Mitől függ, hogy életben marad-e a gyökeres karácsonyfa?

Agrofórum Online

Évek óta gyökeres karácsonyfánk van, és az ünnepek után kiültetem őket a kertbe. Eredésük változó, van, amikor megerednek, vannak évek, amikor az első évükben elszáradnak. Mitől függ a fák életben maradása?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fenyőfa megeredését nem csupán az ültetés szakszerűsége befolyásolja, persze az is, és az utána végzett ápolása is. Alapvetően a fa életképessége, kondíciója, a gyökerének fejlettsége, egészségi állapota lényeges a megeredésében, ezeket pedig azok a behatások határozzák meg, amik érték a fát a megvásárlás előtti és utáni időszakban egyaránt. 

Gondoljuk végig együtt, a kitermeléstől kezdve milyen kedvezőtlen tényezők gyengíthetik a gyökeres fenyő életképességét:

  • a csemete kitermelése és konténerbe átültetése során gyökerei sérülnek, figyelmetlenség miatt kiszáradhatnak;
  • átültetés, begyökeresedés alatt a konténerben a földje, még ha alkalmanként is, de kiszárad;
  • a konténeres fenyőknek forró nyári időszakban nem megfelelő az árnyékolásuk, túlzottan felforrósodnak mind a növények, mind a gyökerük, mind a földjük;
  • a fokozott öntözéssel nem arányos, attól elmarad a harmonikus tápanyagpótlás, ami a csemeték természetes ellenálló képességét biztosítja. 

A konténeres fenyőket ünnepek előtti árusításuknak megindulásával napokig, esetenként hetekig nem a megszokott ápolásban részesítik, leggyakoribb probléma a talajuk nedvesen tartásának elmaradása. Rövid időszakokra kimaradt öntözések már előidézhetnek a fenyők anyagcseréjében károsodást, ezek az esetek legyengítik a fákat, de még látható tüneteket nem okoznak. Fontos tudni, hogy a fenyőféléknél a vízhiány tünetek mindig késleltetve, az eset után hetekkel észlelhetők, nem azonnal. Az ilyen fák leveleinek színe elveszíti élénk fényes zöld színét, mattá válik, kissé szürkés árnyalatot mutat. Alaposabb vizsgálat után látható, hogy a rügyek teltsége is megváltozik, kisebbek, laposabbak lesznek.

Gyökeres, konténeres fenyőfák
Gyökeres, konténeres fenyőfák

A rövid ideig tartó földkiszáradás kedvezőtlen hatása még visszafordítható. Ellenben a tartós vízhiány vissza nem fordítható károsodást idéz elő. Ilyenkor a fák hajtásai, ágai már nem hajlanak, nem rugalmasak, hanem elpattannak, eltörnek. A rügyeket megfogva kiemelhetők, kiesnek a helyükről. Visszavágva az ágakat, belül szárazak.

A sikeres megeredés érdekében ezeket a tulajdonságait kiültetés előtt érdemes ellenőrizni, megkímélhetjük magunkat sok felesleges munkától és kudarctól.

Kiszáradás az ünnepekre lakásba bevitt fáknál is előfordulhat, fűtött helyen álló fák fokozott vízpótlást kívánnak.

A gyökeres fenyők kiültetése a facsemeték ültetési elveitől nem különbözik, földlabdájuknál nagyobb gödörbe kell helyezni, azt alul tápanyaggal feltölteni, alaposan beöntözni, majd tavasztól őszig talaját nedvesen tartani. Megeredését segíti, ha az első két évben a fát májustól szeptemberig árnyékolással is ellátják.

Frissen vágták ki karácsonyfának a fenyőt? Egyszerűen eldönthető!

2024. december 14. 08:10

A díszítés előtt érdemes a fát hűvös, árnyékos helyen, lehetőség szerint a szabadban tárolni. Folyamatosan szoktassa a hőmérsékletváltozáshoz!

A karácsonyfák újbóli felhasználásával zöld energia állítható elő

2023. január 11. 14:24

Akár 40 tonnányi, a karácsonyi ünnepek után kidobott fenyőfát is elégethetnek a következő időszakban a két biomassza-tüzelésű blokkal működő pécsi hőerőműben.

Miért kezdte el hullatni a fenyő a tűleveleit?

2022. június 1. 04:37

Van egy szép fenyőnk a telken, ami tavasszal erősen elkezdte hullatni leveleit. Az előzményhez tartozik, hogy térkővel beborították a fa alatti részt, és a fa körül egy szép magaságyást is kialakítottak. Aggódom a fáért, mi fog történni vele?

Milyen fát válasszunk karácsonyfának? Vannak olyan fajok, melyek nem hullatják tűleveleiket?

2020. december 15. 10:48

A fajok között tűleveleik tartóssága, fán maradásuk időtartama között is tapasztalhatunk eltérést.