Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

Agrofórum Online

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körte a középkötött, mélyrétegű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, vályog és agyagos talajokon érzi jól magát. Gyengébb talajokon a gyümölcse apró marad, húsában pedig kősejtek képződnek, vagyis termése kövecses lesz. Meszes talajokon, főleg, ha birs alanyú az ültetvény, egyes tápanyagok (cink, bór) felvétele akadályozott. A legnagyobb gondot azonban a vas felvételének és szállításának gátlása okozza, mely a növényeken klorózis formájában jelenik meg. Erősen savanyú talajokon a foszfor és magnézium hiánytünetei jelentkeznek a leggyakrabban.

A talaj kémhatása (pH) a talaj savasságát vagy lúgosságát jelző szám. A pH 0-14 között változó értéktartomány, a 7 a semleges kémhatást jelöli, 7 alatt savas kémhatásról, 7 fölött bázikus kémhatásról beszélünk. A körtefák optimuma a pH tekintetében 6,2 és 8,2 között van.

A talaj kémhatásának megállapításához a laboratóriumi vizsgálat a legtisztább megoldás, ez az otthon elvégzett gyors analízissel (pl. ecetpróba) össze nem hasonítható, önmagában az egyszerű mérés nem elegendő. Abban az esetben végezzünk bármiféle talajjavító beavatkozást, amennyiben talajunk pontos pH-értékét ismerjük!

A lúgos vagy meszes-szódás szikes talajokat kimondottan savanyú hatóanyagokkal, pl. a gipsszel, a kalciumkloridos tőzeggel tudjuk javítani. A finom porrá őrölt gipszet fel lehet oldani és az öntözővízzel ki lehet kijuttatni, de lehetséges a gipszet a talaj felszínére is szórni. A gipsz bizonyítottan jó ásványianyag-forrás, és javítja a talaj szerkezetét is. A műtrágyák közül az ammóniumsók és a karbamid savanyítják a talajt, de savanyító hatásuk eltérő mértékű. A növény ültetésekor a megásott gödörbe szórhatunk tőzeget, de ennek hatása nem nyújt hosszú távú megoldást. A talajjavítás komoly beruházást, szakértelmet igényel a vizsgálattól a kivitelezésig.

Talajt javítani vizsgálati eredmény, valamint szakértői közreműködés nélkül még saját erőből sem szabad! Ezzel kapcsolatban minden esetben kérjük ki szakember véleményét!

 

 

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Hogyan tervezek fenntartható kerteket? - Íme az alapok!

2022. december 29. 05:37

Egy fenntartható kert esetében már az alapoknál úgy kell eljárni, hogy körültekintőek legyünk minden téren. Ezeket az alapokat hoztam mai témának, melyeket mi betartunk minden egyes kert tervezésénél.

Az újraéledő termőföld a KAP 2020 tükrében

2020. február 6. 11:47

Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva, az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrár szektor tevékenységeit.

Tartsuk a vizet a tájban!

2024. március 22. 11:10

Országos vízigényfelmérést végez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózata márciusban. A felmérés célja a gazdálkodói hajlandóság megismerése a víz tájban tartására a mélyfekvésű, vízvisszatartásra alkalmas területeken.