Gyűrűs tuskógomba van az almafám tövénél? Indokolt a fa kivágása?

Agrofórum Online

A képeken látható gomba jelent meg almafám tövénél a kertben. Évek óta beteg a fa és idén zöldségféléket ültettem a tövébe, sajnos a túl sok öntözés hatására előjött a gomba. A fa leváló kérge alatt pincebogarak hemzsegtek, és volt olyan rész, ahol apró gombák nőttek tömegével, és spagettiszerű barna szálakat is találtam. Letisztítottam róla mindent, kidobtam a gombát és a levált kéregdarabokat. Marhatrágyát és huminsavat adtam a fának, majd olajos rézkénnel permeteztem a fertőzött részt. Gyűrűs tuskógomba lehet? Veszélyben van a többi fám is? A kivágását, gyökér kiásását és mindennek az elszállíttatását tervezem. Bár idén elég szépen termett, de beteges már és féltem a többi növényt. Indokolt a kivágása? Ha igen, milyen talajfertőtlenítés javasolt utána?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A gyűrűs tuskógomba (Armillaria mellea) egy veszélyes, rettegett gombafaj, ami erdei lombos fák mellett kerti gyümölcsfákat is képes megfertőzni, és fatuskókon is gyakori megtelepedése. Nem rendelkezem gombaismereti szakvizsgával, de azt a szabályt ismerem, hogy fényképek alapján gombát meghatározni nem lehet. Jelen esetben azért sem tehetem, mert a kalapos gombák határozásához az adott gombafaj kalapjának, tönkjének, lemezeinek alakja, részletes formai jellemzése, színe is szükséges. A csatolt képek viszont ezeket a tulajdonságokat nem adják vissza.

Több tuskógomba (Armillaria) gombafaj létezik, azok kicsit eltérőek formára, de mindegyik hasonló életmódot folytat. Jellemző rájuk, hogy 2-3 mm vastagságú gombafonal-kötegeket képeznek (rizomorfa), melyek hosszirányban képesek növekedni, azokkal történik terjedésük a talajban. Színük barnás, beleolvadnak a talaj színébe, nem feltűnőek. Eddig úgy tudtuk, hogy elhalt fákat fertőzik meg, a legújabb kutatások szerint élő fákat is képesek megfertőzni.

Almafa törzsének tövénél növő gombatelep (kérdező felvétele)
Almafa törzsének tövénél növő gombatelep (fotó: a kérdező felvétele)

Sajnos a gyakori öntözés, a folyamatosan nedves, párás talaj és fakéreg, nem tett jót a fának, optimális körülményeket biztosított a gomba számára.

Ahogy kezelte a betegséget, a beteg részek eltávolítását szakszerűen folytatta le. A kérdés csupán az, hogy mennyire tudta a megtámadott faszövetet lefejteni, kivágni belőle, és maradt-e rajta, benne gombamicélium. A mikroszkopikus gombák micéliumaikkal olyan szöveti részekben is már benne tartózkodnak, amelyek még elváltozást nem mutatnak, egészségeseknek néznek ki. A rezes kezelés megöli a gombákat, de csak azokat, melyekkel közvetlenül kapcsolatba kerül, melyek a felületén helyezkednek el. Olyan gombaölő szert jelenleg nem ismerünk, mely a faszövetben felszívódva hatna ellenük.

Gombák az almafa törzsénél
Gombák az almafa törzsénél (fotó: a kérdező felvétele)

A kép alapján a kéregelhalás a fa kerületének legalább a felénél fellépett, ott, azon az oldalon a fa víz- és tápanyagfelvétele nem funkcionál. Ha még nagyobb az érintett felület, akkor még erősebb a fa víz- és tápanyaghiánya. A fa emiatt éhezik, szomjazik, a kedvezőtlen hatás különösen erős aszályos, vízhiányos évjáratokban. Ez volt az oka, hogy a fa legyengült, beteg kinézetű.

A talajban élő, micéliumköteggel terjedő gombák minden lombos fát megtámadnak, nem válogatnak, érzékelik a közeli fák gyökerét, célirányosan feléjük nőnek.

Javaslom, hogy

  • minél előbb, és a lehető legteljesebben vegyék ki a fertőzött fát gyökérzetével, a talajra lehullott beteg fás részekkel együtt, és távolítsák el a kertből!
  • A magas hő képes megölni a talajban élő gombát. Ezért nyári időben ajánlják a fa körül a talaj felásását, felforgatását, és nap általi természetes felforrósodásának lehetőségét. Az üres, növény nélküli talaj erőteljes felmelegítését mesterséges hőkezeléssel is elő lehet segíteni, azonban élő fánál, gyökérnél a forró kezelés nem alkalmazható.
  • A beteg fa helyére semmilyen fás növényt nem ajánlott ültetni 5 évig, és a területet érdemes szárazon tartani. Ilyen körülmények között az éhező és szomjazó gomba remélhetőleg kipusztul.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Uniós oltalmat kapott a „Derecske alma” elnevezés

2022. július 14. 11:14

Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a „Derecske alma”, mint elnevezés uniós oltalomban részesüljön.

Az almafa szakszerű metszése I. rész

2021. március 14. 08:34

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az almafát, hogy bő termésünk legyen?

Milyen kártevő támadta meg az almafa leveleit?

2019. szeptember 28. 04:36

K. András kérdése: Almafám leveleit az épnek látszó felület alatt apró lárvák károsítják. Milyen kártevőről lehet szó?

Miért szennyeződik, barnul, foltosodik a fán érő alma?

2022. augusztus 27. 04:37

Almafámon az érőfélben lévő almák barnulnak, foltosak, a héjuk gyakran szennyezettnek tűnik. Mi lehet a probléma forrása?