A tavaszi gyepápolás megkezdésekor milyen feladatok, munkálatok elvégzése a legfontosabb? Hogyan kezdjünk bele a gyep gondozásába?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A tavaszi gyepápolás megkezdése során első feladataink között olyan munkálatok szerepelnek, melyekre esetleg az őszi időszakban nem került sor. Az egyik ilyen a fák lehulló lombjának eltávolítása, melynek felszedését már semmiképpen sem lehet tovább halogatni. A lehullott növényi részek takarása alatt a nedvesség hatására gyakran alakulnak ki betegség tüneteit mutató gyepfoltok a tél folyamán, melyeket csak óvatosan gereblyézzük, így akadályozva meg a kórokozó képleteinek széthordását.
Fontos feladat továbbá a gyepszellőztetés is, amennyiben az ősz folyamán ezt nem végeztük el. De akár tavasszal meg is ismételhetjük, hiszen ezzel távolíthatjuk el az elszáradt, sárguló növényi részeket. A gyepszellőztetéssel továbbá a fűszálak közötti részek talaja is lazítható, a talaj tömörödésének kialakulása előzhető meg, mellyel a növények víz- és tápanyagfelvételét segíthetjük elő.
Az első fűnyírás előtt a fűnyíró karbantartásáról, szezonra való előkészítéséről is gondoskodjunk, élezzük meg pengéjét és takarítsuk ki belőle a növényi maradványokat. Az első fűnyírás időpontját a hőmérséklet alakulása nagymértékben befolyásolja, de általában március végén, vagy áprilisban már mindenképpen sort kell kerítenünk erre. Ajánlatos ezzel a tartósan meleg időjárást megvárni, amíg a fű is növekedésnek indul, hiszen a korai nyírás akár a gyep kisárgulásához is vezethet. Első alkalommal még érdemesebb kevesebbet nyírni a fű hosszából, majd a növekedés intenzitásával párhuzamosan csökkentsük csak a vágási magasságot!
A tavaszi időszakban a fagyos éjszakák elmúltával már az öntözőberendezés működtetése is elindítható, így már a szárazabb időszakban szükséges vízmennyiséget is pótolni tudjuk. A víz megléte nagyon fontos továbbá a felülvetéshez is, mellyel a kikopott és megritkult gyeprészeket pótolhatjuk. Öntözőberendezés hiányában várható csapadékot megelőző napra időzítsük a fűmag vetését! Az intenzíven növekvő, szép zöld gyep számára azonban a tápanyagokat is érdemes pótolni a növekedési időszak kezdetétől, nemcsak nitrogént, hanem káliumot és foszfort, valamint mikroelemeket is tartalmazó trágyát szükséges kijuttatnunk gyepünkre.
Kiemelt kép: Pixabay