Hogyan védekezzünk az aranka ellen?

Agrofórum Online

Utcánkban a kerítés előtt sárgás színű, vékony, fonálszerű növényeket láttam a gyomokon, korábban soha. Mik ezek, mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus  

Üdvözlöm, kedves Érdeklődő!

Az arankafélék (Cuscuta spp) május hónaptól szoktak megjelenni, számos helyen és növényen. Több aranka faj is él hazánkban, közismert a lucernán okozott kártételük, de zöldség növényeken is gyakoriak, megjelennek kertészetekben is. Útszéleken, ruderális helyeken, gyomokon, fűféléken – városi környezetben útszéli fák környékén is – megtalálhatók. Arankának hazánkban több száz gazdanövénye ismert. A nagyaranka (Cuscuta campestris) egész világon elterjedt inváziós faj, irtása kötelező.

aranka

Az aranka egy élősködő, parazita növény, önálló anyagcseréje nincs. Talajban áttelelt magjai tavasszal, általában májusban csirázásnak indulnak és vékony, fonálszerű hajtásai fejlődnek, és amint zöld növényt észlelnek közelükben, azonnal rátekerednek azokra. Hajtásai elágazóak, levél nélküliek, színűk sárgás vagy pirosas, a fajtól függően. Hajtások tapadókorongokat fejlesztenek, amikkel rögzítik magukat a gazdanövényre, valamint speciális szívó képleteket (hausztóriumokat), azokkal nyerik ki a parazitált növény szállító edényeiből a tápoldatot. Az arankáknak nincs önálló anyagcseréjük, mivel klorofillt nem tartalmaznak. Amint a gazdanövényt elkezdte parazitálni, az aranka hajtása gyors növekedésnek indul, elágazik, majd néhány hét múlva megjelennek apró 2-3 mm-es sárgás színű virágai, később gömb formájú, toktermései, azokban magjai. Egyetlen aranka tő több ezer magot fejleszt. Virágázását és magképződését az őszi fagyok állítják meg.

aranka

Az arankára először a hajtásainak színe és érdekes alakja hívja fel a figyelmet, kártétele mindig foltokban jelenik meg. Terjedése történhet a levágott hajtásainak elhurcolásával, magjaival vagy magokkal fertőzött talajjal, és művelő eszközökre tapadt földdel is. Más növények vetőmagjai közé is keveredhet, kötelező a vetőmagvak aranka mentessége.

Aranka elleni védekezés hatékony módszerei

Védekezés ellene nehéz, mivel kihullott magjai 10-15 évig is életképesen fennmaradnak a földben. Irtásának alapja a fertőzött, már parazitált gazdanövényének elpusztítása akár mechanikai úton, akár kémiai szerekkel. Kertben, közterületen még tavasszal, a virágzása elején vagy előtte az arankát és gazdanövényét el kell távolítani gondosan, a lehullott hajtások összegyűjtésével. Az aranka csak zöld növényen képes fennmaradni, minden olyan eljárás, ami a gazdanövényt elpusztítja, vele együtt az arankát is megöli. Szóba jöhet házi kertben a fényt kizáró tartós letakarása, a növény hővel végzett perzselése. Szántóföldön az adott kultúrában észlelt aranka foltot – a széltől legalább 1 méteres külső biztonsági sáv meghagyása mellett – vagy perzseléssel, vagy totális gyomirtó szeres kezeléssel pusztítják el a parazitált kultúrnövénnyel együtt. A magképződés után már a növények mozgatása (levágása) a magok fokozott szétszóródását okozza.

Ahol egyszer fellépett az aranka, későbbi megjelenésére számítani lehet, a területet folyamatosan ellenőrizni kell az időbeni hatékony védekezés érdekében.

Milyen betegség miatt lesznek foltosak és hullanak le a dió apró termései?

2023. június 13. 09:36

Diófáim levelein sötét foltok vannak, apró, zöld termései hullanak, rajtuk feketés foltok láthatók. Mi ez a betegség? Tudok-e ellene védekezni?

Hogyan védekezhetünk a som levélfoltossága ellen?

2019. október 19. 06:38

G. Jakab kérdése: Som bokrokon már nyáron megjelentek, és az utóbbi hetekben súlyosan elterjedtek a foltos levelek. Mi okozza ezt a betegséget, lehet-e védekezni ellene?

Megállíthatatlan? Csigák dézsmálják a veteményest országszerte

2018. augusztus 2. 06:26

M. Imre kérdése: Mióta elkészült az automata öntözőrendszer, azóta nem bírunk a csigákkal, teljesen tönkreteszik a veteményest.

Mitől vannak az almafákon fehér, vattaszerű képződmények?

2020. április 14. 10:46

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk.