A telekhatárhoz közel áll a diófám, melynek koronája belelóg a kerítés melletti elektromos vezetékbe, emiatt felszólítottak, hogy hárítsam el a veszélyhelyzetet. Vállalkozóval a metszést megcsináltattam, aki egyben a fakorona ifjítást is elvégezte. Nagyon furcsa lett a formája. Hogyan javasolják a korona alakítását? A másik probléma a fatörzs tövénél található feketés színű, nedvedző seb. Azt hogyan kezeljem?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Sajnos nem szakember végezte a metszést, diófánál erős csonkolást a képen látható módon nem szokásos alkalmazni. Az első problémát, az elektromos vezeték kikerülésére vonatkozó felszólítást úgy tudja teljesíteni, ha a vezeték felé álló 2 alsó erős oldalágat tőből kivágja. Ezzel megelőzi az újbóli, évenként ismételten kihajtó oldalágak megjelenését, megerősödését, és faápolók évenkénti kihívását. Ezek még olyan magasságban vannak, amit Önök is elérnek és elvégezhetik később is az új hajtások folyamatos kimetszését.
A fa stabilitása érdekében a kert belseje felé nyúló vázágakból eltávolítást, ritkítást javaslok, hogy a korona súlya egyenletesen nehezedjen a törzsre a tér minden irányában. A tavalyi fiatalításnak nevezett visszametszésre a fa erőteljes hajtásnövekedéssel válaszolt a korona csúcsán, szinte csokrosan nőtt, az egyforma fejlettségű vízhajtások már megfásodtak. Így nem lett volna szabad beavatkozni a fakorona fejlődésébe. Ritkítani kellett volna a fát, a diónál ritkító metszés az elfogadott. Kivétel az elhalt ágak, ágrészek eltávolítása.
A kérdéses fánál a kép alapján nehéz megadni, hogy melyik ág kerüljön eltávolításra. Alapelv, hogy amelyik ág befelé, a másik ág rovására, közvetlen közelében (egymásra) nő, azt kell elsőnek kivágni. Ennél a munkánál bevált gyakorlat, hogy a metszésben két személy vesz részt: egy a fán végzi a vágást, a másik a földről nézi, figyeli a korona ágait, és mivel az utóbbi személy jobban átlátja a helyzetet, ő irányítja a kivágásra ítélt részek válogatását. A metszési felületet fertőtlenítés után fasebkezelővel alaposan be kell fedni, a diófa törzsének romlása mindig kezeletlen visszavágási sebek felől indul meg.
A törzs talajhoz közeli részén keletkezett feketés színű folyás, ami már beszáradt, a dió kéregrák betegsége. Az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban, baktérium fertőzése okozza. Mindig sebzések mentén hatol a kórokozó a fába, és ott alakul ki a sötét színű nedvedzés. Védekezési mód ellene jelenleg nincs, a fát kigyógyítani nem tudjuk, nincs olyan készítmény, ami hatna ellene. Kerülni kell a fakéreg sebzését, különösen veszélyesek a damilos fűnyírók, ellenük törzsvédőt ajánlott alkalmazni. A sebeket réz hatóanyagú gombaölő szerekkel érdemes kezelni, ecsetelni vagy permetezni, ami fertőtleníti a nyílt sebzéseket.