Szobanövények ápolásával kapcsolatban fordulok Önökhöz tanácsért. Milyen ápolási feladatokat szükséges mindenképpen elvégeznem ahhoz, hogy a növényeim megfelelően fejlődjenek?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szobanövényeknek, akárcsak kerti növényeink, megfelelő gondoskodással és törődéssel lehetnek otthonunk díszei. Az egyik fontos feladat növényeink tisztítása. A folyamat során a sárguló, száradó leveleket, elnyílt virágokat és azok szárait távolítsuk el.
Szükséges lehet továbbá, az egészséges levelek tisztítása is, hiszen egy idő után por rakódhat rájuk, ami nemcsak látványukat rontja, hanem színüket, fényüket, is elvesztik, valamint életfolyamataik is gátoltak lesznek. A növények letörlésével és lemosásával nemcsak a növények szépségét, hanem az egészséget is befolyásoljuk. A lemosással a por mellett az esetlegesen megbújó atkák, pajzstetvek és levéltetvek számát is gyéríthetjük.
A növénytámasztás folyton növő, futó vagy kúszó szobanövények esetében válhat szükségessé. Ezek a növények fiatalabb korban látványos képet nyújtanak, azonban idővel, növekedésükkel, hajtásaik bokrosodásával párhuzamosan támasztékot igényelnek, mely által nemcsak átláthatóbbá, hanem kezelhetőbbé is tehetjük azokat.
A támaszték méretét szükség szerint választhatjuk meg, magunk is elkészíthetjük, de kereskedelemben is megvásárolhatjuk. Drótból, vesszőből és nádból is készülhetnek, a lényeg az, hogy a formát és a tartást biztosítsa a növények számára, megakadályozzák, hogy ne hajoljanak el oldalra, ne törjenek el, hanem növekedésük egyenesen felfelé történjen.
Az ápolás része a növények átültetése is, hiszen megfelelő életkörülmények között növekedésük, gyarapodásuk által gyökérzetük is fejlődik, így egy idő után cserepüket kinövik. Az ültetést általában a nyugalmi időszak befejeztével tavasszal célszerű elvégezni, ehhez készítsünk elő egy nagyobb cserepet és a friss virágföldet. Az ültetéssel egy menetben az arra alkalmas sarjakat is leválaszthatjuk, tovább szaporíthatjuk.
Az ültetés folyamatánál legyünk tekintettel arra, hogy az új cserepünk legalább pár cm-rel nagyobb legyen, mint az előzőekben használt, illetve az ültetés mélysége egyezzen meg az eredetivel. Az üres részeket pótoljuk megfelelő mennyiségű talajjal, majd ezt kövesse a beöntözés.