Hogyan módosíthatjuk a kert talajának kémhatását?

Agrofórum Online

Nem túl jó minőségű a talaj a kertemben, úgy vélem, a pH-értéke nem megfelelő a zöldségtermesztéshez. Hogyan módosíthatnám a talaj kémhatását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A kertben található különböző típusú talajok meglehetősen változatos kémiai tulajdonságokkal is rendelkeznek, melyek közül a kémhatásnak is meghatározó szerepe van a növénytermesztés szempontjából. A talaj kémhatását pH-ban adjuk meg, melynek értéke 0-14 közötti tartományban változik. A pH 7 a semleges kémhatást jelöli, 7 alatt savas kémhatásról beszélünk, míg 7 fölött pedig a kémhatás bázikus. A talaj kémhatása nagymértékben befolyásolja azt, mely növény érezheti jól magát az adott helyen, így képes ott megfelelően fejlődni.

Savanyú talajban érzi jól magát pl. a magnólia, a rododendronok, a hortenziák. A lúgos talaj kedvelői közé tartozik pl. a levendula és a rózsák is. Számos termesztett növényfajunknak viszont a közel semleges talajkémhatás tekinthető megfelelőnek, így a legtöbb zöldségnövény is ilyen körülmények között adja legjobb termését. Adott kémhatás nemcsak a növények fejlődésére lehet hatással, hanem a különböző tápanyagok felvételére egyaránt. Meszes talajban a cink és a bór, de a vas felvétele és szállításának gátlása gyakran okoz gondot. Erősen savanyú talajokon a foszfor és magnézium hiánytünetei jelentkeznek leggyakrabban a növényeken.

A talaj kémhatásának megállapítása otthoni körülmények között pl. ecetpróbával lehetséges, de a természetes növényállomány megfigyelése is a segítségünkre lehet ebben. A házi módszerek viszont semmi esetben sem tudják helyettesíteni a laboratóriumban végzett vizsgálatokat. Az így kapott információval kaphatunk csak biztos és pontos eredményt, mely segítségünkre lehet a beavatkozás szükségességének megállapításához is.

A savanyú talajok javítására, vagyis a pH-érték emelésére pl. a gipsz vagy a mész kijuttatása jelenthet hatékony megoldást, akárcsak a fafűtésből származó fahamu kiszórása. A lúgos talajok kémhatásának csökkentésére pedig egyes műtrágyák alkalmazhatók, pl. az ammóniumsók és a karbamid, melyek savanyító hatása jól ismert.

A talajjavítás saját magunk általi kivitelezéséből viszont nagyobb kárunk is származhat, mint hasznunk, hiszen ez egy nagy szakértelmet igénylő faladat. Pontos talajvizsgálati eredmény megléte mellett is fontosnak tekinthető szakértő bevonása, véleményének, tanácsának betartása.

Kiemelt kép: Pixabay

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Talajlazítók többféle kivitelben

2019. augusztus 7. 09:48

A QUIVOGNE SSDR talajlazító több munkaműveletet egyesít, hiszen lazítja a mélyebb talajréteget, enyhén forgatja és aprítja a felső talajszelvényt és a kapcsolt hengerrel lezárja a felszínt.

Támrendszeres konzervuborka termesztése II. - Kémiai talajtulajdonságok

2020. május 16. 04:36

Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.