6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Hogyan védekezhetünk drótféreg ellen házikertben?

Agrofórum Online

Minden évben tavasszal az ágyások ásásánál drótférgekkel is találkozom. Nem védekeztem ellenük eddig, csak kiszedegettem őket ásás során. Milyen „szelíd” védekezési módszerek vannak ellenük?

 Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A drótféreg igen elterjedt, sok tápnövényű kártevő, talajban él, ott fejlődik, és a talajban élő növények csírázó magjait, fiatal csíranövényeit és a gumókat (burgonya) kedveli különösen. Ahol megtelepedik, a növények talajban élő részeit keresi meg, és megrágja azokat.

Kapás kultúrákban és kertben egyaránt előfordul. A drótférgek a pattanó bogarak (Agriotes spp.) lárvái, nevüket jellegzetes alakjukról nyerték. Testük vékony, kemény, kitinnel borított, szelvényeik jól elkülönülnek, színűk sárga és világosbarna között változó, 3 pár lábbal rendelkeznek, erős, barna színű rágó szájszervük van. Jellemző rájuk, hogy fejlődésük általában több évig tart, így a kártételük is több évre elhúzódó az adott területen. Télen a lehűlt, megfagyott talajban mélyre húzódnak, és tavasszal akkor aktivizálódnak, amikor a talaj is már felmelegedik, ekkor a felszínhez közeli rétegekbe húzódnak, keresik a zsenge növényi részeket. Ha hideg, még majdnem fagyott talajt ásssa fel, lehet, hogy nem találja meg őket, mert mélyebb, enyhébb hőmérsékletű talajrétegekben várja a számára is kedvező felmelegedést. A pattanó bogarak tojásrakás céljára a nedves, szerves anyagban gazdag talajt keresik, ilyen helyek kedveznek az utódok fejlődésének.

drótféreg

Kártételükre akkor lehet gondolni, ha a fiatal növény növekedése lassul, leáll, sárgul, kibontva a gyökérnyaki része rágott, szártöve át van rágva, vagy már a gyökere is hiányzik, a kelés hiányos, a talajban lévő csíranövények meg vannak rágva.

A drótférgek a csírázó magok és fiatal gyökerek vonzó illatát megérezve oda másznak, függőleges és vízszintes irányban is mozognak a talajban. Ezt a tulajdonságukat felhasználva növényi csapdákat lehet és szoktak alkalmazni kiültetés, vetés előtt. Az előkészített földbe előcsíráztatott búza vagy kukorica magokat, kis csomóikat be kell ásni, elszórtan elhelyezve a termesztésre előkészített földbe 2-3 héttel a vetés előtt. Az ott élő és aktív drótférgek megtalálják a csírázott magcsomókat, oda csoportosulnak. Az elásott csali magcsomók helyét a föld felszínén meg kell jelölni, és termesztett növény ültetése előtt azokat ásóval együtt ki kell emelni és megsemmisíteni. Csalogatásra felhasználhatók előcsíráztatott burgonyagumók talajba helyezve.

Kémiai védekezés akkor indokolt, ha négyzetméterenként 4-5 db vagy több drótféreg fordul elő ásásnál a talajban. Erre a célra az Artis pro nevű biológiai rovarölő szert ajánlom, mely a talajban élő rovarok parazita gombáját tartalmazza.

Az erősen fertőzött területen keresztes virágú növények (káposztafélék) vagy pillangós virágúak (borsó, bab stb.) termesztésével számuk csökkenthető.

Teljeskörű talajfertőtlenítés: piretroid rovarölő granulátum

2024. április 11. 11:10

A talajfertőtlenítés szántóföldi és kertészeti kultúrák esetében is alapjaiban meghatározza növénytermesztésünk sikerességét. A legfontosabb célszervezetek közé egyértelműen a pajorok, drótférgek és a kukoricabogár lárvái tartoznak, amelyek szántóföldi körülmények között kapás kultúráinkban meghatározó gazdasági kártételt tudnak okozni.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

Új (gondolat)vetés a csávázásban

2019. augusztus 13. 08:20

Az Európai Unió hatósága az egyes rovarölő hatóanyagok betiltásával pontosan kettészelte az őszi kártevők elleni stratégiánkat. Ezidáig a talajlakó és gyökérzetet támadó és a talajfelszín feletti növényi részeket károsító rovarfajok ellen egyidőben és egy helyen – csávázással – lehetett védekezni. Jelenleg kalászosaink föld feletti részeit károsító levéltetvek, kabócák elleni beavatkozást el kell választani a talajban élő lárvák elleni védekezéstől.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.