Hogyan védekezhetek a kertben a levéltetvek ellen?

Agrofórum Online

Kérem szíves válaszukat, hogy hogyan védekezhetek a kertben a levéltetvek ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A levéltetvek sajnos gyakori hívatlan vendégnek számítanak kertjeinkben. Legyen szó akár gyümölcsfákról, konyhakerti zöldségnövényeinkről, de dísz- és fűszernövényeinken egyaránt, rendszeresen megtalálható kártevőknek számítanak. Okozott kártételük többféle módon is megmutatkozik. Az egyik, hogy táplálkozásuk, vagyis szívogatásuk során a növény fokozatosan gyengül, eközben pedig a tetvek által ürített ragadós mézharmat, illetve az azon megtelepedő korompenész miatt a növények és a termések szennyeződése is bekövetkezik.

Közvetett kártételükként fontos említést tenni a vírusok terjesztésében való szerepükről is, mely által kiemelt jelentősége van a rendszeres, megjelenésük utáni mihamarabbi kémiai védekezésnek.  A gyümölcsfák közül az őszibarack, meggy, cseresznye, szilva, alma és az utóbbi években a kajszi is szinte már minden évben levéltetvekkel fertőzött. Emellett a dión, szamócán, bodzán, kerti növényeink közül a burgonyán, paprikán, uborkán stb. is számítanunk kell jelenlétükre.

A levéltetvek közül meg kell különböztetnünk azokat a fajokat, melyek egész évben ugyanazon a gazdanövényükön táplálkoznak, illetve azokat, melyek migrálnak, így a nyár folyamán más, úgynevezett nyári tápnövényre vándorolnak, majd ősszel újra visszatérnek a tavasz folyamán látogatott növényeikre. A levéltetvek közül migráló faj pl. a fekete cseresznye és meggy levéltetű, a sárga szilva levéltetű, míg egész évben ugyanazon tápnövényen szívogat a zöld alma levéltetű és a fekete őszibarack levéltetű is.

Védekezés

A levéltetvek elleni védekezést még a nyugalmi időszakban érdemes megkezdeni, a gyümölcsfák esetében olajtartalmú készítménnyel lemosó kezelést alkalmazni. Tavasszal, már pár egyed megjelenése esetében ajánlatos a kémiai védekezést elkezdeni, tömeges elszaporodásukat megelőzni. A besodort levelekben élő egyedek csak felszívódó készítmények alkalmazásával érhetők el (Mospilan, Teppeki),  míg a levél felületén szívogató tetvek ellen elegendő kontakt készítmények használatára hagyatkoznunk (Decis, Karate Zeon). A készítmények engedélye kultúránként eltérhet, így ezt minden esetben alkalmazásuk előtt ellenőrizni szükséges.

Kiemelt kép: Pixabay

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

Milyen növényvédelmi problémákra ügyeljünk a cseresznyénél virágzás után?

2023. május 13. 04:36

Cseresznye esetében milyen növényvédelmi problémákra ügyeljünk a virágzást követően a gyümölcsök növekedési időszakában?

Szilvafákon károsító atkafajok

2024. május 16. 15:10

Az atkák közül a közönséges, vagy más néven kétfoltos takácsatka rendelkezik a legszélesebb tápnövény körrel.

Hangya a kertben: miért baj?

2022. június 1. 07:38

Ha össze akarnánk foglalni a hangyák kerti szerepét röviden, akkor igencsak megosztó élőlények, mert a hasznuk mellett komoly gazdasági kárt is okozhatnak tevékenységükkel.