Hogyan termeszthető az édesburgonya?

Agrofórum Online

A batáta vagy édesburgonya (Ipomoe batatas) trópusi származású növény lévén, fejlődéséhez sok fényre, melegre és kellő mennyiségű csapadékra van szükség.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Hazai viszonyokon termesztése kizárólag öntözéssel lehet gazdaságos. Termesztése során jelentős költségnek számít szaporítóanyaga, a hajtásdugvány. Ez akár meg is vásárolható, de egy kis odafigyeléssel házilag is előállítható. Ahhoz, hogy az ültetési anyagunk május végére rendelkezésre álljon, a gumók hajtatását érdemes már április elején megkezdeni. A hajtatásnál az a legfontosabb, hogy ép, egészséges, kellően fejlett batátagumókat helyezzünk nedves közegbe, fóliasátor alá, kora tavasszal. A hajtások nagyon gyorsan nőnek, hamar megjelennek a gumók rejtett rügyeiből. Dugványozás szempontjából kb. a 20 cm-es hajtáshosszúság az optimális. A leszedett hajtásról a leveleket, a két csúcsi levél kivételével távolítsuk el. A hajtásdugványnak nem kell feltétlenül gyökérkezdeménnyel rendelkeznie ahhoz, hogy megfoganjon. Ezen okból kifolyólag azonban ültetés után, mivel gyökérzetük meglehetősen csekély, a beiszapoló öntözés elengedhetetlen.

A kiültetést csak a késő tavaszi fagyok elmúltával kezdjük meg május közepén vagy végén, hiszen meglehetősen fagyérzékeny növény. Az ültetést akár még június végéin is elvégezhetjük. Síkművelésben és bakhátas termesztésben egyaránt nevelhető. Bakhátas termesztése elsősorban a kötöttebb, vagy sekélyebb termőrétegű talajokon ajánlható. Egy négyzetméterre általában 3-4 db növény kerül, hiszen erős növekedésének köszönhetően hajtásaik hamar összeérnek. A talaj felszínét rövid időn belül beborító zöld növényi részek kiváló gyomelnyomó képességgel rendelkeznek, ezáltal ültetés után kettőnél többször nem kerül sor gyomirtására.

Növényvédelmi vonatkozásban a legnagyobb károkat a talajlakó kártevők okozhatják a gumókon. A pajorok és drótférgek táplálkozásuk során jelentős mértékű terménykiesést okoznak, ezért ültetés előtt mindenképp bizonyosodjunk meg talajunk kártevő mentességéről. A betakarítást legkésőbb az őszi fagyok megjelenéséig be kell fejezni, ez legkönnyebben kézi kiásással történhet. A betakarítástól számítva kb. 10-12 hónapig tartható el, mérsékelt hőmérséklet, 13–18°C között, napfénytől elzárva, 80%-os páratartalomnál. Hideg körülmények között, 10°C alatt tárolva hamar, akár két hét alatt romlásnak indulhatnak.

Együnk batátát az ünnepek alatt is!

2022. december 23. 05:36

Ünnepek alatt a sok megterhelő édesség és zsíros húsok mellett a batáta fogyasztása kicsit pihenteti is a szervezetünket, például sültkrumpli helyett is ideális választás.

Batátát a kertekbe! II. rész

2019. január 17. 05:38

A batátát nagy sor- és tőtávolságra ültetik, a kezdeti felgyomosodása igen jelentős lehet. Bár később, a hatalmas lombtömegének köszönhetően jó gyomelnyomó, a gyomprobléma megoldására érdemes agroszövetet használni. Homokos talajon termelt batátáról tövenként 1,5-2,5 kg termést takarítanak be, ahol az átlag gumóméret 200-600 g.

Őszi vitaminbomba

2019. november 1. 09:00

Ha ránézek erre a színes különlegességre, azonnal az ősz jut eszembe. Természetesen nem csak akkor készíthető el, de a zöld-lila-narancssárga kombinációja a lehulló falevelek színkavalkádját idézi.

Milyen betegség támadta meg a batátapalánta szárát és leveleit?

2023. április 19. 04:38

Édesburgonya-palántát nevelek májusi kiültetésre a lakásban az ablak előtt, és a palántákon eddig még nem látott elváltozások nőttek, kis kiemelkedések, mint a kiütések (képet mellékelek). Leveleken és a száron is vannak. Milyen betegség ez? Meggyógyíthatók és kiültethetők lesznek?