Hol és hogyan telelnek a kártevők?

Agrofórum Online

A nyugalmi állapot az élőlények sajátossága, amely a faj fennmaradását segíti kedvezőtlen körülmények között is.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nyugalmi állapot az élőlények sajátossága, amely a faj fennmaradását segíti kedvezőtlen körülmények között is. Az ízeltlábúak esetében általában kétféle nyugalmi állapotot különböztethetünk meg, az egyik a merevség (kvieszcencia), amit a környezeti tényezők gyors, az állatok számára kedvezőtlen változása idézi elő. A másik pedig a nyugvás (diapauza), mely olyan nyugalmi állapot, amely akkor is bekövetkezik, ha a környezeti feltételek optimálisak lennének további fejlődéshez.

Valódi diapauzának nevezzük azt, amikor a faj valamennyi egyedén bekövetkezik és örökletesen meghatározott. Ez az évente egy nemzedéket létrehozó fajoknál fordul elő (pl. máktokormányos). Feltételes diapauzának nevezzük azt, amikor egy faj első egy-két nemzedéke a tenyészidőszak alatt nyugalmi állapot nélkül fejlődik ki, majd megjelenik egy olyan nemzedék, amely egy része nyugalmi állapotba vonul. Ezt az állapotot legtöbbször a fotoperiódus pl. a nappalok rövidülés váltja ki, melyet a diapauzáló fejlődési alakot megelőző fejlődési alakja észlel. Ilyen nyugalmi állapot jellemző az almamolyra és a lombosfa-fehérmolyra is.

Vannak olyan rovarfajok, melyek a házak rejtett zugait keresik fel telelésük helyéül, ilyenek a mindenki számára kéretlen vendégek a harlekin katicák, vagy a nagymértékben elszaporodott különböző fajú poloskák. A fás részeken telel a gyümölcsmolyok egy része, pl. az almamoly és a barackmoly lárvája, valamint a szőlőmoly bábja is. A kártevők egy része a talaj védelmét választja a hideg ellen. A cseresznyelégy és a dióburok fúrólégy bábjai a talaj felső rétegében vészeli át a téli hónapokat, de a májusi cserebogár lárvája a pajor a mélyebb rétegekbe ássa be magát, miközben a talaj hőmérséklete hűlni kezd.

A burgonyabogár a tél beálltával sekélyen, 10-15 cm mélyen, kifejlett bogár állapotban telel át. A levéltetvek közül a levélpirosító almalevéltetű tojásait a kéregrepedésekben, míg az őszibarack levéltetű és a zöld alma levéltetű pedig a rügyek tövéhez helyezi. A szőlő levélatka kifejlett egyedei is a fás részeken, esetleg rügypikkelyek alatt keresnek menedéket, míg a bodza levélatka a rügyek védelmében telel. A polifág takácsatka nőstény egyedei a fák kéregrepedéseiben és növényi maradványokon is fennmaradhatnak.

A telelő kártevők közül a fás részeken fennmaradó pl. levéltetvek és atkák ellen tudunk védekezni, főként a tavaszi olajos lemosó kezelésekkel, melyekkel ezen alakok hatékonyan gyéríthetőek.

Kalászos Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2021. március 13. 09:37

A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.

Ne dobjuk ki a banánhéjat, jót tehetünk vele a növényeinknek

2023. július 26. 09:10

A magyar emberek az Európai Unió átlagánál kevesebb gyümölcsöt fogyasztanak. Az alma töretlenül a legnépszerűbb nálunk, amelyet a citrusfélék követnek a sorban, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokán a banán található – fejenként 8 kilót eszünk belőle évente.

Rovarok a talajban

2022. március 14. 04:36

A talajlakó kártevők, (drótférgek, cserebogár-pajorok) szántóföldi és kertészeti kultúrákat egyaránt veszélyeztetnek.

Szuperkrumplit állítanak elő, ellenállóbb lesz a betegségekkel és környezeti stresszel szemben

2023. szeptember 4. 14:40

Magyarországon is egyre kevésbé gazdaságosan megtermelhető és egyre csökkenő termőterületen vetett termény a burgonya. Kutatók éppen ezért keresik a módját, hogyan fokozhatnák az ellenálló képességét és egyben javíthatnák a minőségét.