekre jutnak. A bejutásukat elősegítő sebzések leggyakrabban rovarok által keletkeznek, de kialakulhatnak pl. jégeső hatására is. Vegetációs időszakban fontos tehát nemcsak a monília, hanem a kártevők elleni védelem is. A megelőzés alapját, a fertőző termések eltávolítása mellett a fák kérgén, rákos sebein fennmaradó képletek elleni védekezés is adja, melyet a nagy lémennyiséggel végzett lemosó kezeléssel érhetünk el.

Kiemelt kép: Pixabay

Mitől barnult meg a birsalma terméshúsa?

2023. október 31. 10:39

Szép birsalmáim belseje megbarnult, mi okozza ezt? Talán gombás betegség? Permeteznem kellett volna?

Tavaszi lemosó permetezés

2025. március 8. 16:10

A nyugalmi állapot még lehetőséget ad, hogy olyan növényvédelmi kezeléseket hajthassunk végre, amelyeket a vegetáció során nem tehetünk meg.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Hogyan előzhető meg a gyümölcsök moníliás rothadása?

2022. július 2. 04:36

Gyümölcsfáimon évről évre megjelenik a termések moníliás rothadása. Mit tehetek a probléma megelőzése érdekében?