Hogyan metsszük le a paradicsom oldalhajtásait?

Agrofórum Online

Fóliába ültetett paradicsomom erőteljes növekedésbe kezdett és bokrosodik. Hogyan metszem le fejlődő oldalhajtásait?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A paradicsomok ápolása, fejlődésük intenzív beindulását követően már nemcsak öntözésükből és tápoldatozásukból áll, hanem nagy gondot kell fordítani oldalhajtásainak eltávolítására egyaránt. Ez a folyamat az ápolás fontos részét képezi, hiszen ezzel túlsűrűsödésüket, átláthatatlan bokorrá alakulásukat tudjuk megelőzni. A túl sűrű növények több tápanyagot és vizet is használnak fel a sok zöldtömeg miatt, ezáltal kevesebb termésképződés is várható az ilyen növényektől.

A hónaljazást, vagy más néven kacsozást, minden paradicsomfajtánál el kell végezni, de ezeknek a hajtásoknak a növekedési intenzitása és mennyisége is fajtánként eltérően alakulhat. A hónaljhajtások a levelek és a szár találkozásánál fejlődnek, általában halványabb zöld színűek, vékonyabb szárral rendelkeznek, megfelelő környezeti feltételek mellett rövid időn belül hatalmasra is megnőhetnek.

Sohasem érdemes megvárni azt, amíg ezek a hajtások nagyra megnőnek, azokat kb. 5 cm-es nagyságban kell kitörni. A legalkalmasabbnak erre a reggeli órák tekinthetők, ekkor általában könnyebben törhetők a hajtások, valamint a sebek száradása is gyorsabban végbemegy. A hajtások kitépését mellőzzük, hiszen ezzel a növényeken nagyobb sebzéseket okozunk, melyek lassabban tudnak csak meggyógyulni. Metszőolló, kézi olló használata sem ajánlott, hiszen ezzel az esetleges vírusfertőzést is tovább tudjuk vinni egyik növényről a másikra.

Gyakoriság szempontjából ideálisnak a heti szinten elvégzett hónaljazás tekinthető, melyet a folytonos növekedésű fajták esetében a támasztékra vezetéssel, kötözéssel, klipszeléssel egymenetben érdemes megtennünk. A folytonos növekedésű fajtáknál, de az idősebb determinált változatoknál egyaránt, az elöregedő, alsóbb levelek eltávolítására is időt kell szánni. A magasra növő fajtáknál általában heti 1-2 alsó levél eltávolítása ajánlható. A nagyobb mennyiségű, egészséges levél eltávolítását viszont a nyári időszakban mindenképp kerülni kell, hiszen csak elegendő és életképes lombozattal tudja a növény párologtatását, hűtését fenntartani a nyári időszakban.

Kiemelt kép: Pixabay

Szigorodnak az előírások a ToBRFV vírus miatt

2020. március 23. 14:33

Hasznos lehet, ha a fertőzési kockázat csökkentése érdekében a termesztők már előre óvintézkedéseket tesznek, melyek közül a legfontosabb a szaporítóanyag megbízható forrásból történő beszerzése, a termesztés és forgalmazás során az általános higiéniai szabályok betartása, valamint a használt eszközök, göngyölegek alapos és rendszeres fertőtlenítése.

A fiatalabb korosztály többsége bioterméket keres Hollandiában

2023. április 11. 11:43

Az elmúlt 20 év alatt a holland TVA Growers területe másfél hektárról több mint 11 hektárra nőtt. 2014-ben a tulajdonosok a hagyományos paradicsomról áttértek a koktélparadicsom termesztésére.

Mitől pöndörödnek a paradicsompalánta levelei?

2020. május 19. 08:53

A paradicsompalántáimon 3 hete az új levelek elkezdtek bepöndörödni. A földjébe bekerül/felhalmozódik-e a herbicid, ami miatt jövőre nem lehet ugyanoda ültetni más herbicidre érzékeny növényeket?

Paradicsomból COVID–19 vakcinát?

2024. január 23. 11:40

Üzbég tudósok létrehoztak egy ehető COVID–19 vakcinát, amelyet a közönséges paradicsomból szintetizáltak TOMAVAC néven.