Őszi gyepápolással kapcsolatban szeretném a tájékoztatásukat kérni. Hogyan segíthetem elő a gyep felkészülését a télre?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Kerti növényeink mellett, az egész évben rendszeresen ápolt, öntözött és nyírt gyepek szépségének megtartása érdekében még az ősz folyamán érdemes egy kis plusz odafigyelést ráfordítani. Első körben gondoljunk a számára szükséges táplálékra, mely meglétével és még az őszi hónapokban történő felvételével hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a gyep kedvezőbb kondícióban induljon neki a fagyos időszaknak. A növények stresszhelyzettel szembeni ellenálló képességének növelésében elsősorban a tápelemek közül a kálium a legfontosabb. A kereskedelemben kifejezetten őszi tápanyag-utánpótlás céljából meg is vásárolhatók olyan műtrágyák, melyek optimális mennyiségben tartalmazzák az ilyenkor a gyep számára szükséges tápelemeket. Ezek a kálium mellet foszfort és más elemeket is tartalmaznak kellő arányban és mennyiségben. A kijuttatást ősszel mihamarabb érdemes elvégezni, így a növényzet még a tél előtt ezt tudja is hasznosítani.
Az őszi időszakban, októberben, még az utolsó nyírás előtt, nem árt a gyep szellőztetését is elvégezni. Ez a folyamat szolgál ugyanis az elhalt, elsárgult növényrészek eltávolítására, valamint a taposásból és öntözésből létrejövő tömörödött talaj lazítására is. Az őszi gyepszellőztetés akár tavasszal meg is ismételhető, elmaradása esetén pedig mindenképp pótolandó feladatnak tekinthető. A gyep utolsó nyírásának egyaránt meghatározó szerepe van, ennek időpontját viszont pontosan nem lehet meghatározni, ugyanis ez függ a hőmérséklet alakulásától, valamint a fű hosszától egyaránt. Az utolsó nyírás időpontja viszont előzze meg még a fagyok beálltát, így kb. november vége előtt kerítsünk sort erre. A fű hosszát ne vágjuk már rövidebbre 5 cm-nél, hiszen a fényszegény időszakban is szüksége van a növényeknek zöld felületre a fotoszintézishez.
Emellett a gyepre lehulló levelek rendszeres eltávolításáról, a kerti bútorok elhordásáról, az öntözőrendszer víztelenítéséről se felejtkezzünk meg. Továbbá kiépített öntözőrendszer megléte esetén annak víztelenítése is fontos feladat szétfagyásának megakadályozása érdekében.