20℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia

Hogy trágyázzuk ősszel a gyepet?

Agrofórum Online

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Hogyan trágyázzam a gyepet most ősszel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyep trágyázásához az ősz folyamán érdemes már olyan műtrágyát vásárolni, mely magasabb káliumtartalommal rendelkezik. A kálium mellett természetesen a foszfor, nitrogén és más elemek is fontosak még ilyenkor is a gyep számára, viszont ezekből igénye már mérsékeltebbnek mondható. A tavasszal használatos, magasabb nitrogéntartalommal rendelkező gyepműtrágyát ajánlatos a következő évre eltenni, hiszen ez már ebben az időszakban a növény nem kívánt növekedését okozza. A nem kívánt növekedéssel ugyan a fű szép, buja, zöld növekedését érjük el, viszont megerősödése ettől nem várható.

Az áttelelés szempontjából a kálium tekinthető a legfontosabb elemnek, mely segít a növényi sejtek ellenálló képességének növelésében. A káliummal kellő mértékben ellátott növények a téli hideg viszontagságait is képesek könnyebben elviselni, de a betegségek és kártevők, valamint egyéb stressz általi hatást egyaránt könnyebben vészelik át. A műtrágyázás során törekedjünk az egyenletes kijuttatásra, melyet kézi szórással is megpróbálhatunk, de kifejezetten, erre a célra létrehozott szórókocsik is beszerezhetők a kereskedelemben.

A trágyázás mellett ajánlatos még az öntözésről is gondoskodnunk, hiszen ez a műtrágyák feloldódását is elősegíti, valamint nem árt még melegebb napokra és újra szárazabb periódusra is felkészülni. Az őszi gyepgondozás részét képezze a gyep szellőztetése is, mellyel a betömődött, száradó, elhalt növényi részeket lehet kitakarítani a sűrűn álló fűszálak közül. A szépen gondozott gyepben is előfordulhatnak sárguló, barnuló és száradó részek, melyek orvoslásának első lépése lehet a szellőztetés elvégzése. A gyep talajának taposásból, illetve öntözésből kialakuló tömörödése egyaránt megszüntethető a szellőztetéssel. A szellőztetés optimális ideje ősszel jön el, de tavasszal a folyamat meg is ismételhető, elmaradása esetében pedig pótolható.

Az utolsó nyírás időpontját a fűszál növekedéséhez, valamint a hőmérséklet alakulásához igazítsuk! Általában november végénél későbbre nem szabad már halasztani az utolsó nyírást, valamint a fű hosszát sem ajánlatos 5 cm-nél kisebbre levágni.

Kiemelt kép: Pixabay

Új talajérzékelő javíthatja a trágyázás hatékonyságát

2023. május 3. 13:56

A talaj hőmérsékletének és nitrogénszintjének mérése fontos a mezőgazdaság számára, de a két tényezőt egymástól függetlenül nehéz kimutatni.

Jó időzítéssel és megosztással fokozható a tápanyagellátás hatékonysága a szabadföldi zöldségtermesztésben II.

2023. június 2. 09:16

A zöldségtermesztésben a trágyázás hatékonysága jelentős mértékben javítható a megfelelő időben és elosztásban adott tápanyagokkal.

A gyümölcskultúrák védelme az ökológiai termesztésben

2022. június 8. 05:36

Cikksorozatunk első részében arra világítunk rá, hogy mi a különbség az ökológiai és az integrált növénytermesztés között.

A káposztafélék tápanyagmérleg alapján számított környezetkímélő trágyázása, II. – Tápanyag-visszapótlás – trágyázás

2023. október 3. 11:40

A tápanyag-visszapótlását a káposztafélék (fajták) tápanyagigényének megfelelően mennyiség és minőség (összetétel) szerint, az időzítés és kijuttatás módja, valamint a talajba munkálás szempontjai alapján kell tervezni és végrehajtani.