Hol teleltessem a nyár folyamán kertben nevelt fikuszomat?

Hol teleltessem a nyár folyamán kertben nevelt fikuszomat?

Agrofórum Online

Hol teleltessem a nyár folyamán kertben nevelt fikuszomat? Válaszukat nagyon várom!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fikuszok között több fajt is találunk, melyek nemcsak megjelenésükben, hanem igényeik tekintetében is eltérnek egymástól. A nyár folyamán általában minden fikusz jól érzik magát a kertben vagy teraszon is, hiszen nagy fényigényük ilyen körülmények között teljesül a legnagyobb mértékben. Kinti körülmények között árnyékolásukról sem kell gondoskodni, kivéve, ha üvegházban, túlzottan forró körülmények között szeretnénk tartani egyedeiket. A fényhiány azonban gyakori problémaként fordul elő a fikuszok szobában tartása során, főként a fényszegény téli időszakban, melyre a levelek lehullásával, akár súlyos mértékű felkopaszodással is reagálhatnak a növények. A fikuszok közül azonban jobban viselik az árnyékot a lantlevelű és a kúszó fikuszok egyes fajtái.

Az optimális hőmérséklet tekintetében nagyobb mértékű eltérések tapasztalhatók azonban a különböző fikuszok esetében, viszont közös tulajdonságuk, hogy az erős hőmérsékletváltozás mindegyiküket megviseli. Emellett a huzatos körülményeket sem tűrik el, ugyancsak leveleik lehullása tapasztalható meg ilyen, kedvezőtlen körülmények bekövetkezése során is. Trópusi területről való származásuk miatt hőigényes fajok, így az optimum számukra leginkább 22-24 foknak tekinthető még a tél folyamán is. Vannak a hidegebb körülményeket eltűrő változatok is, de ezek igénye is 15 fok körül alakul a hideg évszakokban. A lantlevelű fikusznak pl. a 18 fok a minimum hőmérsékletigénye, míg a kúszó fikusznak a 4-5 fokos hőmérséklet jelenti a legalsó tűréshatárát.

A fent leírtakból jól látható, hogy a fajok hidegtűrése eltérően alakul, így a meglévő fikusz fajának ismerete szerint ajánlatos megválasztani a téli telelőhely hőmérsékletét. Egy biztos azonban, hogy a fikuszt mihamarabb be kell már vinni a kertből, hiszen az éjszakai lehűlés, ezáltal a szélsőséges hőmérsékletingadozás már nagymértékben károsíthatja a növényt. A tél folyamán is biztosítsunk a kellő hőmérséklet mellett elegendő napfényt is a növény számára, valamint az öntözést is mérsékeltjük a hőmérséklethez igazítva. Tavasszal a késői fagyok elmúltával a növény újra kihelyezhető a kertbe, viszont csak edzést, a napfényhez való szoktatást követően.

Mi okozhatja fehér foltok kialakulását a szederbogyókon?

2022. augusztus 18. 04:38

Idén a tüskétlen szeder bogyóin fehéres részek fejlődtek, a fehér foltok mérete változó. Korábbi években ilyennel nem találkoztunk. Mi okozhatja?

Mi károsíthatja a hibiszkuszt?

2020. április 27. 10:51

A kínai rózsának (hibiszkuszanak), több kártevő állata ismert, például levéltetű, takácsatka (1-2 kép). Ez a hibiszkusz takácsatkák szívogatásától szenved (3. kép). A takácsatkák nem válogatósak így a kínai rózsán is megtelepednek. A takácsatkák nagyon kisméretűek, (átlagos testhosszúságuk 0,5 mm) ezért felismerésük nem könnyű.

Mi legyen a tetves, atkás leanderrel?

2019. augusztus 9. 12:06

S. Sándor kérdése: Leanderem levelei ragacsosak, itt-ott sárgulnak, és az egész növény "kókadt" annak ellenére, hogy folyamatosan öntözöm, tápoldatozom. Mi okozhatja ezt?

Mire ügyeljünk, ha magot szeretnénk gyűjteni a virágzó dísznövényekből?

2023. augusztus 27. 12:40

Hogyan szedjek magot a dísznövényekből? Mire ügyeljek? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!