Házikert

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

Agrofórum Online

Nyár végére a pázsit gyakran kifakul, foltossá válik, a meleg és a szárazság vagy a fokozott igénybevétel megteszi a hatását. De a kora őszi enyhe, nedvesebb körülmények (ha végre megérkeznek), ideálisak néhány egyszerű munka elvégzéséhez, és a fű még jóval a tél beköszönte újra régi fényében pompázhat.

Az alábbi kulcsfontosságú feladatokat a legjobb szeptemberben vagy októberben elvégezni, de nem kell mindegyiket minden évben, ezért ha kevés az időnk, legalább egyet-kettőt csináljunk meg. Jövőre lesz látható a hatása.

Gyeplazítás

A gyep lazításához nem kell más, mint egy rugalmas fogú gereblye, amivel eltávolítjuk az összefilcesedett, elhalt növényi anyagokat (régi fű, moha és egyéb maradékok) a talaj felszínéről. A filc eltávolítása segít a pázsitnak a szárazságot elviselni, mivel a víz könnyebben bejut a talajba. A filc mérsékli a légáramlást a fűszálak között, ami gombabetegségekhez vezethet. Alapvetően ha nem látszik a talaj a fűszálak között, akkor érdemes a gyepet fellazítani.

Ez egy egyszerű folyamat:

  • Erőteljesen gereblyézzük fel a pázsitot gyepgereblyével, hogy eltávolítsuk a filcet anélkül, hogy a fű gyökerét megsértenénk.
  • Először az egyik, majd a másik irányba dolgozzunk, hogy a lehető legtöbb filcet felszedjük.
  • Nagyobb pázsiton érdemes motoros gyeplazítót vagy fűnyírótartozékot bérelni vagy vásárolni – vagy egyszerűen minden ősszel a kertnek csak egy részét alaposan átgereblyézni.
  • Távolítsuk el az összes kigereblyézett filcet, és kerüljön a komposztra.
  • A pázsit ezt követően ugyan kissé hiányosnak és csúnyának tűnhet, de nem kell aggódni, hamarosan helyrejön, és ennek eredményeként hosszabb távon jobban fog kinézni és gyorsabban nő.

Levegőztetés

A gyep levegőztetése segíti a levegő és a víz mozgását a fű gyökerei között, így a pázsit jobban elviseli a szárazságot vagy a túl sok csapadékot.

A legegyszerűbb megoldás, ha a gyepet egy vasvillával szurkáljuk végig – 10-15 cm-re helyezzük el egymástól a lyukakat, és szúrjuk le olyan mélyre az eszközt, amennyire csak tudjuk, ideális esetben a villák teljes mélységéig. Mozgassuk a villát előre-hátra a lyukak tágításához.

Ez elég nehéz munka, ezért ha nagy a pázsit, csak azokra a területekre koncentráljunk, amelyek a leginkább hiányosak, tömörödtek, vagy minden ősszel más területet szellőztessünk. Akár motoros szellőztető bérlése vagy vásárlása is szóba jöhet nagyobb terület esetén.

A legtöbb pázsiton a levegőztetést két-három évente elég elvégezni.

Tápanyagpótlás

A legtöbb gyep szépen regenerálódik a nyári használatot követően trágyázás nélkül is, és a következő évre újra elfogadhatóan néz ki. De ha a pázsiton látszik, hogy igényli, használhatunk őszi gyeptrágyát– csak meg kell róla győződni, hogy kifejezetten az őszi kijuttatáshoz készült. Az őszi gyeptrágya a gyökér növekedését segít elő, nem pedig a levélét.

De nincs szükség olyan pázsit trágyázására, amely vadon élő növényekből áll, és ritkán vágják.

A műtrágyák előállítása sok energiát igényel, és káros hatással lehetnek a környezetre, ezért csak akkor alkalmazzuk őket, ha kifejezetten szükséges, és használjunk minimális mennyiséget a fű jó állapotának megőrzéséhez.

A műtrágya kijuttatását közvetlenül a csapadék érkezése előtt kell elvégezni, a csomagon feltüntetett mennyiségben – általában négyzetméterenként egy marékkal. Egyenletesen kell szétszórni, persze kiskertekbe való trágyaszóró eszköz is létezik azok számára, akik a pontosságra törekednek. Ha egy napon belül nem esik, mindenképpen öntözzünk.

Hibák, hiányok, betegségek

Az ősz az ideális időszak a pázsit rendbehozatalára. A hőség és szárazság, a gombabetegségek, a kártevők és esetleg a háziállatok is károkat okozhatnak, így a pázsit foltosnak és ápolatlannak tűnik. Így lesz újra szép a pázsit:

Elkopott, fűhiányos területek: ahonnan eltűnt a fű, oda juttassunk ki egy-egy marék fűmagot és kevés gyeptrágyát, és a foltot rendszeresen öntözzük.

A moha is zöld és élő, érdemes megfontolni, hogy akarunk-e a fűvel-fűért küzdeni
A moha is zöld és élő, érdemes megfontolni, hogy akarunk-e a fűvel-fűért küzdeni

Mohafélék: ezek gyakran fordulnak elő nedves rossz vízelvezetésű, tápanyagszegény talajon vagy árnyékban. Sokan kedvelik a fű alternatívájaként, mert szépnek és értékesnek tartják, de nem mindenki rajong érte. Ha csökkenteni szeretnénk a moha előfordulását, vagy megszabadulni tőle, akkor az őszi gyepszellőztetés és az árnyékolás csökkentése segít, vagy használhatunk mohaeltávolító szert.

Betegségek: gombabetegségek, például rozsdafélék, fuzárium az őszi meleg, nyirkos napokon is megjelenhetnek, ellenük leginkább megelőzéssel, a gyep egészségesen tartásával védekezhetünk.

Annak, aki csak most készül gyepet telepíteni, szintén most érdemes nekikezdenie a munkának. De előtte érdemes elolvasni a füvesítésről szóló cikkünket.

Fotó: Pixabay

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Ázsiai liliom: ültetés, gondozás és a virágzás titkai

2025. március 27. 13:10

Kiválóan díszit vágott virágként is, így nemcsak kertjében gyönyörködhet majd benne, hanem otthonában is.

Miért fontos a laboros talajvizsgálat?

2025. március 27. 05:40

Talajvizsgálatot minden kertbarátnak érdemes lenne elvégeztetni. Miért? Elmondjuk az okokat.

Kerttervezés: mi történik egy kertfelmérésen?

2025. március 26. 05:40

Egy kertfelmérésen rengeteg téma szóba kerül, melynek központi eleme az ember és a kert összhangja.

Tavaszi gyepápolás

2021. április 29. 06:37

Éled a kert és ezzel együtt egyre több a munka. A tavaszi gyepápolás az egyik alappillére az egész nyáron át tartó szép gyep látványának. Nézzük sorra mi tartozik bele a tavaszi gyepápolás munkálatai közé.

Hogyan készítsem fel télre a kerti gyepet? Mik az időszerű tennivalók?

2020. október 20. 11:19

A hideg idő előtt igyekezni kell minél jobb kondíciót biztosítani a gyepeknek, ezzel tudjuk csökkenteni a téli időjárás okozta károkat.

Gyepápolás ősszel: Hogyan készítsük fel a gyepet a téli időszakra?

2022. szeptember 2. 11:34

Az ősz sokféle munkát jelent a kerttulajdonosok számára: a fákat, bokrokat és sövényeket vissza kell vágni, a kerti tavat meg kell tisztítani a szerves hulladékoktól, falevelektől.

Gondoskodjunk megfelelően a növényeinkről a nyári nyaralások időszakában is!

2021. június 29. 05:43

Előfordulhat, hogy nem sikerül senkit sem beszerveznünk a növények megöntözésére a többnapos nyaralásunk időtartamára. Milyen előkészületeket tehetünk, hogy a szobanövényeink és a kertlakók is átvészeljék ezt az időszakot?