Hogyan ültessük ki a gyökeres fenyőfát?

Agrofórum Online

Karácsonyfának gyökeres fenyőt vásároltunk. Hogyan ültessük ki, hogyan végezzük szakszerűen, hogy megeredjen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Egyre több környezettudatos ember használ élő fenyőfát karácsonyi ünnepekre, hogy utána a fát kiültetve segítse annak további életét. Kérdésében nem említette, hogy földlabdás vagy konténeres fát szerzett-e be karácsonyfának. Tapasztalat szerint elsősorban a konténeres fenyőfák azok, melyek nagyobb biztonsággal túlélik a szobai létet és megerednek a kiültetés után. Szintén erősen befolyásolja a fák megeredését, hogy a vásárlásuk előtt és a lakásban tartás alatt, mennyire sikerül a fa gyökereinek folyamatos nedves talajt biztosítani, ami feltétele a gyökerek életben maradásának.

Gondolom, igyekeztek a fát a lehető legrövidebb ideig tartani a fűtött szobában, és amint lehetséges kihelyezik a szabadba. Ezt a lépést fokozatosan, a kinti hideghez szoktatva ajánlott végezni. Az utóbbi napokban elég változékony volt az időjárás, a nappali 8-10 C fokos enyhe időt éjszakai kemény fagyok követték. Ezért a szobahőmérséklet után szabadba, de védett helyre, fal mellé érdemes helyezni a fát. Gyökerek és konténer földjének erős lehűlését, esetleges átfagyását pedig alulról és oldalról hőszigeteléssel kell megelőzni.

A kiültetését még addig elvégezheti, amíg nem fagyott a talaj, amíg az ásóval lehet dolgozni. Javasolható az ültető gödör előkészítése, melynek mérete legalább 3x nagyobb legyen, mint a földlabda. A fellazított talajba könnyebben tudnak a hajszálgyökerek belenőni, emiatt a fa eredése is hatékonyabb és gyorsabb lesz, ha bőséges helyet biztosít a jelenlegi gyökértömegnek. Az ültetés helyének kijelölését alaposan végig kell gondolni, épülettől, telekhatártól és már meglévő fáktól legalább 3 méter távolság megtartása indokolt. A fenyők megeredését az első 3 évben rendszeres öntözéssel lehet csak biztosítani, és a fenyők későbbi éveiben is szüksége lehet alkalmi öntözésre. Ezért csak olyan kertbe érdemes telepíteni fenyőt, ahol az öntözés lehetősége adott. Mivel a fenyők örökzöldek, télen is zöld levelekkel rendelkeznek, és anyagcseréjük télen sem áll le, csapadék (eső, hó) mentes időszakokban november és március között öntözésük is szükséges lehet.

A kis fenyő elültetése azonos az egyéb fás növények telepítéséhez: az ültető gödörbe helyezve biztosítani kell a talaj tömörítését, és bőséges beöntözését még tavaszig.

Mit tehetek azért, hogy karácsonyfám frissességét a legtovább megtarthassam?

2020. december 15. 08:32

A megvásárolt fák további frissességét otthon úgy őrizhetjük meg, hogy hűvös helyen (kert, garázs, pince) tároljuk és egy vízzel teli vödörbe állítjuk őket.

Hogyan gondozzuk a gyökeres karácsonyfát?

2021. november 27. 06:50

Gyökeres, konténerben nevelt fenyőt tervezek vásárolni karácsonyfának. Milyet érdemes keresnem? Életben fog maradni, ha a szobai léte után kiültetem?

Mit tehetünk azért, hogy karácsonyfánk sokáig megtartsa tűleveleit?

2023. december 25. 04:39

Minden évben hamar lehullanak a karácsonyfa tűlevelei. Mit tehetünk? Hogyan segítsük elő, hogy a fa sokáig megtartsa leveleit?

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

2023. december 14. 07:10

Egyre több ember töpreng el azon, hogyan lehetne megúszni azt, hogy egy egészséges, sok éves fenyőt, ami még sok évig élhetne, megvegyen „halottan” és két hét után a szemétbe dobjon.