A vértetű (Eriosoma lanigerum) az alma egyik legnehezebben elpusztítható állati károsítója.
A telet részben a koronában vészelheti át a nőstény egyedek testében kialakuló egyetlen áttelelő tojás alakjában. Ez kevésbé hatékony, hiszen a téli fagyok, mint amelyek idén január – február folyamán voltak, elpusztíthatják ezeket. Viszont az ősz vége felé a vértetű lárvái lehúzódnak a talaj felszíne alá és ott a fagytól védett helyen nagyon jól át tudnak telelni. Tavasszal ezekből a populációkból vándorolnak fel a lárvák a koronába. Kedveli a sűrű, árnyékos koronát, ahol a páratartalom nagyobb és a laza szövetű növényi szerveket. Ezért is gyakoriak a vértetű telepek a vízhajtásokon, illetve a korábbi metszések körül kialakuló kalluszon.
A vértetű elleni védekezés során törekedni kell arra, hogy a számára kedvező körülményeket igyekezzünk száműzni a gyümölcsösből. Ritkítsuk ki fokozatosan annyira a koronát, hogy ne legyenek benne folyamatosan mélyárnyékban levő részek. Helyes metszéssel a vízhajtások fejlődését is kordában lehet tartani. Ugyanakkor ezek a közvetett védekezési megoldások csak lassan apasztják a kártevő populációját, így egy erős vértetűfertőzés inszekticides védekezés nélkül nem hárítható el.
Az őszi és tavaszi olajos lemosó permetezés – bármelyik engedélyezett készítményt is használjuk – eléggé jó hatékonysággal csökkenti a károsítók népességét. A szintén olajos, paraffinolajat is tartalmazó Vektafid R a vegetációs időszakban is alkalmazható a levéltetvek és a vértetű ellen. A lombkorona méretétől függően 3 – 6 l/ha dózisban kell kijuttatni évente 3 – 5 alkalommal, 7 – 10 napos intervallumokkal. A készítmény 2021 november 30.-ig rendelkezik érvényes felhasználási engedéllyel alma kultúrában.
A vértetű ellen – főképp erős fertőzés esetén – a legjobb hatást az I. kategóriába tartozó Movento nevű rovarölő készítmény nyújtja. Ezt az inszekticidet kifejezetten a szívó szájszervű rovarok ellen fejlesztették ki. Használata során erősen ajánlott néhány előírást betartani részben a környezet védelme, részben pedig a hatékonyság biztosítása érdekében.
A Movento alkalmazása a méhekre kifejezetten kockázatos és az élővizekre is kifejezetten veszélyes. Ezt a használat során mindenképpen figyelembe kell venni! A méhek esetében ügyelni kell arra is, hogy a gyümölcsfák környezetében levő egyéb virágok (gyomok, dísznövények) ugyan úgy vonzzák a mézelő- és vad méheket, mint a gyümölcsfák.
A Movento nagyon kényes készítmény, más szerrel, még tapadásfokozó szerrel sem célszerű keverni! Ennek a ténynek a figyelmen kívül hagyása durva hatékonyság csökkenést is okozhat!
Ez a szívogató rovarokra specializált inszekticid akkor tudja igazán jól kifejteni a hatását, ha akkor alkalmazzuk, amikor a növény „dolgozik”, azaz erőteljes a vegetatív növekedés, ezzel együtt pedig a növényben a nedvek áramlása. Szárazságtól szenvedő, „takarékon üzemelő” növény esetén ne számítsunk jó hatékonyságra.
Fentiek figyelembe vételével a virágzásig hátra levő időszakban, illetve egészen a hajtások intenzív növekedéséig a Vektafid R készítmény használata javasolt. Amint az intenzív hajtásnövekedés megindul, akkor célszerű a Movento használata teljesen önállóan. Dózisa függ a lombkorona magasságától: 1m: 0,5 – 0,75 l/ha, 2m: 1,0 – 1,5 l/ha, 3m: 1,5 – 2,25 l/ha.
Segíti a vértetű elleni küzdelmet, ha természetes (bár betelepített) ellenségét, az Aphelinus mali nevű vértetűfürkészt a rovarölő szeres kezelések során minél inkább igyekszünk kímélni. E célból lehetőség szerint csökkentsük a gyümölcsösben az olcsó, de egyáltalán nem szelektív szintetikus piretroid hatóanyagú készítmények használatát.