20℃ 13℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna

Hogyan védekezzünk a házatlan csigák ellen?

Agrofórum Online

A kertben nagyon sok házatlan csiga él, még most is aktívak, amiket találok. Vannak-e hatásos módszerek ellenük, elsősorban a vegyszermentesek érdekelnének?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Sajnos sok meztelen (házatlan) csiga faj él hazánkban, méretük a néhány mm-től a 8-10 cm-ig változhat, színük fehéres, sárga, barna, szürke, fekete, csíkos is lehet. Általában 1 éves fejlődésűek, talajban, vagy a talaj felszínén elhelyezkedő tárgyak alatt húzódnak meg, ahol a föld folyamatosan nedves. Életfeltételük az egyenletes nedves felszín, magas páratartalom, 10-20 fok körüli hőmérséklet. Száraz, meleg időszakban visszahúzódnak, kitartó formát vesznek fel, úgy várják ki a számukra kedvező körülményeket, amikor újra aktivizálódnak. Szapora állatok, tojásrakásuk év közben általában folyamatos, ezért különböző fejlettségű (méretű) egyedei is előfordulnak egy időben. Esti óráktól aktívak reggelig, már szürkületben előbújnak és a kedvenc növényeikre másznak. Hosszan tartó esős időjárásnál nappal is előmerészkednek és károsítanak. Telelésük a talajban történik.

Védekezés házi kertben, ahol sok féle növény található, a kert rendben tartása az elsődleges módszer. A földön elszórtan elhelyezett tárgyak búvóhelyet biztosítanak számukra, azokat fel kell számolni. Bevált módszer a fadarabok, textil darabok talajra helyezése, a folyamatosan nedves, árnyékos hely oda vonzza őket. Elterjedt a gyeprácsok használata, igazi csiganevelő helyek, oldalfalukhoz bújva háborítatlanul élhetnek, azokat is ajánlott rendszeresen ellenőrizni.

A házatlan csigák csalogatása csapdákkal is történhet. Megfigyelték, hogy érett, lehullott gyümölcsök, narancs vagy citromhéj is, annak illata gyűjti őket, azokat is érdemes kihelyezni és naponta összegyűjteni. A talajba besüllyesztett sörrel vagy tejsavóval töltött pohár, edény is számos csigát összegyűjt.

Kerülendő az esti öntözés, mivel a növények lombja és a talaja nedvessé válik, sokáig az is marad, ami a csigák életfeltétele. Helyette a reggeli öntözés javasolandó.

Fáradságos, de hatásos a csigák esti órákban folytatott összegyűjtése kézzel. Ezzel a módszerrel számuk egyensúlyban tartható. A javasolt nedvesség elvonó mészpor, fahamu csak a talajra szórható ki, növényre nem, és ott is rontja a talaj kémhatását és pusztítja a talaj mikroorganizmusait. A csigák elsősorban a rendszeresen öntözött veteményesben szaporodnak fel, a talajra szórt anyagokat az öntözővíz és esővíz hatástalanítja, ezért nem hatékonyak, a speciális metaldehid hatóanyagú csigaölő szerek sem.

Őszi vagy tavaszi ásásnál a csigacsomókat össze kell gyűjteni és megsemmisíteni. A talaj felszínének lazítása, sarabolása a petecsomók kiszáradását segíti elő. Ősszel is még érdemes a fűszegély és a talaj határán a búvóhelyek ellenőrzése.

A házatlan csigáknak is vannak kedvenc növényei, különösen kedvelik a salátát, a büdöske virágot, és többek között a bazsalikom leveleit. Ezeket a növényeket „csali növényként” érdemes ültetni, a kártevő hatékonyan összegyűjthető róluk. Csigák ellen bizonyos védelmet ad, ha konténerben vagy magas ágyásban termesztik kedvelt tápnövényeiket.

Cserepes növényeknél előfordulhat, hogy annak felső talajrétegébe húzódik a csiga nappalra, de sötétben megrágja a növényt. Szabálytalan rágású leveleknél erre is gondolni kell, ilyen esetben érdemes a cserép talaját átvizsgálni.

Nagyüzemi termesztési gyakorlat igazolja, hogy az Artis pro nevű biopreparátum, melynek hatóanyaga aBeauveria bassiana talajból izolált parazita gomba, emelt dózisban a házatlan csigák ellen is hatásos, kivéve a sárga spanyolcsigát. A készítmény a talajban élő valamennyi rovart megtámadja, és feléli, pajorok, fonálférgek ellen is hat talajba juttatva.

Tönkremennek az elefántláb növényeim! Mit tehetek velük?

2023. november 5. 04:38

Több elefántláb virágom is van, nyáron mindig kint vannak a kertben, ahol jól érzik magukat. Az idei nyáron többnél is valami kirágta a törzsüket üregesre, benne számos meztelencsigát találtam. Van, amelyiknek a gyökerei elbarnultak. A leveleket is megrágták, és az alsó levelek is sárgulnak. Mit tehetek velük?

Mit tegyek a magaságyásokat ellepő meztelencsigák ellen?

2023. augusztus 13. 04:38

Köves, terméketlen kertünkben magaságyásokkal próbálkozunk. Az egyik ágyásban megjelentek a pici meztelencsigák. Az apró palántákat ellepik, a paradicsombogyókat eszik, a paprikának a levelét is tarra rágják. Nem zárkóznék el a vegyszeres megoldástól sem. A problémát a következő szezonra szeretném megoldani segítségükkel.

Július végétől szigorúbb szabályozás alatt a legfontosabb csigaölő szerek

2021. február 8. 18:31

Az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) rendelete nyomán megváltozott a metaldehid hatóanyag toxikológiai besorolása, ennek következtében 2021. július 31. után az Európai Unióban szigorúbbá válik a metaldehid hatóanyagot tartalmazó, eddig szabadforgalmazású csigaölő növényvédő szerek forgalmazása, megvásárlása és felhasználása. Miben érinti ez a házikerti növényvédelmet? Mit kell tudni a metaldehidről? Hogyan lehet a kártevő csigafajokkal szemben nem-kémiai úton védekezni?

Hogyan tudom megállítani a meztelencsigák invázióját a kertben?

2022. november 3. 04:37

Segítséget kérek: nagyon elszaporodtak a meztelencsigák a kertben, főleg a veteményesben. Minden ismert módszert bevetettem, de még mindig, mintha többen lennének. Gyanúm az, hogy a szomszédból jön az utánpótlás, ahol a kerítéshez közel halomba rakva tartanak lomokat. Hogyan tudom megállítani a csigainváziót?