N. Miklósné kérdése: Kutyánk imádja a szőlőt, idén majdnem az összes fürtöt "lecsipegette" a kertben a tőkékről. Milyen kíméletes módszerrel tudnám leszoktatni a szőlőevésről?
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
Kedves Olvasó!
Akik a szőlőtermesztéssel, a szőlő növényvédelmével már régóta foglalkoznak, azok tudják, hogy a szőlőt nemcsak apró élőlények (vírusok, baktériumok, gombák, rovarok, madarak stb.) károsíthatják, hanem a nagyobb állatok is (kecskék, birkák, őzek stb). A nagyobb állatok közül némely kutya is szívesen fogyasztja az érett szőlőt.
Mit lehet ez ellen tenni? A kutya sok helyen lakik a kertben, de nincsen mindig jóban a kerttel. Ás, túr, növényeket rág stb. A kutya szeretetre méltó jószág, őrzi a kertet, birtokot. A rossz viselkedése, az ásás, növénypusztítás a legtöbb esetben az ingerhiányra, a vele való foglalkozások elmaradására vezethető vissza.
A kertben szabadon engedett kutyának nem elegendő a kerítésen belüli mozgás, az időnkénti kinti séta kielégítheti mozgásigényét. Minél kisebb élettere van, annál inkább fog rosszalkodni. A bezárt, megkötött kutyát még többször kell sétáltatni, futtatni. A kiskutya még jól nevelhető, az első hónapokban rögzített szabályok, parancsszavak segítségével sok későbbi bosszúságtól menthetjük meg magunkat.
A második lehetőség, hogy a kutya már régi lakó, de sok gondot okoz a kertben, feltúrja a veteményt, a virágágyást, rágja a növényzetet. A kutya nem gonoszságból cselekszik így, hanem a már említett ingerszegény környezet, mozgáshiány az oka viselkedésének. A megoldás ilyenkor is a séta, a futtatás, de jó, ha a kutyát szellemileg is lekötjük, például feladatokra tanítjuk meg.
A kutyák nagyon értelmes állatok, ha megízlelik, a szőlőt szívesen fogyasztják. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a kutyákat lehet nevelni és sok mindent meg lehet nekik tanítani, erről oldalakat lehetne írni, bizonyára a kérdező is találkozott ilyen információkkal. A kutyatartással kapcsolatban alapszabály, hogy a kutya igényekkel, szükségletekkel rendelkező élőlény, a helyes tartás, és a következetes nevelés a legmegfelelőbb védekezés a kerti károkozással szemben. Amennyiben nem sikerül a kutyát megnevelni, a szőlőt a kutya kártételétől megvédeni, akkor az állatot a szőlőültetvénytől távol kell tartani.