Hogyan és mikor érdemes a kajszifát metszeni?

Agrofórum Online

Termő kajszifám nagyon elsűrűsödött, mely részeit távolítsam el? Mikor végezzem el a metszést?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák körüli teendők közül a metszés egy munkaigényes és nagy szakértelmet igénylő munkafolyamat. A fák termőképességét alapvetően befolyásolja mikor, és milyen módon történik meg a termőfelület alakítása. 

Csonthéjas fajok esetében, mint a kajszi is, a metszés időpontjának megválasztása növényvédelmi szempontból történik. A gutaütés kórokozói sebzéseken keresztül fertőznek, ezért a betegség elleni védekezés a megelőzésen alapszik. A fertőzés időszakában (november elejétől március elejéig) nagyon fontos a sebzések kiküszöbölése, ezért a kajszifák metszését optimálisan két időszakban végezhetjük el.

Az egyik tavasszal rügyfakadás után, virágzás előtt van, ekkor ugyanis a gutaütés kórokozói már nem fertőzőképesek. Amennyiben a metszés időpontja eltolódik a virágzás időszakára, az sem baj, hiszen ekkor a virágok berakódottságához tudjuk igazítani a metszés erősségét. A másik alkalmas időszak nyáron, közvetlenül a szüret után van.

Amikor a fák koronaalakítása befejeződött, vagyis vázrendszerét kialakítottuk, a fa megerősödött és termőre fordult, megkezdődik az évente elvégezendő koronaalakító metszés. A metszés a kialakított koronaforma függvényében változik, azonban van néhány alapvető szabály, melyet minden esetben szem előtt kell tartanunk.

A kajszi metszésekor általában gallyritkítást végezzünk annak érdekében, hogy a korona ne sűrűsödjön el túlságosan és a belső részek is elegendő mennyiségű fényt kapjanak. A metszés során a visszametszéseket lehetőség szerint kerülnünk kell, ami azt jelenti, ha eldöntöttük, hogy egy elemre nincs szükségünk, azt tőből távolítsuk el, amely elemeket megtartjuk, azt pedig teljes hosszában hagyjuk meg.

A munka kezdetén először is a beteg, sérült, elhalt részeket távolítsuk el, majd a fa felső részétől lefelé, kívülről pedig befelé haladjunk a folyamattal. Erőteljesebb ritkítást inkább a felsőbb részeken végezzünk, az alsó részen csak gyengébb metszést alkalmazzunk lassabb megújuló képessége miatt.

A fás részek közül a meredeken felfelé törőeket és a korona belsejébe növőket kell eltávolítanunk, a vízszinteshez közeli szögben, vagyis kedvezően állókat pedig meghagynunk. Ott, ahol a vesszők keresztben állnak és egymást zavarják egymást, az egyiket el kell távolítanunk. A fák egészségének megóvása érdekében a metszés végeztével nagyon fontos, hogy ne felejtkezzünk meg a sebek gondos lezárásáról, sebzáró anyaggal való kezeléséről.

Orgona metszése: Így fiatalíthatjuk a bokrunkat

2024. május 1. 08:10

Amennyiben felkopott a növényünk, télen erősebben visszavághatjuk egy fiatalító metszésre, így ismét megerősödhet.

Nyári kertápolási tippek: Hogyan maradjon szép és üde a nyár végéig a kert?

2019. július 19. 07:36

Cikkünkben hasznos tanácsokat adunk, hogyan tudja megtartani kertje szépségét késő őszig, illetve Besenyei Péter műrepülő pilóta is megosztja kertgondozási praktikáit.

Mikor és hogyan metsszük meg a magnóliát?

2024. március 30. 04:39

Hogyan ápoljuk a magnóliát? Mikor és hogyan metsszük meg? Válaszukat nagyon várom!

Így szedjük a kakukkfüvet

2024. szeptember 28. 10:10

A kakukkfű kiváló fűszer- és gyógynövény. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor metsszük és szedjük annak érdekében, hogy új hajtásokat hozzon.