30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp

Fonálféreg a sárgarépában?

Agrofórum Online

G. Csaba kérdése: Hogyan tudok védekezni sárgarépában a fonálférgek ellen?

Aki válaszol:
Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Magyarországon több fonálféreg faj is ismert, melyek közül a szabadföldi és az üvegházi gyökérgubacs-fonálférgek (Meloidogyne hapla/Meloidogyne incognita) fertőzik a sárgarépát. A fonálférgek a növény szöveteiben élnek, a lárvák a hegyükkel behatolnak a gyökerekbe, váladékaikkal gubacsok képzésére kényszerítik a gyökereket, melyek a néhány mm-es nagyságtól akár a borsószem méretig terjedhetnek. Az ivarérett nőstények megdagadnak és a gubacsok zselés anyagába kb. 500 petét raknak. A petékből lárvák kelnek ki, amelyek további növényeket képesek megfertőzni. A fonálférgeknek a magyarországi körülmények között szabadföldön évente 2-3 nemzedéke van, míg a növényházakban a fejlődésük folyamatos, évente akár 10 nemzedékük is kifejlődhet. A fertőzött növény föld feletti részei a fejlődésben visszamaradnak, a karógyökerek rövidülnek és „bajuszosodnak”. A növények korábban elhalnak.

Fotó: Tóth János

Tömeges előfordulása esetén csökkenti a sárgarépa terméshozamát és piacosságát. Káros mennyiségben csak lokálisan fordul elő, elsősorban a homokosabb talajú területeken. Tápnövényköre rendkívül széles, egyes adatok szerint 600-nál több fajt foglal magába (pl.: petrezselyem, paprika, paradicsom, kajszi, szőlő, kétszikű gyomok).

A fonálférgek elleni védekezés alapja a megfelelő vetésforgó kialakítása. A fertőzésre hajlamos gazdasági növényeink minimum 3-4 év után kerüljenek vissza ugyanarra a területre. Megfelelő előveteménynek számítanak a gabonafélék valamint a kukorica, melyek antagonistaként hatnak a fonálférgekre. Mézontófű, mustár, olajretek és szudánifű zöldtrágyanövények termesztésével tovább tudjuk gyéríteni a fonálférgek számát, valamint különös hangsúlyt kell fektetni az esetlegesen ugaron tartott terület gyommentességére, hiszen a legtöbb kétszikű gyomnövény is megfelelő gazdanövényként szolgál a fonálférgeknek (pl. varjúmák).

Növényházi körülmények között védekezhetünk a fertőzött talaj cseréjével, valamint a talaj átgőzölésével. Ebben az esetben lehetővé kell tenni, hogy a talajfertőtlenítésül szolgáló 98 0C-os gőz hatása legalább 60 cm-es mélységig érvényesüljön.

Fotó: Tóth János

Amennyiben lehetséges, ellenálló vagy legalábbis toleráns fajtákat célszerű termeszteni. Szabadföldön és hajtatásban egyaránt, a felhasználási előírások szigorú betartásával eredményesen használhatjuk az Arthrobotrys oligospora hiperparazita gombát tartalmazó biológiai készítményt a fonálférgek ellen.

Hajtatott zöldségfélék termesztése előtt 3 évente egyszer – zárt termesztő berendezésekben – a metám-nátrium hatóanyagú készítménnyel totális (kórokozó, kártevő, gyommagvak) talajfertőtlenítést végezhetünk. A kezelést vetés, illetve ültetés előtt 4-5 héttel ajánlott elvégezni. A szer kizárólag csepegtető öntözéssel és a talajt lefedő, gázzáró műanyag fólia használatával juttatható ki.

Fotó: Tóth János

Szabadföldi sárgarépa termesztés során általános (kórokozó, kártevő, gyommagvak) talajfertőtlenítésre a dazomet hatóanyagú készítmény, míg kifejezetten fonálféreg elleni védekezésre vetés előtt legalább 10 cm mélyen a talajba dolgozva az oxamil hatóanyagú talajfertőtlenítő granulátum alkalmazható.

Sárgarépa kisokos ízletes recepttel

2022. augusztus 22. 12:11

A sárgarépa nemcsak azért szuper zöldség, mert nagyon egészséges és számos pozitív élettani hatással rendelkezik, hanem azért is, mert egész évben könnyen beszerezhető, kedvező az ára, és rengeteg módon felhasználható.

Meddig maradhat a sárgarépa a talajban?

2024. október 23. 04:37

Segítségüket kérném. A sárgarépa felszedésének mikor jön el az ideje? Meddig maradhat a répa a talajban?

Egyelés – nemszeretem feladat, de nagyon fontos!

2023. április 30. 05:36

Az egyelés igazi türelemjáték, és bizonyos növényeink esetében kihagyhatatlan a csírázás utáni időszakban. Mit jelent pontosan ez a művelet? Mikor érdemes elvégezni, és hogyan csináljuk, hogy megfelelően fejlődjenek a növényeink?

Sárgarépa-termesztés: a siker titkai lépésről lépésre

2025. március 25. 13:10

A sárgarépa (Daucus carota) termesztése során számos tényezőt érdemes figyelembe venni a megfelelő termés érdekében.