22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

Agrofórum Online

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körte a középkötött, mélyrétegű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, vályog és agyagos talajokon érzi jól magát. Gyengébb talajokon a gyümölcse apró marad, húsában pedig kősejtek képződnek, vagyis termése kövecses lesz. Meszes talajokon, főleg, ha birs alanyú az ültetvény, egyes tápanyagok (cink, bór) felvétele akadályozott. A legnagyobb gondot azonban a vas felvételének és szállításának gátlása okozza, mely a növényeken klorózis formájában jelenik meg. Erősen savanyú talajokon a foszfor és magnézium hiánytünetei jelentkeznek a leggyakrabban.

A talaj kémhatása (pH) a talaj savasságát vagy lúgosságát jelző szám. A pH 0-14 között változó értéktartomány, a 7 a semleges kémhatást jelöli, 7 alatt savas kémhatásról, 7 fölött bázikus kémhatásról beszélünk. A körtefák optimuma a pH tekintetében 6,2 és 8,2 között van.

A talaj kémhatásának megállapításához a laboratóriumi vizsgálat a legtisztább megoldás, ez az otthon elvégzett gyors analízissel (pl. ecetpróba) össze nem hasonítható, önmagában az egyszerű mérés nem elegendő. Abban az esetben végezzünk bármiféle talajjavító beavatkozást, amennyiben talajunk pontos pH-értékét ismerjük!

A lúgos vagy meszes-szódás szikes talajokat kimondottan savanyú hatóanyagokkal, pl. a gipsszel, a kalciumkloridos tőzeggel tudjuk javítani. A finom porrá őrölt gipszet fel lehet oldani és az öntözővízzel ki lehet kijuttatni, de lehetséges a gipszet a talaj felszínére is szórni. A gipsz bizonyítottan jó ásványianyag-forrás, és javítja a talaj szerkezetét is. A műtrágyák közül az ammóniumsók és a karbamid savanyítják a talajt, de savanyító hatásuk eltérő mértékű. A növény ültetésekor a megásott gödörbe szórhatunk tőzeget, de ennek hatása nem nyújt hosszú távú megoldást. A talajjavítás komoly beruházást, szakértelmet igényel a vizsgálattól a kivitelezésig.

Talajt javítani vizsgálati eredmény, valamint szakértői közreműködés nélkül még saját erőből sem szabad! Ezzel kapcsolatban minden esetben kérjük ki szakember véleményét!

 

 

Milyen növény alkalmas a szőlősorok talajának takarására?

2019. május 14. 05:33

Cs. Marianna kérdése: Milyen talajtakaró növény alkalmazását javasolják a szőlőültetvények soraiban, sorközeiben?

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

A tőzeg arányának csökkentése a termesztőközegben

2024. január 6. 13:40

A tőzeg felhasználása a különféle termesztőközegekben igen elterjedt előnyös tulajdonságinak köszönhetően, ugyanakkor ennek arányát mindenképpen csökkenteni szükséges.