Hogyan menthetem meg a sárguló levelű hibiszkuszt?

Agrofórum Online

Szobai hibiszkuszom levelei tömegesen elsárgultak, és azóta lehullottak a csatolt kép szerint. Hogyan menthetem meg, mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A hibiszkuszok vagy mályvafélék több száz fajának többsége fás, évelő növény, meleg éghajlatú vidékről származik. Ezek közé tartoznak a szobai hibiszkuszok, mutatós, nagyméretű virágai miatt sokan nevelik tavasztól őszig kertjeikben, míg egyéb hónapokban lakásban. A szobai vagy kínai hibiszkusz (Hibiscus rosa-sinensis) elsősorban zárt helyen tartható biztonsággal, viszont ahol szabadban (kertben) a szobai körülményekhez hasonló feltételeket tudnak neki biztosítani, oda átmenetileg kitelepíthető.

A szobai hibiszkusz melegigényes növény, aktív növekedési időszakában 15-30 °C számára az optimális. Szereti és igényli a napfényt, viszont a 11-14 óra közötti tűző napot a magas UV-sugárzás miatt érdemes kerülni. Folyamatosan nedves talajt igényel, de az ne legyen túl vizes, csupán nedves. Víz a tálkájában, a cserepe alatt ne álljon. A hibiszkusz vízigényét, mely a környezeti körülmények függvényében változó, a növény lombjának mérete, a hőmérséklet, a napfényes, világos időszak hossza, a légmozgás, a levegő páratartalma mind befolyásolja, változtatja.

Gondozott szobai hibiszkusz

A beküldött fényképen a bokor elsősorban alsó leveleinek erős, és gyors sárgulási folyamata látszik, amit több, elsősorban környezeti, ápolási tényező okozhat. Az egyenetlen és elégtelen öntözővíz, vagy túlzottan bőséges víz egyaránt előidézheti az idős levelek gyors elöregedését, elhalását. Szobai növények szabadban „nyaraltatott” egyedeinél a váratlan és bőséges esők gyakran váltanak ki ilyen kártételt, amennyiben nincsenek eső elleni védelemmel (tetővel) ellátva.

Sárgulnak a hibiszkusz levelei (fotó: a kérdező felvétele)

Levélsárgulást kiválthat a nem megfelelő hőmérséklet is: az utóbbi hetekben már az éjszakai hőmérséklet sok helyen tartósan 10 °C alá süllyedt. Ez az időszakos stressz a növény anyagcseréjén keresztül okozhatta a levélsárgulást, amit még enyhített a nappali kedvező hőmérséklet. Meg kell említeni még, hogy minden növénynél az idős levelek elsárgulását talajának elégtelen nitrogéntartalma is kiválthatja. Nyár végére ez az állapot gyakran kialakul, az intenzív öntözés kimosó hatására és a fokozott anyagcsere következtében. Divat lett a szobai virágokat túl sokáig a szabadban tartani, pedig a kinti változó körülmények legyengíthetik az egyébként szépen fejlődő virágokat a lakásba telepítés előtt.

Lakásba a megszokott napos helyére visszakerülve, figyelembe kell venni a virág nyugalmi állapotba húzódását, ritkábban és kevesebb vízzel kell öntözni. Teleltetésénél a 15-20 °C-os egyenletes hőmérséklet, huzatmentes hely javasolt A nyári gyakorlathoz képest ritkítva ugyan, de fenntartanám a tápoldatozást, tekintve, hogy majd csak tavasszal időszerű talajának cseréje, átültetése új, tápdús, B típusú, laza talajba. Ha a hibiszkusztőnél egyéb helyen is, tehát nem csak az alsó leveleknél, folytatódott a levélsárgulás, majd hullás, a bokor koronájának visszametszése is indokolt.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mi legyen a balkonnövényekkel, ha vége a nyárnak?

2023. október 1. 10:40

Minden évben hajt a szakmai kíváncsiság, hogy vajon mely balkonnövényeimet tudom a muskátlin kívül átteleltetni. Nézzük meg most az eddigi eredményeket!

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

Hogyan kell öntözni az erkélyen nevelt citromfát?

2023. június 7. 04:36

Erkélyen nevelt citromfát hogyan kell öntözni? Miről tudom, hogy vizet kér, vagy túlöntöztem?

Hogyan védekezhetünk a josta levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 15. 04:36

Egyéves jostabokron jelentek meg a képen látható levélbetegségek. Mit tudok tenni a növény védelmében, mit tanácsolnak?