Hogyan védekezhetek a rózsa diplokarponos levélfoltossága ellen?

Agrofórum Online

Rózsáim levelein fekete, nagy foltok jelennek meg, a levelek gyorsan lesárgulnak, és le is hullanak. Idén különösen sok levelét elvesztették a rózsabokrok. Hogyan védekezhetek a betegség ellen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A rózsa egyik leggyakoribb és legsúlyosabb, az egész világon elterjedt betegségéről, a rózsa diplokarponos levélfoltosságáról van szó, melyet tintafoltosság vagy csillagpenész néven is ismernek. A kórokozó gomba neve Diplocarpon rosae.

A kórokozó a talajra lehullott levelekben telel, onnan kerülnek fel fertőző spórái (konídiumai) a levelekre, melyek a levelek nedves felületén csírázva behatolnak a levelekbe. A foltok gyorsan növekednek, színük sötétbarna, fekete, a foltok egyszínűek, szélük csipkézett, elmosódott, a foltok nem rendelkeznek szegéllyel. A foltok gyakran a levélerek mentén képződnek, sorban helyezkednek el és összefolyhatnak. Kifejlődésük gyors lefolyású. A gombafertőzés hatására a levelek foltmentes része gyorsan elsárgul, és a levelek lehullanak.

Tavasszal inkább az alsó leveleken gyakori, később már a felső leveleket is fertőzi. Esetenként erős és gyors felkopaszodást, levélvesztést képes okozni, ami a tő életerejét, kondícióját csökkenti. A gomba az első éves hajtásokat is fertőzi, azokon lilásvörös, majd fekete foltokat okoz, ezek szerepet játszanak a gomba áttelelésében.

Rózsa diplokarponos levélfoltossága
Rózsa diplokarponos levélfoltossága

A gombaspórák tavasztól őszig a lehullott, fertőzött levelekről vízcseppek segítségével terjednek és fertőznek. Esős idő és az esőztető öntözés segíti fennmaradását és terjesztését. Tavasztól őszig folyamatos fertőzésére lehet számítani esős időjárás esetén. A helytelen öntözési gyakorlat is segíti terjedését: amikor a növények leveleit is megnedvesítik esti öntözéskor, a vizessé vált levelek éjjel nem tudnak vagy lassan képesek felszáradni a hőmérséklet lecsökkenése miatt. Ilyen körülmények biztosítják a gombaspórák csírázásának, fertőzésének lehetőségét. Tavasztól őszig ennek a lehetősége folyamatosan fennáll.

A gomba a talajba forgatott beteg levelekkel nem képes áttelelni.

A fekete levélfoltosság elleni védekezést segíti a növény számára kiválasztott megfelelő termőhely, a területe legyen napos, széljárta, szellős, hogy a levelekre tapadt nedvesség hamar felszáradjon. Kerülni kell rózsák számára az árnyékos helyet, sűrű ültetést. A foltos, lehullott sárga leveleket a rózsatövek alól folyamatosan ajánlott összegyűjteni, a fertőzési gócok ne maradjanak a talaj felszínén! Rózsafajták ellenálló képessége a feketefoltossággal szemben különböző, már kaphatók ellenálló fajták, ültetés előtt érdemes ilyeneket beszerezni.

Kémiai védekezésnél szóba jöhető gombaölő szerek: valamennyi réz hatóanyagú kontakt hatású készítmény, azoxistrobin hatóanyagú Amistar vagy Tazer, kombinált hatóanyagú Signum. Speciális, több rózsabetegség elleni együttes védekezésre kifejlesztett felszívódó gombaölő szer a Saprol. Minden esetben tapadást segítő adalékanyagot is szükséges a permetléhez adni, ellenkező esetben a fungicid hatóanyaga nem képes a leveleken megtapadni, hatását nem tudja kifejteni.

Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna

SYMETRA SC – új kategória a repce virágzáskori gombaölőszeres védelmében

2020. április 15. 11:50

Az ADAMA Hungary Zrt. idén új termékkel jelentkezett a repce virágzáskori gombaölőszer piacán. Az alábbiakban a partnerek részéről leggyakrabban felmerülő kérdésekre szeretnék válaszolni.

Megjelent a Nufarm 2021. évi termékkatalógusa

2021. január 15. 16:21

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2021, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Elatus Era – maximális védelem levél- és kalászbetegségekkel szemben, garancia a magas terméshozamhoz

2020. április 3. 15:40

Az intenzív kalászos gabonatermesztés során a korábbi termesztési gyakorlatokkal ellentétben újfajta megközelítésre, innovatív szemléletre van szükség. Arra kell törekednünk, hogy a lehető legmagasabb betakarított terméshozam mellé megfelelő minőségi beltartalmi paraméterek társuljanak.

Amikor az 1+1 nem 2, avagy a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek hatása a méhekre

2019. március 27. 15:01

Az elmúlt három évben több vizsgálat történt Magyarországon, mely a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek méhekre gyakorolt hatását igyekezett tisztázni.