21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Hogyan készítsük fel a letermett veteményeskertet a télre?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsem fel a konyhakertemet a télre? Milyen teendőim lehetnek még az ősz folyamán?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nyár végén, ősz kezdetén ugyan lehetőség van még egy-két növényfaj vetésére, valamint néhány zöldség, pl. a tökfélék és további áttelelő fajok is jelen lehetnek még kertjeinkben, de a betakarítási szezon lassanként a végéhez közeledik és a kerti zöldségfélék termesztése ez évre befejeződik. A kerti munkák java részét már elvégeztük ugyan, de még korán sem ér véget a hűvösebb idő beköszöntével! Ahhoz, hogy a következő évben is megfelelő minőségű és mennyiségű terményt tudjunk betakarítani, még nem hagyhatjuk magára kertünket, jó pár teendő vár még ránt. A veteményes felszámolása és az őszi talajművelés ugyanis kiskerti körülmények között is egy elengedhetetlen folyamat, hiszen ezzel készülünk elő a következő évre, alapozzuk meg a jövő évi terméshez szükséges megfelelő talajt, optimális feltételeket teremtünk. A veteményesünk felszámolásával nem a télre, hanem már a következő év tavaszára készítjük elő kertünket!

Az ősz beköszöntével a letermett növények egyre jobban mutatják az elöregedés jeleit, leveleik sárgulnak, barnulnak, lankadnak és hullani kezdenek az egyre hidegebb időjárás hatására. A növények és azok maradványainak eltávolítását semmi esetre se hagyjuk tavaszra, hiszen ezek kedveznek a kórokozók és kártevők áttelelésének, valamint kora tavaszi gyors felszaporodásuknak. Minden növényi részt és lehullott levelet is összegyűjthetünk, hiszen ezek a részek kiválóan alkalmasak arra, hogy kerti komposztunkba kerüljenek. Ekkor lehetőség szerint a gyomnövényeket is távolítsuk el, ezzel is rendezettebbé téve területünket.

A téli hónapok előtt, lehetőleg októberben vagy novemberben, főként kötött talajok esetében gondoskodjunk azok felásásáról, valamint ha lehetőségünk van, akkor ezzel egy menetben a szerves trágya vagy saját magunk által érlelt komposzt bedolgozásáról egyaránt. A lazítás után nem kell elvégeznünk talajunk elegyengetését, hanem ezt a munkálatot hagyjuk meg a tavaszi időszakra. Ezzel ugyanis elősegítjük azt, hogy a lehulló csapadék a talaj mélyebb rétegeibe is eljusson, kedvezőbb talajállapot és talajszerkezet tudjon kialakulni.

Gondolatok és adatok a talaj műveléséhez és annak „nem műveléséhez”

2022. szeptember 21. 10:34

A talajművelés és nem művelés kérdése nagyon érzékeny téma a hazai gazdálkodók körében.

Ön tudta? Íme 3+2 érdekesség a Köckerlingről

2022. augusztus 11. 10:16

Most íme 3+2 érdekesség a Köckerling kapcsán, amiről csak kevesen tudnak.

Talajjavítás: rigolírozás, mélyítő szántás, mélylazítás

2022. július 15. 06:38

A talajok szerkezetének, az azokban kialakult vízzáró rétegek (eketalp) áttörésére használják a mélyítő szántást és az azzal összekapcsolt lazítást.

Magyar talajművelő gépek a holland gazdák szolgálatában

2019. november 29. 15:44

Másodszor vett már részt a világ legjelentősebb mezőgazdasági gépkiállításán, a hannoveri Agritechnicán a Busa Bt. A cél a tanulás, a gépek megismertetése volt, illetve partnereket is keres a vállalkozás a gépek forgalmazásához.