Gondot okozhat, ha a leanderen nem marad levél a teleltetésnél?

Agrofórum Online

Kétharmados metszést szeretnék végezni a leanderen, és az a helyzet, hogy annyira fel van csupaszodva a tő, hogy nem fog maradni levél a szárakon. Ez nem fog gondot okozni a teleltetésnél, hogy nem lesznek rajta levelek, zöld részek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A leanderek teleltetését különböző helyeken és módon szokták végezni a növények tulajdonosai, ami mindig az adott lehetőségektől függ. Leggyakrabban nem választás, hanem adottság kérdése.

Hazánkban a leandereket elsősorban benn teleltetik, fagymentes helyeken és különböző hőmérsékletek mellett.

  • Az ideális eset, ha a téli nevelési viszonyok hasonlóak a leanderek származási helyén szabadban fennálló telelési körülményekhez: ez fagymentes, néhány fokkal a fagypont feletti szabadföldi viszonyokat jelent. Ilyen esetben a leander örökzöld növényként él, anyagcseréjét nem állítja le, de lelassítja, talajából vizet vesz fel, tehát időnkénti öntözni szükséges. Természetesen az életműködéséhez fény is elengedhetetlen, hiszen a növény él, fotószintézist is folytat. Amennyiben ilyen helyen telelteti, akkor nem ajánlott annyira megmetszeni, hogy a fásodott szárai teljesen levél nélküli állapotban maradjanak télire.
  • Szokták hidegházi neveléshez hasonló körülmények között is teleltetni a leandereket, lakások, házak fűtés nélküli helyiségeiben, ahol 6-15 °C fok között változik a léghőmérséklet, és napfényhez is jutnak a növények. Ennél a hőmérsékleti tartománynál, mely a tavaszi időjárást szimulálja, a leanderek aktívak, normális anyagcserét folytatnak, hajtásaik nőnek, leveleket is fejlesztenek. A leveleitől megvált száraikon új levelek fognak kihajtani, elsősorban február végétől, a nappali világos és napsütéses órák megnövekedésével együtt, és pótolják az elvesztett leveleiket. Ezen körülmények között nem fog gondot jelenteni, ha csak „csupasz”, leveleitől megvált száraik maradnak a leandernövényeknek. Természetesen ezek a növények is igénylik az öntözést.
  • Kényszerből sokan fény nélküli, hideg, éppen csak fagymentes helyiségben teleltetik a leandereket. Ilyen körülmények között nem befolyásolja a levelek hiánya a növény életben maradását. A fagyhoz közeli hőmérséklet mellett a növények tartalék, alvó üzemmódba kapcsolnak. Ezek a pince körülmények természetesen nem ideálisak, de életben maradnak ott is a teleltetett leanderek, bár kondíciójuk legyengül. Fontos, hogy a tároló levegőjének páratartalma ne legyen fokozottan magas, akkor a növény föld feletti vesszői bepenészedhetnek. Öntözni ezeket nem szükséges, de nem szabad hagyni kiszáradni talaját a cserépben!
Leander teleltetés előtt
Leander teleltetés előtt (fotó: a kérdező felvétele)

Újabban elterjedt az a gyakorlat, hogy szabadföldbe ültetve teleltetik a fejlett leandernövényeket, és sokan sikerről számolnak be. Védett helyen kertekben (déli fekvésű fal előtt) és enyhe teleken ez sikerülhet is, de a végkimenetele bizonytalan. Nem lehet tudni az elkövetkező téli lehűlések mértékét és tartósságát, ezért ezt a módszert felelősséggel nem ajánlom.

Kérdésében nem jelezte, hogy a felsorolt lehetőségek közül melyik illik az Ön esetére.

A leanderek metszésére is sokféle gyakorlat alakult ki. Amit én magam is alkalmazok, és javasolni tudok annak az alapelve a következő: különböző korú és hosszúságú hajtásokat, vesszőket érdemes nevelni a töveken, azok fejlődése, növekedése nem lesz egyforma.

Ha cserépben növő hajtások mind egyforma növekedésűek, fejlettségűek, egyszerre virágoznak, az egyszerre elhervadó virágok után hosszabb ideig nem díszítik a tövet újabb virágfürtök. Ezért nem egy időben metszem vissza hajtásait és nem egyforma hosszúra: azaz hagyok rajta hosszú, közepes és rövid vesszőket is. Amit nem metszek vissza, az fog legkorábban virágozni, a közepes magasságúra metszett vessző elágazik, és majd másodiknak fejleszti a virágait. Legutoljára pedig az a vessző virágzik, nyár végén, ami rövidre lett visszavágva levirágzása után.

Érdemes végiggondolni a lehetőségeket!

Kiemelt kép: Pixabay

Lehet januárban facsemetét ültetni?

2023. január 6. 04:36

Lehet a napokban facsemetét ültetni? A szakkönyvek novemberig és márciustól javasolják. Jelenleg ideiglenesen fektetve elástam őket. Metszési munkák is végezhetők a gyümölcsfáknál? Érdemes-e már most a metszést elkezdeni?

Legyen saját fűszerkertünk - 2. rész

2019. május 14. 07:37

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben vagy konyhánkban? Mit kívánnak a gyönyörű virágokat hozó fűszernövények? Íme a zsálya, a borsikafű és a levendula!

Mi történhetett az őszibarack- és a nektarinfával?

2022. június 8. 04:36

Őszibarackfámnál valami bajt észlelek. Tavasszal beindult a fa, de mostanában, mintha megállt volna a növekedése. Egy másik, nektarinfának egyik ága már nem is él. Azt levágjam? A képek alapján mit tegyek a fákkal?

Mikor metsszük meg a gyümölcsfákat, bokrokat? Mit metsszünk ősszel?

2021. szeptember 24. 12:59

A bogyós gyümölcsöket általánosságban nyár végén vagy ősszel szoktuk metszeni. Optimális időszak a málna metszésére közvetlenül az érés befejezése után van, ekkor először a letermett vesszőket, majd pedig a beteg, sérült, gyengén fejlett részeket távolítsuk el.