Hogyan gyomírtózzuk a vöröshagymát?

Agrofórum Online

G. Bálint kérdése: A frissen dugványozott vöröshagymát milyen gyomirtóval kezelhetném perjés területen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vöröshagyma vegyszeres gyomirtására felhasználható készítmények száma az utóbbi időszakban nagymértékben lecsökkent. A rendelkezésünkre álló hatóanyagok között nagyobb számban szelektív egyszikű irtók szerepelnek, ezért a vöröshagyma egész évi gyommentesen tartása nehezen oldható meg mechanikai beavatkozások nélkül még üzemi körülmények között is. A készítmények felhasználásának további korlátai is vannak, hiszen csak egy készítmény tartozik a mindenki számára elérhető, képesítés nélkül is megvásárolható un. III. kategóriába.

A kultúrnövény károsodása nélkül hatékonyan már az elővetemény tarlóján is tudunk védekezni glifozát hatóanyagú készítményekkel. Ezzel az évelő egyszikű, vagyis a tarackosok- és az évelő kétszikű, azaz a mélyen gyökerező nagylevelű gyomok ellen lehetünk eredményesek. A vöröshagyma vetése után 4-5 nappal, de még a kelése előtt, vagyis preemergensen a pendimetalin (szabad forgalmú) hatóanyagú készítménnyel van lehetőségünk a magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen védekezésre.

A készítmény bedolgozása szigorúan tilos! A tökéletes gyomirtó hatást akkor érjük el, ha a kijuttatást követő 2 héten belül 10-20 mm bemosó csapadék is hullik. A preemergens gyomirtás hatása fokozatosan csökkeni fog, ezért indokolt lehet az állományban a kézi gyomirtás elvégzése is. Állományban, a vöröshagyma 3-4 leveles állapotában a kétszikű gyomok ellen a klopiralida piridát hatóanyagú készítmények használhatóak, ezek azonban II. kategóriás, engedéllyel rendelkező személyek számára értékesíthetőek és használhatóak. A felsorolt készítményeket tilos 25 0C felett kijuttatni, valamint tilos a permetléhez nedvesítőszer és műtrágya hozzáadása.

Csapadékos időjárás esetén, vagy az öntözés után 3 napsütéses napot követően végezhetjük el a kezelést, amikor a vöröshagyma levelét védő viaszréteg újra megerősödött. A vöröshagyma esetében állományban a magról kelő és évelő egyszikű gyomok ellen, fluazifop-P, és a kletodim hatóanyagok alkalmazhatóak, melyek szintén II. kategóriások. A magról kelő egyszikűek ellen a gyomok 1-3 leveles fejlettségénél (gyökérváltás), míg az évelő egyszikű gyomok ellen azok 15-20 cm –es magasságánál a leghatékonyabb a védekezés.

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.

Stabil technológia a napraforgó gyomirtásában a speciális, nehezen irtható gyomok ellen is

2022. február 16. 08:00

A 2021-es termelési ciklus kiemelkedően sikeres növénye volt a napraforgó, hiszen jól kiszámítható költségekkel, de évről évre folyamatosan és jelentős mértékben növekvő átvételi árakkal számolhatnak a termelők. Gondolunk itt azokra is, akik szerződött áron adták át a terményt, vagy éppen azokra, akik a piaci ár csúcsait is el tudták érni.

Az éghajlatváltozás kedvez a parlagfűnek

2023. május 28. 10:33

Az elmúlt évek aszályos időjárása, a nagymértékű vízhiány nem kedvezett a hazai szántóföldi növénytermesztésnek és a kutatások azt jelzik, hogy az emelkedő átlaghőmérséklet a gyomnövények további terjedésének és pollenszórásának is utat engedhet.

Nyakunkon a szántóföldi növények gyomirtása: veszélyek és kivédésük lehetőségei

2019. május 22. 07:23

Az aszályos tavaszt követő több hetes intenzív csapadék erős lehűléssel érkezett az országba. A már kikelt tavaszi kultúrákon egyértelmű jelei mutatkoznak ennek a kedvezőtlen időszaknak: a kukorica, a napraforgó és a szója fejlődése lelassult, tápanyag-hiánytünetek figyelhetők meg az állományokon.