Hogyan és mivel védekezhetünk virágzás idején a monília ellen?

Agrofórum Online

Hogyan és mivel védekezzek virágzás idején a monília ellen? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A monília a tavaszi időszakban, már a virágzás idején képes fertőzni, főként a csonthéjas gyümölcsfajokon, azok közül is különösen a kajszin és a meggyen szokott súlyos tüneteket okozni. A virág- és hajtáselhalás megelőzése érdekében tehát már a virágzás idején kell védekezni, a fákat akár több alkalommal is ajánlatos permetezni. A sikertelen védekezés miatt egyrészt virágelhalás tüneteit láthatjuk, mely a sziromlevelek vagy a bibék elbarnulásán mutatkozik meg elsőként. A megbarnult virágok akár hosszú időn keresztül a hajtásokra száradva fenn is maradhatnak.

A hajtások egyaránt megbetegedhetnek, hiszen a kocsányon keresztül a kórokozó tovább is terjedhet. A beteg hajtások és a rajtuk található fejlődő levelek, valamint a kötődött termések elhalása is bekövetkezik a betegség hatására. A monília akár a fás részeken kialakuló rákos sebekért is felelőssé tehető, továbbá jellegzetes, gyümölcsökön kialakuló, kezdetben apró, majd növekvő rothadásokat is okozhat. A beteg gyümölcsök hosszú ideig a fán maradnak, sötét, fekete színű múmiává száradnak össze.

A permetezés önmagában nem tekinthető kielégítő védekezési eljárásnak, hiszen a gyümölcsmúmiák leszedésével, a rákos sebek kezelésével a fertőzés forrásait tudjuk mérsékelni, akárcsak a rezes lemosó kezelés elvégzésével. A fertőzés szempontjából kedvezőnek a virágzás idején uralkodó, ködös, párás, nedves időjárás tekinthető, míg hőmérséklet tekintetében már a nulla fok feletti értékek is optimálisnak mondhatók.

A kémiai védekezést a virágok fehérbimbós állapotában megelőző jelleggel már érdemes elvégezni, főként a kórokozó számára optimális környezeti körülmények megléte esetén. Fertőzésveszély idején, illetve elhúzódó virágzási időszakban, akár további három kezelés is szükséges lehet, a fővirágzásban, a virágzás végén, valamint a sziromhullás kezdetén. A készítmények közül a Switch (ciprodinil, fludioxonil), vagy a ciprodinil hatóanyagú Chorus, illetve a Teldor (fenhexamid) közül válogathatunk kiskerti körülmények között.

Kiemelt kép: Pixabay

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Alanyt is válasszunk, ne csak fajtát!

2019. november 4. 13:06

A gyümölcsfák minden tulajdonságát az alany és a fajta együttesen határozza meg. Nemcsak a faméretet befolyásolja az alany, hanem minden növekedési és fejlődési jellemzőt, a gyümölcsök méretét, minőségét, érési idejét, sőt még az őszi lombhullás időpontját is.

Már tömegesen szaporodnak a molytetvek

2019. június 18. 08:37

A borsót most az akácmoly és a borsómoly veszélyezteti, még a zöldborsó állományokban is, a termés megrágásával.

Írásbeli szerződést kell kötni vasárnaptól a beszállított almára és meggyre

2019. április 26. 10:17

A szerződések megkötésére meggynél legkésőbb május 15-ig, almánál legkésőbb augusztus 1-ig van lehetőség.