Segítséget kérek: nagyon elszaporodtak a meztelencsigák a kertben, főleg a veteményesben. Minden ismert módszert bevetettem, de még mindig, mintha többen lennének. Gyanúm az, hogy a szomszédból jön az utánpótlás, ahol a kerítéshez közel halomba rakva tartanak lomokat. Hogyan tudom megállítani a csigainváziót?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A meztelencsigák és a házas csigák a nedves, nyirkos körülményeket kedvelik, keresik, ilyen környezetben érzik jól magukat. Azokat a növényeket keresik fel gyakran, és azok talajában húzódnak meg nappalra, amelyeket rendszeresen öntöznek, ezek pedig a zöldségfélék. Még most is aktívak, és mivel már az egyéves kerti növények többségét felszámolták, az ágyásban bennmaradt, még élő növényeket „támadják”.
A csigák ellen árusított csigaölő szerek azért nem válnak be, mert amennyiben víz éri őket, eláznak, szétfolynak, hatásukat elvesztik. Ez volt jellemző a metaldehid széles körben használt csigaölő szerekre, melyek már nem kaphatók, kivonták a forgalomból. Mellette a talajt is szennyezik. A talajra szórható, vízelvonó, kiszárító hatású mészpornál is hasonló a helyzet, a víz hatástalanítja.
A csigák sötétedés utáni, esetleg esténkénti többszöri összegyűjtése lassan hat ugyan, de eredményesen csökkenti számukat. A veteményes talajának szintjéig süllyesztett, sörrel vagy tejsavóval töltött csigacsapdák is hasznosak, bár alacsony hőmérsékletnél fogó képességük csökken. A csapdák folyamatos gondozást igényelnek, a lé 1-2 naponkénti cseréje szükséges. Régi csalogató módszer a csigák látogatási helyein nedves rongyok vagy deszkalapok kihelyezése, melyeket a csigák búvóhelynek használnak fel. 1-2 naponta ezeket ellenőrizni és üríteni kell. Hatékonyak a csigákat parazitáló, apró méretű fonalférgeket tartalmazó készítmények (Nemaslag, Biobest). Tavasztól őszig alkalmazhatók, talajba kell juttatni. Hatásuk lassú, érintkezés után néhány napra áll le a csigák étkezése, károsítása, pusztulásuk is hetek múlva következik be.
Van forgalomban csigariasztó szer (Blumen), hatóanyaga magnézium-szilikát-őrlemény, kiszórás után szárazon marad a talaj, emiatt elkerülik a kezelt talajt. Hatása 2 hétig is fennmarad, utána ismételni szükséges a kezelést. Vas-foszfátot tartalmazó csigaölővel (Ferramol compact) is a növények körüli talajsávot ajánlott beszórni. Magaságyás szélének rézdrótos, vagy csigariasztó (réz) szalagos körbe kerítése megelőzi a csigák bemászását az ágyásba. A réz riasztó, távoltartó hatást gyakorol a csigákra. Nem elterjedt, de hatásos a megvédendő növények köré a talajra terített gyapjúmulcs. A natúr nyers gyapjú, vagy abból készült gyapjú granulátum egyenetlen, szúrós, száraz felszíne a csigák csúszását gátolja, ezért elkerülik.
Az Ön esetében, mivel a szomszéd telekről jönnek át a csigák, az ágyás növényeinek védelme érdekében a kerítéssel párhuzamosan, annak tövében kellene kialakítani egy földsávot az ágyás előtt, ami a csigák vonulási útvonalát keresztezi. Ezt a növény nélküli csíkot javaslom kezelni a felsorolt anyagok bármelyikével, és egészítse ki csapdák kihelyezésével is. Itt a csigákra közvetlenül, célzottan adagolt fahamu vagy ecetes permetezés is bevethető, ezek is rendelkeznek csigaölő hatással.