6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Hogyan védekezhetek a rózsa diplokarponos levélfoltossága ellen?

Agrofórum Online

Rózsáim levelein fekete, nagy foltok jelennek meg, a levelek gyorsan lesárgulnak, és le is hullanak. Idén különösen sok levelét elvesztették a rózsabokrok. Hogyan védekezhetek a betegség ellen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A rózsa egyik leggyakoribb és legsúlyosabb, az egész világon elterjedt betegségéről, a rózsa diplokarponos levélfoltosságáról van szó, melyet tintafoltosság vagy csillagpenész néven is ismernek. A kórokozó gomba neve Diplocarpon rosae.

A kórokozó a talajra lehullott levelekben telel, onnan kerülnek fel fertőző spórái (konídiumai) a levelekre, melyek a levelek nedves felületén csírázva behatolnak a levelekbe. A foltok gyorsan növekednek, színük sötétbarna, fekete, a foltok egyszínűek, szélük csipkézett, elmosódott, a foltok nem rendelkeznek szegéllyel. A foltok gyakran a levélerek mentén képződnek, sorban helyezkednek el és összefolyhatnak. Kifejlődésük gyors lefolyású. A gombafertőzés hatására a levelek foltmentes része gyorsan elsárgul, és a levelek lehullanak.

Tavasszal inkább az alsó leveleken gyakori, később már a felső leveleket is fertőzi. Esetenként erős és gyors felkopaszodást, levélvesztést képes okozni, ami a tő életerejét, kondícióját csökkenti. A gomba az első éves hajtásokat is fertőzi, azokon lilásvörös, majd fekete foltokat okoz, ezek szerepet játszanak a gomba áttelelésében.

Rózsa diplokarponos levélfoltossága
Rózsa diplokarponos levélfoltossága

A gombaspórák tavasztól őszig a lehullott, fertőzött levelekről vízcseppek segítségével terjednek és fertőznek. Esős idő és az esőztető öntözés segíti fennmaradását és terjesztését. Tavasztól őszig folyamatos fertőzésére lehet számítani esős időjárás esetén. A helytelen öntözési gyakorlat is segíti terjedését: amikor a növények leveleit is megnedvesítik esti öntözéskor, a vizessé vált levelek éjjel nem tudnak vagy lassan képesek felszáradni a hőmérséklet lecsökkenése miatt. Ilyen körülmények biztosítják a gombaspórák csírázásának, fertőzésének lehetőségét. Tavasztól őszig ennek a lehetősége folyamatosan fennáll.

A gomba a talajba forgatott beteg levelekkel nem képes áttelelni.

A fekete levélfoltosság elleni védekezést segíti a növény számára kiválasztott megfelelő termőhely, a területe legyen napos, széljárta, szellős, hogy a levelekre tapadt nedvesség hamar felszáradjon. Kerülni kell rózsák számára az árnyékos helyet, sűrű ültetést. A foltos, lehullott sárga leveleket a rózsatövek alól folyamatosan ajánlott összegyűjteni, a fertőzési gócok ne maradjanak a talaj felszínén! Rózsafajták ellenálló képessége a feketefoltossággal szemben különböző, már kaphatók ellenálló fajták, ültetés előtt érdemes ilyeneket beszerezni.

Kémiai védekezésnél szóba jöhető gombaölő szerek: valamennyi réz hatóanyagú kontakt hatású készítmény, azoxistrobin hatóanyagú Amistar vagy Tazer, kombinált hatóanyagú Signum. Speciális, több rózsabetegség elleni együttes védekezésre kifejlesztett felszívódó gombaölő szer a Saprol. Minden esetben tapadást segítő adalékanyagot is szükséges a permetléhez adni, ellenkező esetben a fungicid hatóanyaga nem képes a leveleken megtapadni, hatását nem tudja kifejteni.

Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Szeptóriás levélfoltosság: a búza kora tavaszi kórokozója

2024. február 28. 05:40

A szeptóriás levélfoltosság a termesztett gabonáink közül csak a búzára és kisebb mértékben a tritikáléra jelent veszélyt. A búzafajok közül ugyanakkor valamennyi fajra veszélyes, így a durum búzára, a tönkölyre, tönkére és kisebb mértékben az alakorra is.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

Mit lehet tenni a kalászfuzáriózis ellen?

2025. március 28. 11:10

A különféle kórokozók esetében a védekezés hatásossága nagyon sok esetben döntő mértékben függ a védekezés időzítésétől.