Hogyan gondozzuk a magról kikelt avokádót?

Hogyan gondozzuk a magról kikelt avokádót?

Agrofórum Online

Magról kikelt avokádót gondozok, amely kb. 30 cm magas. Nagyon szép, egészséges, nagy levelei vannak már. Cserépben van. Hogyan gondozzam a továbbiakban?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az avokádó (Persea americana) évelő fás növény, hazájában több száz évig élő, magasra megnövő termetes fa. 

Termése kedvelt, hazánkban is árusítják, sokan fogyasztják, magját könnyen és eredményesen lehet csíráztatni. A csíranövények elültetése után azok nevelése lakásban, nem jelent nagy gondot, ha az alábbiakat betartja. A kikelt növények dekoratívak, leveleik fényesek, zöldek, oválisak, megnyúltak, nagyok, a levéldísznövények csoportjába sorolhatók.

Sok tápanyagot igényel, ezért tápdús és laza földbe ültesse és tartsa. Ősztől tavaszig nem, márciustól szeptemberig 2-3 hetente tápoldattal is öntözheti. Komplex, több hatóanyagot is tartalmazó tápoldatok közül a zöld növények részére javasoltak megfelelőek. Ajánlott évente tavasszal, új tápanyaggal ellátott földbe átültetni.

A vízigénye átlagos, könnyen túlöntözhető, ezt kerülni kell. Soha ne álljon vízben, de a talaja mindig nedves legyen (nem vizes), ne engedje földjét kiszáradni. Az avokádó napos, meleg körülmények között több vizet használ fel, mint telelés alatt, öntözésnél ezt figyelembe kell venni!

Avokádó

Fényigényes növény, napos, világos helyet keressen neki! Fény hiányában alsó leveleit lehullatja.

Tavasztól őszig az átlagos szobahőmérséklet megfelelő számára, télen viszont elegendő a hűvös, 12-15 °C-os hőmérséklet. Ekkor az öntözést is erősen vissza kell fogni, hagyni kell a növényt pihenni. Nyáron, félárnyékos helyen a kertben is jól érzi magát, amint a hőmérséklet 18 °C fok alá süllyed, újra a lakásban a helye. Mivel trópusi vidékről származik, a meleg mellett párás levegőt kíván, lakásban is páradús levegőt kell számára biztosítani.

A szobában nevelt avokádó hajtása (megfásodva a törzse) magasra nő elágazás nélkül, gyakran nem tudja megtartani a leveleit, elhajlik még megfásodás után is. A fácska törzsét, metszéssel lehet elágazásra bírni, a visszametszés alatt a törzs rügyei kihajtanak, mindig a vágáshoz legközelebbiek. Ezekből lesznek az oldalágai. Ritkán nő egy méternél magasabbra. Kezdetben gyorsan nő, később azonban a növekedés lassul, leáll.

Fiatal avokádó földbe ültetve

Az avokádó a laza, vizet könnyen áteresztő és enyhén savanyú (6,2-6,5 pH) talajt szereti, bár tolerálja az ennél savasabb és lúgosabb talajokat is. De szép, és egészséges avokadónövények ilyen talajokban fejődnek. Esővizes öntözéssel ezt biztosítani lehet.

Lakásban nevelt avokádó nem virágzik és termést sem fejleszt.

Speciális betegségei, károsítói nincsenek. A szobai növények általános kártevői, pl. pajzstetvek őt is megtalálják. Tömött, levegőtlen földekben és túlzott öntözésnél gyökérrothadás elő szokott fordulni. Az évszaknak nem megfelelő hőmérséklet és öntözés levélhullást, felkopaszodást okozhat.

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.

Világszerte csökken a talaj foszfortartalma az erózió miatt

2020. november 1. 10:37

Egy tanulmány szerint a mezőgazdaságban a globális foszforvesztés több mint 50 százaléka a talaj eróziójának tudható be.

Szolnoki Precíziós Gazdálkodási Nap: a Magtár GPS Kft. és az Agro Aim Hungária Kft. szervezésében

2019. június 21. 12:38

Az előadások elsődlegesen a precíziós gazdálkodásról szóltak, de a szakemberek e témakör mellett az egyre nagyobb jelentőséggel bíró talajjavításról, belvízzel veszélyeztetett területek megoldási javaslatairól, valamint az öntözési lehetőségekről is beszéltek.

Változó mélységű talajművelés – AutoDepth

A talajművelés során a talaj fizikai tulajdonságainak megváltoztatásával elsősorban a víz- és levegőgazdálkodási jellemzők javítását célozzuk. Javulnak ezáltal a vízkapacitási jellemzők az altalaj és a művelt réteg között, növekszik a vízbefogadó képesség és az oxigénellátás, mindezek pedig összefüggésben vannak a hő- és tápanyag-gazdálkodási jellemzőkkel.