Gyümölcsfaültetéshez milyen csemetét válasszunk?

Agrofórum Online

Abban kérem tanácsukat, hogy gyümölcsfa ültetéséhez milyen csemetét keressek, a konténeres, a földlabdás vagy a szabadgyökerű a jobb?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nehéz a felsorolt gyökértípusok közül bármelyiket is kiemelni, mindegyik lehet megfelelő. A választásnál a fajta megtalálása legyen az elsődleges, hiszen annak biológiai tulajdonságai a mérvadók: mikor érik, milyen a gyümölcs íze (édes, aromás, savas), nyers fogyasztásra vagy befőzésre, netán lepárlásra is alkalmas, mekkorára nő, mikor virágzik, fagyérzékeny-e, öntermékeny vagy szükséges beporzó pár is hozzá stb.

Ha már az igényhez megtalálta a fajtát, és annak oltványát keresi, az ültetés ideje a meghatározó a választásban.

Konténeres oltványok

A konténeres oltványokat legalább egy szezonban konténerben nevelik, azokat intenzíven tartják, naponta öntözik, rendszeresen tápoldatozzák, ilyen típusú gondozáshoz vannak szoktatva. Gyökérzetük általában jól fejlett, az év bármelyik szakaszában kiültethetők. Ennek ellenére nagy melegben nyáron nem ajánlott, csak olyan helyre, ahol a nevelése során kapott ápolási körülményeket tudják biztosítani kiültetés után is. Ha ez nem történik meg, károsodik a fiatal fa, és ahogy idén nyáron általánosan előfordult, kiszárad.

Földlabdás örökzöld

A földlabdás csemeték elsősorban díszfáknál terjedtek el. Termőhelyén nagy tömegű talajjal együtt emelik ki a fák gyökérzetét, ügyelve arra, hogy a gyökerek közötti talaj ne essen le. A gyökérzetet szorosan beborító jutazsák segíti a talajt összefogni a benne lévő, sértetlen fő- és hajszálgyökerekkel. Minél nagyobb a kitermelt fa gyökérzete, annál biztosabb a fa megeredése. Ültetésnél a jutazsákot hasznos eltávolítani a gyökérzetről, ne akadályozza a hajszálgyökerek terjedését az ültető gödörben.

A szabadgyökerű gyümölcs- és díszfák, bokrok is értékes szaporítóanyagok, a megeredéshez dús, hajszálgyökereket is tartalmazó gyökérzet szükséges. Ha ezzel rendelkeznek, jó eredést biztosítanak.

Szabadgyökerű oltványok

Gyökércsomagolt facsemeték is terjedőben vannak, műanyag csomagolással előzik meg a gyökerek kiszáradását, sérülését az elhúzódó árusítási folyamat alatt. Hatékonyabb a védelem, ha a csomagolóanyag alatt a gyökerek közötti teret növényi rostokkal, fűrészporral töltik ki.  

Míg a konténeres fás növények az év bármely időszakában, addig a földlabdás, gyökércsomagolt, és szabadgyökerű szaporítóanyagok nyugalmi állapotukban (levélhullás után) ültethetők végleges helyükre. Telepítés november, december hónapokban addig folytatható, ameddig a talaj nem fagy meg. A téli fagyok után a tavasz is alkalmas a telepítés folytatására.

Kérdésére, hogy milyen gyökerű csemetét telepítsen, válaszom: olyat, aminek a gyökérzete él, egészséges, nem száradt ki a kitermelés és eladás közötti időszakban. Vásárláskor győződjön is meg erről!

Mit csináljunk a pálmaliliom (kerti jukka) szárával?

2019. július 3. 10:37

Cs. Sarolta kérdése: A kerti jukkám virágszárait alig tudom levágni, feldarabolni olyan kemények. Mit lehetne tenni a szárakkal, hogy könnyebben boldoguljak velük?

Mi a teendő, ha sárgul a spenót levele?

Sz. Lajos kérdése: Az eső után, napsütéses délutánon kimentem a kertembe és a spenót levele messziről sárgult. Közelebbről még jobban látszódott és szürke színűvé vált. Mi ez és mit tehetek ellene? Ettől még fogyasztható?

Miért nem hozott bimbót a karácsonyi kaktusz?

2022. december 13. 04:37

A karácsonyi kaktusz nem hozott bimbókat. Mi lehet a probléma?

Mi okozza a nagy, sötét foltok megjelenését a bab hüvelyein?

2019. október 15. 05:49

J. Erzsébet kérdése: Kifejtő babon, amit vásároltam, a hüvelyen sötét, nagyméretű foltokat látok. Mi ez a betegség? Nagyon finom ez a fajta, lehet az ilyen foltos hüvelyek magjait jövőre vetőmagnak felhasználni?