Hogyan ápoljuk kora tavasszal a kertbe ültetett szamócát?

Agrofórum Online

Hogyan ápoljuk kora tavasszal a kertbe ültetett szamócát? Köszönöm a válaszukat!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Fontos feladata a kiskerti, de a nagyüzemi termesztőknek is, hogy szamócáikat a vegetációs időszakra felkészítsék, hiszen csak így érhető el megfelelő minőségű és mennyiségű termésképzése. Ezt akár a tél végi melegebb napokban, de március első heteiben már mindenképp érdemes elvégezni. A szamóca ápolása során a legfontosabb feladatunk az, hogy a télen elhalt, elbarnult levelektől a növényeket megszabadítsuk. A folyamat meglehetősen idő- és munkaigényes, viszont annál nagyobb jelentősége van a betegségek terjedésének megakadályozásában. A levágott, eltávolított leveleket ne dobjuk el, hanem gyűjtsük össze a tövek közül, ezzel is megakadályozva az azokból elinduló későbbi fertőzést!

A tisztogatási munkával egymenetben az esetlegesen tél folyamán elhalt töveket is távolítsuk el, majd lehetőség szerint még a tavasz első felében gondoskodjunk a hiányzó növények pótlásáról is! A növények körül található gyomokat se hagyjuk a területen, hiszen ezek nemcsak vizet és teret, hanem rengeteg tápanyagot is felhasználnak a szamóca elől. A tisztogatás befejeztével – a többi gyümölcstermő növényhez hasonlóan – érdemes lemosó permetezést is végezni. Főként réz hatóanyaggal végezzük a lemosást, de ahol atkák és levéltetvek is megjelentek a töveken, olaj és kén kijuttatása is indokolt.

A tápanyagpótlás nagyon fontos

A termésképződéshez, és a termések kineveléséhez szükséges lombozat fejlődéséhez a szamócának sok tápanyagra is szüksége van, főként érvényes ez a folyton termő fajták esetében. Az előrelátó kertészek már az ősz folyamán gondoskodtak ennek kijuttatásáról, viszont a tavaszi időszakban sem árt ezt kiegészíteni és pótolni. A kezdeti időszakban még a gyökérfejlődés serkentése a cél, hiszen csak az erős gyökérzettel rendelkező növények tudnak kellő mennyiségű virágot fejleszteni, így foszfortúlsúlyos ellátást érdemes biztosítani.

A tápanyagigény akár mű- és szerves trágya formájában is biztosítható, de tápoldat kijuttatásával ugyancsak kivitelezhető, ez főként a takarással végzett termesztés esetében jelenti a legjobb megoldást. A tápanyagfelvétel kb. 15-20 fokos hőmérsékletnél már aktív, így március végén – április elején már szükséges a növény számára felvehető formába rendelkezésre állnia. A tápanyagok mellett természetesen a víz is nagyon fontos a fejlődéshez, így öntözéssel, a gyomok irtásával, kapálással való talajlazítással is segítsük a tavaszi időszakban a szamócánk fejlődését.

Kiemelt kép: Pixabay

Hétvégétől már kapható lesz a magyar szamóca

2020. április 21. 14:16

A friss magyar szamóca könnyen megkülönböztethető az importált, még koraéretten leszedett és több ezer kilométerről ideérkező importtól.

Drágán mérik majd a magyar szamócát? Egy biztos, jó termés várható idén

2024. április 25. 16:40

A virágzás, kötődés megfelelő volt, jóllehet az elmúlt napok éjszakai lehűlései okoztak kisebb fagykárosodásokat a szabadföldi ültetvényekben.

Ultraibolya sugárzás a növényvédelemben

2021. augusztus 3. 05:32

Natalia Peres, a Floridai Egyetem növénypatológusa ultraibolya (UV-C, kis hullámhosszúságú sugárzás) rendszert alkalmazott a szamóca betegségeinek visszaszorításához. Egy idén publikált tanulmányában rávilágított, hogy a kezelés hatékonynak bizonyult a szamóca lisztharmat elleni küzdelemben.

Mit csináljak a túl korán megérkezett szamócapalántákkal?

2023. március 4. 04:36

Rendelt cserepes szamócapalántáim már most megérkeztek. Mit lehet ezzel most csinálni? Jelenleg fátyolfóliával takarom. Cserépben lesznek, de még szerintem korai kihelyezni, kiültetni.